Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca ai conditiile necesare, curte, garaj, etc, nu e mare filozofie, mai ales cand ai mai facut aceasta operatiune; pe trotuar sau la coltul blocului, nici sa nu aud.
    Nu trebuie sa desconsideram placerea unora de a-si inlocui singuri lichidele (frana, servodirectie, ulei cutie, ulei motor); daca pui cap la cap toata aceasta cheltuiala, vei vedea ca e chiar un beneficiu. Asa ca...
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Salut
      Am un logan dci 85cp euro 4
      Toate reviziile le-am facut la reprezentanta dacia (amg)
      De la a 5 revizie le-am zis celor din service sa,mi schimbe lichidul de frana si nu au vrut( ba ca nu se schimba,ba ca mai merge,daca il schimba nu mai tine frana si tot asa)
      Schimbat lichidul de frana la 100.000km a 10 revizie facuta la Razvan si Cosmin( de pe forum)
      Lichidul vechi era foarte murdar(gen visinata )
      Parerea mea,trebuie schimbat la 2 ani de zile,cum recomanda majoritatea producatori de lichid de frana
      Cu acest lichid a fost schimbat si a intrat vre-o 750 ml cu aerisirea aferenta
      Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

      Comment


      • Daca cumpar 500ml de lichid Ate sl6 imi ajunge sau trebuie 1l? Il voi schimba in reprezentana dar nu stiu ce metoda o sa foloseasca

        Comment


        • 1 l trebuie, 500 ml nu ajung indiferent de metoda.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Am inteles..Mulțumesc! Dar daca cumpar ate sl, o face figuri absul pentru ca are vascozitatea mai mare?

            Comment


            • Mie sa nu afli raspunsul la aceasta intrebare, decat cand Doamne fereste sa nu intri in fundul altuia din fata ta....Pana atunci mergi pe ce trebuie ca e mai bine.

              Comment


              • Originally posted by Cristyano View Post
                Daca cumpar 500ml de lichid Ate sl6 imi ajunge sau trebuie 1l? Il voi schimba in reprezentana dar nu stiu ce metoda o sa foloseasca
                Am inlocuit de doua ori (in 5 ani si jumatate) lichidul de frana, de fiecare data in reprezentanta; de fiecare data au fost suficieti 0,5l.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Şi ce lichid de frână ai folosit?

                  Comment


                  • Acum am comandat 1l, o sa vad maine cum sta treaba si o sa stiu pe viitor.Aproape niciun magazin din Ploiesti nu are pe raft acest lichid pentru ca nu se prea cere.

                    Comment


                    • Dacia si Ferodo; ambele Dot4.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Am inlocuit de doua ori (in 5 ani si jumatate) lichidul de frana, de fiecare data in reprezentanta; de fiecare data au fost suficieti 0,5l.
                        A schimbat doar ce era in borcan, nu si pe conducte.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Amice, evita astfel de presupuneri.
                          Am postat la primul schimb detalii si cred ca eu am vorbit atunci de metoda "empirica" cu scurgerea gravitationala, cu cele furtunase la aerisitoare...prin toamna lui 2012, parca.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Ce gravitatie, nu dadea unul la pedala ca sa impinga lichidul prin circuit? Si de ce empirica,daca asa scrie in manual?
                            A pus el furtunase, a dat 2 pedale sa iasa niste lichid, si apoi gata, hai la urmatorul ca pierdem timpul dar pe conducte si in etrier aveai tot lichid vechi.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Am schimbat lichidu ( ATE SL6). Nu stiu cat mi-a intrat pentru ca am luat de 1l si nu pot vedea cam cat mai mi-a ramas dar aproximez mai putin de jumatate dupa greutate.
                              Nu s-a schimbat cu vreun aparat. Unde schimba cu aparat nu ma lasa cu lichidul meu. Metoda a fost : scos din borcan cu seringa lichidul; pus lichid nou; ridicat masina sus, cu un mecanic in ea; facea presiune(pedala); desuruba, curgea putin, strangea , pe urma iar pedala, pana venea lichid nou. Asa a facut la toate cele 4 roti. Am explicat mai pe larg.
                              Pedala e mai tare ca inainte si tine foare bine. Am facut multe franari de la 150, 100 la 0 si nu am observat nimic anormal.
                              O sa se gaseasca carcotasi dar conteaza ca eu sunt multumit si am scapat si ieftinache.

                              Comment


                              • Originally posted by Cristyano View Post
                                ...,,dar conteaza ca eu sunt multumit si am scapat si ieftinache.
                                Şi cât te-a costat toată operaţiunea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google