[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu folosesc un stergator de 24"(60 de cm) la sofer si unul de 22"(55 de cm) la pasager.
    Daca pui unul mai lung la sofer loveste in garnitura de sus a parbrizului,iar daca pui la pasager un stergator mai lung loveste in plasticul ala negru.
    Deci astea sunt limitele maxime pt stergatoare la logan..24" si 22".

    Comment


    • pentru eliminarea V ului metoda prelungirii tijei este cea mai eficienta. eu am de 1 an si nu am nici o problema

      Comment


      • Sincer nu m-am uitat sa vad cum stau, dar recomanda cineva indoirea bratelor astfel incat lama stergatoarelor sa cada perpendicular pe suprafata parbrizului, eliminand astfel scartaitul (eu am incercat varianta d-lui Streulea, de intarire a arcului si tot n-am rezolvat nimic).
        A incercat cineva aceasta solutie?
        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
        My ride

        Comment


        • am incercat eu dar a fost arcul prost si a revenit la forma initiala. am luat un stergator after-market, am indoit arcul si vad ca rezista si acum

          Comment


          • Eu ma refer la bratul stergatorului, sa-l indoi(rotesc) in asa fel incat sa cada lama stergatorului perpendicular pe parbriz, nu inclinata.
            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
            My ride

            Comment


            • Daca lama stergatorului nu calca perpendicular pe parbriz stergatorul va sarii la urcare sau coborare, in functie de inclinatia care o are pe parbriz.
              In concluzie ridici stergatorul si rasucesti putin bratul. Parca facuse streulea un tutorial

              Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

              Comment


              • O sa incerc si treaba asta cu rasucitul dupa ce ma uit sa vad cum calca pe parbriz.
                Tutorial nu am gasit, dar nu cred ca este nevoie.
                Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                My ride

                Comment


                • uite aici colegu'

                  http://www.tutorialelogan.ro/2011/07/cum-scapi-de-acel-v-lasat-de-stergator.html


                  facut de cristi
                  sigpic

                  Comment


                  • Mersi frumos bGy, dar eu ma refeream la o mica rasucire transversala a bratului, pt o pozitie cat mai corecta a lamei stergatorului pe parbriz.
                    V-ul nu ma deranjeaza f tare, atata timp cat nu mai scartaie niciun stergator.
                    Attached Files
                    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                    My ride

                    Comment


                    • dar la o degresare a parbrizului si niste lame de calitate v-ati gandit?
                      sau dc vreti sa mergeti mai departe, puteti apela la un tratament hidrofob

                      Comment


                      • M-am saturat cate stergatoare am aruncat, deci bani.
                        Acu sa ma apuc sa cheltui altii pe fel de fel de solutii ca astia de la Dacia n-au fost in stare.
                        Si e chestie generala, ca nu imi scartaie si imi sar pe parbriz stergatoarele doar mie.
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • ce-i drept acu vreo 4 ani am schimbat bratele originale cu cele aparute pe facelift parca
                          dar de sarit pe parbriz n-am patit-o nici cu cele vechi nici cu cele actuale
                          de scartait am patit-o cu cele originale care au fost inlocuite cu unele bosch aerotwin retrofit de 600/450 mm la care se pot schimba lamelele, ceea ce si fac in fiecare an (60 ron 2 lamele bosch de 600 mm)
                          suplimentar degrezez geamurile in fiecare toamna si primavara si le dau cu solutie hidrofoba care la viteze mai mari de 70-80 km/h iti permite sa mergi fara a folosi stergatoarele

                          Comment


                          • Punk, daca torsionezi putin bratul stergatorului (exact cum ai aratat in poza de mai sus) si iti iei niste stergatoare bosch clasice nu flat-uri sa dai sute de lei pe ele te vor tine cel putin un an.
                            Eu am luat Bosch clasice de 21"(53cm) cu 23 le/buc din selgros dupa care am aflat ca in augsburg sunt in jur de 17 lei/buc. Le am pe masina din vara trecuta, nu scartaie, nu topaie, nu mai sterg ca in prima zi dar mult mai bine decat niste stergatoare de 7 lei care dupa 1 luna se duc naiba.

                            @kkhheelloo, dupa ce aplici solutia aia si folosesti stergatoarele nu cumva lasa o "dâră" in urma stergatorului ca un fel de ceata care dispare la cativa cm de stergator? Am vazut fenomenul asta la multe masini prin trafic si nu-l suport, practic e ca si cum mi-ar da cineva cu mana prin fata ochilor.
                            Last edited by bad_hrc; 22 October 2012, 16:21.

                            Comment


                            • dc faci tratament peste tratament se intampla, pentru ca am patit-o si eu la modul cam grav
                              adica iarna pe mazga cand mai rau parca manjeam parbrizul decat sa-l curat si dupa ce am folosit un flacon de spuma de curatat geamuri am avut revelatia

                              Comment


                              • M-am gandit eu si la tratamentele alea si am ajuns la concluzia ca merg prea rar in afara orasului ca sa ma ajute solutiile astea minune. Daca fac tratament si folosesc stergatoarele lafel de des mai bine nu mai fac.

                                Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google