presiune in pneuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ce parere aveti despre azotul in pneuri???
    sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

    Comment


    • un fel de vrajeala. adica adevarul e undeva la mijloc, nu chiar cum il prezinta aia de baga azot si nici dezastru cum zic unii ca au fost rotile lor inainte sa le bage azot. eu am avut un an de zile rotile neumflate si la verificare, scazuse presiunea cu 0.2bari. umflate cu aer normal. azotul se supune si el legilor fizicii, ca orice alt gaz, nu se schimba o lume intreaga pt minunatul azot, ca sa fie el miezul din...roata nu strica, asta e clar, e ceva mai bun decat aerul normal pt simplul motiv ca e dezumidificat si nu are oxigen, dar cam scump pt doar atat...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Exista un thread concurent cu asta, care se numeste "Presiune roti", in care s-a mai "combatut" problema azotului de pe la postul #70 pana pe la #100, acum vreo 3 luni... http://www.loganclub.ro/forum/presiu...highlight=azot

        Comment


        • Originally posted by tataieb12 View Post
          mai baieti , are cineva noul certificat de inmatriculare asta, noul model european , daca da sa se uite pe el si sa-mi spuna si mie unde dracu scrie dimensiunile la anvelope . eu m-am uitat si nu am vazut nimic . chestia este urmatoarea garcea cere certificatu se uita in el se uita la roti si sa-mi spuna el mie ca nu am voie eu sa merg cu 195/65/15. ca cica nu-s trecute in certificat si trebuie 185/65/15 ca asa scrie in certificat si in cartea de identitate auto. la mine in certificat nu scrie nimic despre dimensiunile anvelopelor , la voi scrie ceva sau la mine au uitat aia sa mai treaca dimensiunile - ma refer numai la modelul nou european de certificat auto.cartea de identitate auto trebuie purtata dupa noi mereu ?ca am scapat fara nimic , dar ala a zis ca are el grija de mine.
          Ce tare! Nici la mine in talon nu scrie ce dimensiuni trebuie sa aibe anvelopele !!!M-am uitat si la legenda si nu este specificat nimic legat de dimensiunile de pneuri !
          Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

          Comment


          • asta este sigur o scapare de-a lor, iti dai seama ca o s-o corecteze cat mai grabnic... o sa dea RAR-ul faliment )
            Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

            Comment


            • Eu zic ca pe caldura asta ar trebui sa fie putin mai moi.

              Comment


              • Red_Alin cum spunea si Nicolae Moromete, "pe ce te bazezi" cand spui asta?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by Red_Alin View Post
                  Eu zic ca pe caldura asta ar trebui sa fie putin mai moi.
                  Anvelopele se incalzesc suplimentar in timpul rularii, mai ales la viteze mari, deci este bine sa ai cel putin presiunea recomandata pentru a evita supraincalzirea in timpul verii. Iarna le poti lasa mai moi.

                  Comment


                  • Originally posted by derbedeu View Post
                    Ce tare! Nici la mine in talon nu scrie ce dimensiuni trebuie sa aibe anvelopele !!!M-am uitat si la legenda si nu este specificat nimic legat de dimensiunile de pneuri !
                    Presupun ca talonul meu este tip nou fiind eliberat in luna iulie 2008. Daca este asa, la pozitia 20 este trecut dimensiunea anvelopelor si scrie:
                    fata |65/80R|485T
                    sau |185/65R|588T
                    Pe spate sunt aceleasi dimensiuni.
                    Red_alin cauciucuri mai moi ar trebuii iarna pentru o mai buna aderenta pe suprafete alunecoase. Daca te referi la pericolul unei explozii din cauza temperaturilor ridicate nu este cazul sa-ti faci griji dupa cate stiu presiunea nu creste cu mai mult de 0,3 bar.

                    Comment


                    • In iulie 2008 erau taloane de tip vechi. De pe la sfarsitul anului au inceput cele noi, eu primul nou il am din ianuarie 2009.

                      Comment


                      • Am inteles, atunci exista o singura explicatie de unde stia politistul dimensiunile, are logan, daca ar fi fost alta marca de masina discutia nu ar mai fi avut loc.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Red_Alin cum spunea si Nicolae Moromete, "pe ce te bazezi" cand spui asta?
                          Cand am fost la vulcanizare sa imi fac o pana,mi-a zis un baiat de acolo chestia asta,acuma detaliile tehnice nu mi le-a spus..asa ca nu stiu sa le expun.

                          Comment


                          • pot dovedi cine are certificat european noul model eliberat dupa luna ian 2009 , al meu este din iunie 2009 nu are dimensiunile la anvelope , ceea ce inseamna ca putem pune aproape tot ceea ce ne trece prin cap dar fara sa facem gat prea mare la garcea pentru ca daca chema raru aia au dimensiunile legale pentru fiecare tip der auto omologat si atunci este o vorba " belim belengherica " . mai pot lua certificatu pentru eventuale verificari la sediu si sa lase in locul lui o dovada ca daca mai pot face treaba asta iar este nasol . treaba asta este buna pentru cei care pe timp de vara vor sa mearga cu o anvelopa mai mare sau iarna pentru o aderenta mai buna . pe mine m-au oprit pentru alt lucru si au insistat la anvelope dar pentru ca in certificat nu scrie am scapat cu 195/65/15 . spor la drum indiferent ca aveti sau nu azot in roti . la logan 1.9 in fata si 2.0 in spate aer de la servis si merge brici.

                            Comment


                            • vezi numa ca iarna e mai bine sa ai gume mai inguste, vara is alea late la putere
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Si la 195/55/15 ce presiune e buna in pneuri?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google