presiune in pneuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • presiune in pneuri

    voi ce presiune bagati in pneuri?
    la mine pe usa la 1.4mpi e trecut 2.0 pe fata si 2.1 pe spate.
    am bagat 2.1 in toate si a fost belea ma scutura de parca eram pe bicicleta.
    acum le-am lasat pe toate la 2bar.puteam sa las pe spate 2.1 cum spune cartea dar eu nu incarc masina decat foarte rar pe distante mici.merg deobicei cu o persoana in spate si scutura.
    am inceput sa merg si cu rezervorul plin si e mai bine.e mai asezata putin.

  • #2
    eu am 2 pe fata si 2.2 pe spate

    Comment


    • #3
      nu te scutura pe spate?
      eu dupa zece ore de condus parca simt si gropile mai rau) dimineata cand plec parca e mai silentiosa.oboseala ce sa fac.
      dar vbind serios parca e cam tare suspensia.
      probabil e ca si astea cu pachet de drumuri grele.daca ar fi mai jos lasat nu ar scutura.
      la 2.0 mi se pare acceptabila totusi mai amortizeaza si cauciucul

      Comment


      • #4
        Chiar vroiam sa deschid un topic pe tema asta. Merci, nu stiam mare lucru despre presiune la logan.

        Comment


        • #5
          nu prea simt diferenta intre 2 si 2.2 ... sincer

          Comment


          • #6
            Sincer sa fiu eu habar nu am ce presiune am in pneuri.Asa le am de cand am luat-o,nu trage nici stanga nici dreapta....
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #7
              Presiunea pneurilor se alege in functie de dimensiunile acestora:

              1. Pt. pneuri 165/80 R 14 si jante 5,5 J 14 presiunea pe fata si pe spate este de 2,0 bari

              2. Pt. pneuri 185/65 R 15 si jante 6 J 15 presiunea pe fata este de 2,0 bari iar pe spate este de 2,2bari

              Acestea sunt presiunile corecte, conform "Manualului de utilizare Logan", indiferent de motorizare.

              Comment


              • #8
                Originally posted by zenit
                Presiunea pneurilor se alege in functie de dimensiunile acestora:

                1. Pt. pneuri 165/80 R 14 si jante 5,5 J 14 presiunea pe fata si pe spate este de 2,0 bari

                2. Pt. pneuri 185/65 R 15 si jante 6 J 15 presiunea pe fata este de 2,0 bari iar pe spate este de 2,2bari

                Acestea sunt presiunile corecte, conform "Manualului de utilizare Logan", indiferent de motorizare.
                scrie pe usa de la sofer presiunea optima in roti...
                zenit daca ar fi cum ai zice tu inseamna ca aia la avioane au 100de bari presiunea in roti ca au roata cat casa...

                sigpic

                Comment


                • #9
                  sonykel, nu zic eu, asa zice "Manualul de utilizare Logan", ai sa vezi cand iti vine masina.

                  Aici nu-mi permit sa-mi dau cu parerea. E vorba de presiune in pneuri. Cateodata asta face diferenta intre moarte si viata. Nu e o prelata de acoperit masina. Cu pneurile nu ma joc

                  Comment


                  • #10
                    Eu am avut si 3 bar pe spate si nu ma scutura rau. Doar ca statea mai ridicata de spate.
                    Last edited by andrei; 12 October 2007, 18:52.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Zenit are mare dreptate. Cu presiunea nu e de joaca. A fost razbunari in care unii au bagat presiune foarte mare in rotile altora si acestia din urma au avut mari necazuri.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sonykel
                        inseamna ca la avioane au 100de bari presiunea in roti ca au roata cat casa...
                        ai sa ramii surprins dar la un moment dat cu cit e balonul mai mare scade si presiunea,nu stiu de avioane dar stiu de utilaje grele pe pneuri care au presiuni tot de 2.0 bari si cintaresc zeci de tone.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by gabriel
                          ai sa ramii surprins dar la un moment dat cu cit e balonul mai mare scade si presiunea,nu stiu de avioane dar stiu de utilaje grele pe pneuri care au presiuni tot de 2.0 bari si cintaresc zeci de tone.
                          da stiam... eram ironic oarecum ptr ca din cate a zis zenit sa inteles ca , cu cat anvelopa e mai mare cu atat presiunea e mai mare... cu cat anvelopa e mai mare cu atat creste volumul de aer dar presiunea de aer ramane aceasi

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            pai si eu daca am anvelopa cu talonul mai mic 185/45/15" tot 2 atm bag in ea sau cum naiba?

                            Comment


                            • #15
                              da depinde de exemplu rotile mici pe spate la tiruri au vreo 8bar.
                              un var de al meu are platforma pe care intra 2 masini si are roti mici zici ca sunt de turisme dar de fapt sunt cauciucuri pentru greutate mare si baga 7bar in ele.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google