[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai linistit, nu am nimic impotriva ta doar ca nu am citit atent, nu am dat importanta kaufland/real/whatever. Alea care le-a luat prietenul meu din Real erau 6.4 lei parca la promotie si iti dadea si o tentativa de carpa galbena de sters, s-a dovedit utila la sters display la laptop si chestii din astea. O foarte scurta perioada au sters relativ ok dar nu sunt de cursa lunga si decat sa schimb o data pe luna la stergatoare...
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • @Shakar, si eu am cumparat aceleasi stergatoare ca vasile78, de care sunt foarte foarte multumit, au deja o saptamana si se comporta can prima zi. Apropo de stergatoarele champion pe care tot le lauzi, am avut si eu un set de care nu am fost multumit deloc, inca le mai am dar nu le folosesc deoarece topaie la fel ca alea de fabrica.
      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

      Comment


      • Cat le-ai folosit ? Daca mai sunt bune poti sa mi le dai mie )). Daca vrei iti fac si un video demo sa vezi cum sterg .
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Le-am folosit vreo doua luni, sunt bune doar ca s-a intarit cauciucu si topaie...
          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

          Comment


          • Mi-am luat si eu pentru toamna-iarna stergatoare clasice din Kaufland la 16RON setul. Alea aeroflat din Carrefour nu sunt bune de nimic, la prima ploaie serioasa se duc, raman fara grafit. Astea noi sunt chinezesti, evident si se pare ca la chinezi mai nou 22" =56cm nu 55. Sa vedem cat tin, am citit mai sus ca nu prea sunt bune.

            Aaaa si o chestie super tare, am luat niste servetele umede (30bani / bucata) de sters lentile, obiective si ochelari si intentionez sa sterg cu ele parbrizul pe interior, scrie ca ar curata grasimile. Ce ziceti?
            Last edited by lord_wader; 24 August 2011, 18:03.

            Comment


            • Servetelele alea sunt foarte bune, contin etanol (chiar acum tin unul in mana) si sterg foarte bine orice, pentru parbriz cred ca trebuiesc macar 4-5 pentru ca se evapora repede etanolul din ele.
              On: Inca am stergatoarele alea ieftine si sunt foarte bune...

              Comment


              • salutare! din experienta personala va spun ca materialul lamelelor este de vina: se coace la temperaturi ridicate, cauciucul devenind foarte rigid. de cind am loganul (4 ani impliniti astazi) eu am schimbat cam 2 seturi de lamele pe an (unul la inceputul sezonului ploios - luna octombrie si unul la inceputul primaverii martie/aprilie). nu am dat bani pe stergatoare "de firma", am cumparat din Kaufland lamele importate de firma ROGRUP (erau la un pret de 7-8 lei perechea). si acum le folosesc pe cele date jos anul trecut pe care le consideram uzate, insa fata de ce am pus ultima data acestea erau bune. in concluzie sfatul meu este sa nu aruncati banii pe ce este mai scump, fiindca nu intotdeauna pretul reflecta calitatea.

                Comment


                • Si un UP: sunt multumit pe moment de stergatoarele clasice cumparate recent din Kaufland. Am dat cu apa multa pe parbriz sa le testez, sunt super silentioase si nu lasa urme la stergere.

                  Comment


                  • am stergatoare la 25 lei bucata, nu scartie dar mai lasa urme, trebuie sa apesi pe pe clapa aia de plastic pentru a le forta putin sa calce pe tot parbrizul.

                    sau eventual puneti un lichid pentru parbriz mai bun
                    Last edited by daniel_tocu; 4 September 2011, 11:20. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • eterna problema:scartaitul stergatoarelor!
                      am avut si eu aceasta problema, leam schimbat de 2 ori pana nu am dat de thread ul lui Cristi Streulea cu intarirea arcului la stergator. Am incercat sa fac acest lucru, drept ca nu mia iesit din cauza ca la scoaterea arcului sa rupt o parte din stergator(aliaj moale) deci miam cumparat un brat nou.
                      vezi faza: dupa ce leam montat bratul nou(cu un arc mai tare) partea sofrerului nu mai scartaie desi lamele sunt aceleasi. partea dinspre pasager la care nu am umblat si acum scoate acele sunete stranii care te baga la spital...
                      Last edited by Pretorian; 4 September 2011, 12:04.

                      Comment


                      • eu am luat unele champion din real la 50 lei acum 1 an jumate si nu am avut probleme cu ele pana mai acum o luna dar le-am intors lamelele si cred ca mai ma tin un an lejer

                        Comment


                        • Eu tot Champion clasice am, de 1 an si 8 luni, inca sterg foarte bine, nu scartaie, nu lasa dare, nu topaie pe parbriz.. Cand aveau grafit pe lamele alunecau si mai frumos dar s-a dus in timp. Merita toti banii, ~50 lei o data la 2 ani (poate tin si mai mult, sa vedem) nu e deloc mult, asa dai 15 lei pe niste petarde care sunt de unica folosinta.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • In decembrie 2009 am luat Alca la 7 lei bucata. Acum 1 luna le-am schimbat cu unele Aero mai mult pentru aspect, ele stergand inca foarte bine.

                            Difera foarte mult si modul de folosire. Ca daca le rupi pe gheata si te zgarcesti la lichid de parbriz s.a.m.d., e normal sa te lase repede.

                            Comment


                            • sal.am avut si eu aceasi problema k si voi nu sunt din stergatoare,am vazut pe tutorial cum nu mai scartie stergatoarele.cred k e din cauza slabitului de la arc,nu mai apasa q putere si de acea scartie am incercat solutia lui cristi dupa tutorialul lui si a mers.
                              1.4 MPI-FURIOS

                              Comment


                              • Am urmat si eu tutorialul lui crististreulea dar nu am scapat de scartait.
                                Deocamdata nu mai incerc nimic, muzica mai tare si gata
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google