presiune in pneuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Zorba29: volumul anvelopei e acelasi cu roata libera sau cu masina apasand pe roata, doar ca forma nu mai e de cerc perfect, de aici eroarea de gandire. presiunea e constanta in roata. daca vrei sa faci economie de timp, nu mai cauta manualul de fizica, crede-i pe aia care-ti spun ca presiunea e constanta...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • De curiozitate... La sfarsitul lunii, ma asteapta un drum pana in Muntenegru (aprox. 1000km), 5 persoane+bagaje. Ma gandesc ca trebuie marita presiunea din pneuri, dar nu stiu cat. Care ar fi valoarea recomandata?

      Comment


      • uita-te pe usa si baga un 0.1bar in plus...ai mei "dorei" au bagat 2.2-2.3 la vulcanizare tot in ideea ca plec in concediu si-o umflam "o idee" mai mult m-a scuturat masina de-am crezut ca pica tablele de pe ea pe mirificele drumuri din serbia si pe "autostrada" din macedonia.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Din cate stiu, pe fata e 2.0 si spate 2.2. O sa umflu si eu "o idee" mai mult.

          Comment


          • De unde ai informația?

            Taman pe dos! Cu 2.2 pe spate Îți țopăie masina de ...
            Attached Files
            Last edited by MihaiiahiM; 13 July 2016, 14:27.
            sigpic

            Comment


            • E vorba de Logan 1.. poate de asta confuzia.

              Poza e luata de pe alt forum. Dar e la fel.
              Attached Files

              Comment


              • Presiunea trebuie sa fie mai mare pe fata (aici e motorul și e mai grea masina) și mai mica pe spate (mașină e mai ușoară pe spate). Dacă mașina este încărcată, atunci în funcție de încărcare se mărește și presiunea în rotile spate.
                sigpic

                Comment


                • hmmm...este mai usor passat-ul b5 fata de logan? la mine scrie 1.9 presiune si 2.2 cu 5 prs. anvelope 195.65.15

                  Comment


                  • Ca să dezgropăm un pic topicul, am văzut astăzi la un vecin cu Logan 3, că presiunea indicată pe abțibildul de la portiera șoferului este cu totul alta față de ce știam.

                    Concret, era trecut presiune roți față: 2,4 bar și presiune roți spate: 2,3 bar (pentru toate dimensiunile omologate).
                    Văd că s-au mărit destul de bine presiunile indicate de producător, în condițiile în care nu cred că greutatea mașinii a crescut foarte mult.

                    Aștept și alte păreri pe marginea acestui subiect.
                    Drumuri bune și să auzim numai de bine.

                    Comment


                    • Nu a avut nimeni curiozitatea să verifice presiunea indicată de producător la Dacia Logan 3?!

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        Ca să dezgropăm un pic topicul, am văzut astăzi la un vecin cu Logan 3, că presiunea indicată pe abțibildul de la portiera șoferului este cu totul alta față de ce știam.

                        Concret, era trecut presiune roți față: 2,4 bar și presiune roți spate: 2,3 bar (pentru toate dimensiunile omologate).
                        Rezolvat..., atașez și dovada (autocolant presiune anvelope Dacia Logan 3). ​​​​​​​
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by Ampt View Post
                          Ca să dezgropăm un pic topicul, am văzut astăzi la un vecin cu Logan 3, că presiunea indicată pe abțibildul de la portiera șoferului este cu totul alta față de ce știam.

                          Concret, era trecut presiune roți față: 2,4 bar și presiune roți spate: 2,3 bar (pentru toate dimensiunile omologate).
                          Rezolvat..., atașez și dovada (autocolant presiune anvelope Dacia Logan 3). ​​​​​​​
                          Attached Files

                          Comment


                          • Încărcat sau singur în mașină, pe autostradă sau în oraș, observ că presiunea este aceeași.
                            Nici recomandarea ECO nu mai este trecută...

                            Dacă pomeneai de valorile acestea acum câțiva ani, îți sărea toată comunitatea în cap, că nu știi ce faci.
                            Până la urmă se pare că o presiune un pic mai mare, nu este chiar atât de contraindicată, cum credeam marea majoritate dintre noi.

                            Drumuri bune și să auzim numai de bine!

                            Comment


                            • Originally posted by Ampt View Post
                              Dacă pomeneai de valorile acestea acum câțiva ani, îți sărea toată comunitatea în cap, că nu știi ce faci.
                              Până la urmă se pare că o presiune un pic mai mare, nu este chiar atât de contraindicată, cum credeam marea majoritate dintre noi.
                              inafara de Kojak nimeni nu era asa prapastios

                              ​​​​​​

                              Comment


                              • La 205/55/r16 mcv 2 ce presiune ar fi ok?
                                Tot timpul le-am ținut cum zice dacia, 2,2 față și 2,1 spate.
                                Dar mi se par cam moi. Au un pic de burta pe fata, plus ca sunt un pic uzate pe exterior. Și la viteza de 140-150 aveam vibrație în volan.
                                Am pus 2,4 pe față și au dispărut vibrațiile cât și burta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google