[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    mergi pe bosh, diferenta de pret e mica intre ele si valeu
    am mai zis mai in urma. am luat bosch de la practiker si nu stiam cum sa mai scap de ele. made in belgium. noror ca am facut doar proba si le-am scos. le-am dat pe okazii si mi-am luat valeo, care desi sunt china sunt super silentioase.
    cele mai ieftine sunt la auchan si acum o saptamana era oferta la cora.
    @Ampt
    la alca ce dimensiuni n-ai gasit ? sau ce dimensiuni aveau ?

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      am mai zis mai in urma. am luat bosch de la practiker si nu stiam cum sa mai scap de ele.
      poate erau expirate

      adevaru-i ca bosh e specializat pe orice altceva, mai putin stergatoare.
      in schimb, alca, ce mai face in afara de napolitane?

      Comment


      • Eu am Bosch și is super mulțumit. Șterg bine și nu scârțâie.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          poate erau expirate

          adevaru-i ca bosh e specializat pe orice altceva, mai putin stergatoare.
          in schimb, alca, ce mai face in afara de napolitane?
          erau proaspete.
          am mai intrebat mai in urma... ce stergatoare alca laudati voi ? pe cele aero sau pe cele clasice ? ca prea le laudati, si as face o incercare. tocmai ar trebui sa schimb pe cele valeo, ca au cam 1 an jumate.

          Comment


          • clasice bre, cele mai simple.

            Comment


            • intrebam fiindca unii vorbeau de aero, dar alea stiu ca isi fac treaba mai bine in afara orasului, bazandu-se mai mul pe curentul de aer, de unde si numele.
              nu zic ca nu arata mai bine, dar nu lucreaza ca cele clasice. si nu exista de 55 si de 60 cm ? sau despre ce vorbea Ampt ?

              Comment


              • nu stiu, io unu' n-am avut noroc de alea aero.
                am cumparat o data (nu daca erau sau nu vreo marca cunoscuta), insa tin minte ca au fost mai scumpe decat alca si stergeeau din prima mizerabil.
                in doo zile le-am aruncat si de-atunci n-am mai vrut sa aud de aero.
                plus ca alea aero sunt primele care se ciordesc de pe o masina, la alea clasice nu se mai baga nici macar aurolacii.

                Comment


                • De 600mm există, de 550mm nu am găsit.

                  Comment


                  • Nu inteleg ce aveti cu borsurile. Eu am dat 5€ pe bucata , da as mai cumpara din nou.

                    Comment


                    • eu cred ca marfa din italia e cu totul alta fata de cea din romania.
                      vad ca au de 56. s-ar putea sa mearga si astea.
                      numai la carrefour au ? sau si la auchan ? stie cineva ?
                      Last edited by B997NDL; 18 May 2014, 23:34.

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        Eu mi-am luat recent ştergătoare Valeo din Carrefour şi crede-mă că sunt incredibil de silenţioase.
                        Confirm acest lucru. Am luat si eu de vreo 2 saptamani un set de setrgatoarea Valeo (600 + 525mm) si imi plac cum sterg, nu fac zgomot deloc.
                        Inainte aveam Alca si cel de la sofer m-a imbatranit la ce zgomote scotea cand stergeam parbrizul.

                        Ce se poate face mai exact la arcul de la bratul stergatorului ca sa diminueaza zgomotul/scartaitul in caz ca reapare ?

                        Comment


                        • Are Cristi Streulea un tutorial despre cum sa intaresti arcul din bratul stergtoarelor.
                          O alta varianta ar fi schimbarea bratelor cu "noul" model, pus parca de la facelift incoace.
                          Astea cica ar fi mai bune si rezista si la rugina mai bine.
                          Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                          "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                          Comment


                          • Nu cred ca poti pune noile brate de stergatoare de la logan2 pt ca au alte tipuri de prindere .
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Eu am m-am referit la bratele puse pe PH2, nu pe logan 2. Alea de pe PH2 au un capac metalic peste surubul de prindere si cica au rezolvat problemele cu scartaiul si topaitul pe parbriz.
                              Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                              "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                              Comment


                              • Capacul care vine peste surub e de plastic iar la mine cu masina de 5 ani si o luna am vopseaua sarita la baza bratului, e sarita de mult, cred ca are un an de cand se tot cojeste putin cate putin dar pana acum nu a ruginit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google