Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Urs View Post
    Daca ai elevator sau rampa, nu trebuie date jos rotile. Aerisitoarele le slabesti treptat, functie de cum iti convine. Te orientezi pe moment, nu tre sa-ti faci planul dinainte. Foarte bune ar fi furtunasele transparente de la perfuzie, vezi clar viteza bulelor. Spor la treaba !
    Multumesc Urs! nu-i prima data cand ma ajuti cu sfaturi

    Comment


    • Nici vorba sa trebuiasca 1 litru. Nu mai induceti lumea in eroare.
      500 de ml sunt suficienti!

      Am facut si eu vineri operatiunea, metoda este aceeasi cu cea descrisa de Iancu, 41 lei, AMG Pantelimon.

      PS: Am ramas cu un bidonas Motul DOT 5.1, sigilat, neatins, daca vrea cineva, 40 lei.

      Comment


      • Ei nu, cum sa nu trebuiasca?
        Imi aduc aminte de primul schimb, in reprezentanta, la 50kkm, in 2011, septembrie...
        A cerut primul bidon (material de la ei), la taraba lor (magazinul cu portita spre atelier.
        A ajuns si la al doilea. Din asta a mai ramas ceva...
        Operatie executata cu butelia presurizata.
        Lucra cu 2 maini stangi, saracul, (cu inceput de par alb)
        Acum, la inceputul lui Ciresar, am avut "bafta" sa dau tot de el. Insa, cand a venit momentul operatiei, a cerut sfaturile competente unui coleg
        Acum a inghitit ceva mai putin, dar tot nu s-a incadrat in 500 ml

        Acum, serios vorbind, daca as face eu chestia asta, nu m-as zgarci incat sa consum strict 500 ml. As prefera sa curga ceva mai mult in bidonas, transparent, dar sa fiu sigur ca cel vechi s-a dus...

        In atasament regasiti regula purjarii (pana acum vad ca nu a scris cineva de ea...), precum si indicatiile Renault, cu privire la parametrii lichidului necesar inlocurii

        P.S. Acum observ ca s-a mai scris de "procedura purjarii'. Sorry! Dar o fila originala, nu strica
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 6 July 2014, 09:24.
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • Lichidul era de culoare diferita. Fiecare face cum crede de cuviinta.

          Intra si 2l daca se tine neaparat.

          Comment


          • Nu, in circuitul de frana "intra" strict 500ml (vezi atasament).

            Ca poti folosi si 4-5 l e o alta poveste.

            Eu am precizat: pentru a fi siguri ca s-a eliminat tot lichidul vechi, din toate piesele circuitului, prefer sa mai cumpar un bidonas de 500 (e pana in 30 lei!) si sa folosesc din el cateva zeci (poate 200ml), decat sa ma cramponez in doar 500ml.
            Attached Files
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • E chiar mai putin. am luat ATE SL6 cu 36,68 lei/ litru de la Augsburg Militari. Iar la Timonierului (stiu baietii din Militari unde e ) Ferodo FBX DOT 4 e 11 lei, la 500 ml.

              Comment


              • Ieri am inlocuit si eu lichidul. Am scos lichidul vechi cu furtun pe aerisitor pana a curs albastru pe la fiecare roata, dupa care am mai insistat cu aerisirea.

                Total necesat 450-500 ml cu tot cu aerisirea ambreiajului.

                Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                Comment


                • Dupa ce am citit pe forum am trecut la inlocuirea lichidului de frana.(elf dot4,logan 2008).Nu am vazut nici un pic de rugina doar o mica diferenta de culoare.(elf-ul este mai deschis la culoare).Nu a fost nevoie pt demontarea rotilor si schimbarea nu a fost miraculoasa ,pedala de frana este putin mai elastica.(cu alte cuvinte se simte cum franeaza cu pedala sus ,inainte de inlocuire pedala de frana era foarte tare si cursa foarte mica)
                  AC/DC- RIDE ON

                  Comment


                  • Inseamna ca nu ai facut corect aerisirea daca sunt diferente la franare.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Se comporta identic cu frigiderul de serviciu care are eficacitate la franare de 99 la suta conform testului facut la meridian.
                      AC/DC- RIDE ON

                      Comment


                      • Exista in comert o instalatie de schimbat lichidul si costa cam 100lei si iti faci singur treaba!

                        Comment


                        • in comert sunt multe chestii cu care iti faci singur treaba
                          „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                          Comment


                          • Daca are sub 200grd temp fierbere se schimba sau are culoarea cola sau maroniu

                            iata testerul de verificare...temp de fierbere

                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                            LICHIDE BUNE PERFORMANTA COST
                            recomand doar la recipient de tabla.

                            BOSCH DOT 4 SUPER 1LITRU--- (exista si Dot 4 simplu dar are temp fierbere mai mica.)
                            DOT 4 ---1LITRU ATE BLUE RACING
                            Necesar 1litru pt schimbare si spalare circuit in service cu pompa speciala in presiune atasata pe rezervor lichid frana.

                            Comment


                            • Va salut .
                              Am citit postarile despre necesitatea schimbarii lichidului de frana la 2 ani si metodele folosite.
                              Asa ca m-am decis sa fac acesata operatie si am cumparat un dispozitiv care face schimbul de lichid cu ajutorul presiunii de la roata.
                              Am luat si 1L de lichid de frana Ferodo-DOT 4.
                              Lichidul din instalatie este cam murdar, dar si peretii interiori ai vasului de plastic.de nu se vede prea bine nivelul.
                              Vreau sa curat acest rezervor, si va rog sa-mi dati un sfat cum pot sa-l demontez- montez la loc, fara sa stric ceva pe acolo.
                              Va multumesc pentru ajutor

                              Comment


                              • Care este diferenta intre lichidele astea de frana :
                                - Lichid de frana Renault DOT4 - 77 11 575 501
                                - Lichid de frana Renault DOT4+ - 77 11 575 504
                                - Lichid de frana ELF Freelub 450 DOT4

                                Diferenta dintre cele primele 2, cele Renault, este doar legat de faptul daca masina are ( se va folosi DOT4+ - 504 ) sau nu ESP ( se va folosi DOT4 - 501 ) ?
                                Acest lichid ELF este recomandat si pentru masinile cu ESP ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google