Fulie Alternator Cazuta In Mers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Cu loganul 1, model preferance, am facut 230000km fara sa schimb fuliile, doar curelele si rolele intinzatoare. Cand e sa se intample pica si la 3500 km asa cum mi-a picat mie caseta de directie la loganul 2.
    sigpic

    Comment


    • #77
      Originally posted by merlasviorel View Post
      Am avut fulia de la alternator stricata si am mers la reprezentanta sa mi-o inlocuiasca.
      A costat 335 ron. 112,90 ron. manopera, cu alternator dat jos si 157,26 ron. fulia.
      O fi mult ? Mia asa mi se pare.
      Nu e mult, dar nu stiu daca ti-a pus fulie de fabrica, fulia originala costa 200-250 lei.

      Comment


      • #78
        pai poate a prins reducerea de 30 la suta pretul e bun ca e ceva de munca si fulia e mai scumpa pe original...

        Comment


        • #79
          Originally posted by merlasviorel View Post
          Am avut fulia de la alternator stricata si am mers la reprezentanta sa mi-o inlocuiasca.
          A costat 335 ron. 112,90 ron. manopera, cu alternator dat jos si 157,26 ron. fulia.
          Pana la urma ce fel de fulie ti-au pus?
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #80
            Fulia e la fel cu cea care a fost, meseriasul mi-a explicat ca fulia asta are un ambreaj care preia nu stiu ce socuri. Fulia INA nu are acel ambreaj, ca la modelele pe motorina socurile sunt preluate de altceva si daca imi pune fulie INA se va rupe.
            Nu stiu daca e sau nu asa, dar am ales sa merg pe mana lui ca stie mai bine ca mine ce si cum. Am primit garantie un an, daca pateste ceva ma duc inapoi.
            Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

            Comment


            • #81
              Mda, e fulie cu amortizor din cauciuc, adica din aia de care ai avut. Nu are nici un ambreiaj, fulia pe care o ai acum; cu clichet, adica un cuplaj unisens, sunt cele de dci.
              Sa mergem pe mana mecanicului; probabil stie ce spune.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #82
                Mie mi-a cazut fulia de la alternator la 98000 de km, a dat un miros de incins in masina de am zis ca a luat foc ceva...

                Cand am dat jos cureaua, mai sa nu ii cada fulia pe jos, se mai tinea dracu stie in ce bucata de cauciuc.

                La un amic de al meu care la fel a patit cu fulia dupa ce a schimbat-o mecanicul a uitat sa mai puna loctite pe surub si bineinteles a pierdut fulia pe drum.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by dstefanita View Post
                  Salut.Am un Logan 1.4 MPI.Acum 3 luni (aprox. 54000 km) am schimbat kit-ul de distributie inclusiv cureaua de la anexe si o rola sau doua (nu mai stiu sigur).A doua zi mi-a iesit fulia de la alternator in mers.Am reusit sa o fixez la loc si sa o strang fara sa dau alternatorul jos.Dupa aprox 10000 km mi-a iesit iar fulia(cam departe de casa), am ajuns tractat la garaj si am dat jos alternatorul. Problema probabil a fost din filet, asa ca am inlocuit fulia cu alta pe care o aveam (sh) si ca sa fiu sigur ca nu mai iese, i-am dat un aft de sudura.
                  Are efect major asupra functionatii alternatorului din cauza ca numai este fuctionabil ambreiajul?
                  Acum 2 zile dupa alti 2000 km, mi se aude un zornait insistent la alternator pana la 1500 de turatii.
                  Se poate ca sudura sa fie cauza?Se aude in spatele alternatorului, la capacul de plastic.
                  Va multumesc
                  Ai "rezolvat" problema in cel mai pur stil romanesc; mai ramanea sa-i dai si o sarma.
                  Te-ai intrebat ca fulia aia a avut un motiv anume pentru care n-a vrut sa mai stea acolo?
                  Normal era sa verifici aliniamentul curelei si, ma rog, sa gasesti adevaratul motiv al problemei, mai ales ca asta s-a intamplat imediat dupa ce s-a umblat acolo; n-ai rezovat absolut nimic cu sudura, doar ai transferat o problema dintr-un loc in altul.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #84
                    si acum din cauza acelui punct de sudura trebuie schimbat tot alternatoru

                    Comment


                    • #85
                      Acum nu mai zornaie.Are momente cand face asa.Oricum am gresit cu reparatia mea din cauza ca eram nervos dar maine ma duc la service cu ea sa ii rezolv problema.
                      Va multumesc

                      Comment


                      • #86
                        posibil sa fi patit ce am patit eu unul din rulmenti a capatat joc unde se preseaza rulmentul.Zornaitul apararea de pe la 1000 de ture pana la 1500 dupa care disparea
                        Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
                        Last edited by GFN; 5 August 2013, 01:59.
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • #87
                          Am rezolvat.De la fulie facea.Am schimbat-o cu una de diesel.Asa mi-au recomandat si cei de la reprezentanta Dacia din Focsani.Multumesc

                          Comment


                          • #88
                            Salutare! Pentru a nu mai deschide alt topic: mi-a cazut si mie fulia de la alternator (1.6 MPI, an 2007). Noroc ca eram in parcare si la relanti. Nu a cazut pe jos dar sta acolo si se mai tine intr-un "fir de par". Mecanicul la care merg cu masina de obicei mi-a recomandat schimbarea ei cu una de diesel. Se potrivesc? Adica nu strica aliniamentul curelei de accesorii. Si e sanatoasa aceasta schimbare?

                            Comment


                            • #89
                              Se potriveste si e o solutie mult mai buna fulia cu clichet, fata de aia pe care ai avut-o pana acum. Succes.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #90
                                ok. Multumesc! Asa voi face.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google