Montaj Proiectoare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    daca vrei sa te ajut dai add id.ului asta: nicusor.radu87
    sigpic

    Comment


    • #92
      pune si tu pe forum ca sa nu te mai chinue si altii!
      CT-97-VIPsigpic

      Comment


      • #93
        Am ambiance din 2007.Mi-a dat cineva maneta cu comanda proiectoare ,am montat-o si se aprinde martorul din bord.M-am uitat langa claxon si am si acea mufa.Nu stiu unde e pozitionat releul in cutie ca sa stiu daca i-l am.Pe acea mufa am 4 fire,2 negre si 2 maron.Are cineva o poza cu cutia de relee de pe un Ambiance pe care s-a montat proiectoare?
        CT-97-VIPsigpic

        Comment


        • #94
          eu si daca iti pun poza e diferita asezarea releelor, dar ar trebui sa ai releu, daca precablajul este facut, asta numai daca "baietii" nu l.au "ridicat"
          daca e "ridicat" te poti uita in cutie, unde ai soclu pentru releu, cu cablaj in el, dar lipseste releul!
          apropo, se discuta si pe celalalt topic cu montaj proiectoare despre problema cu itp.ul, cum ca ar zice aia de acolo ca nu e legal, ca nu a venit din fabrica cu asa ceva, etc. eu am facut ieri itp.ul, si nici macar nu m.a intrebat daca a avut s.au i.am pus eu, deci se poate pune fara probleme, atat timp cat sunt "la locul lor"
          sigpic

          Comment


          • #95
            Mersi.Oricum o sa verific daca am tensiune la mufa.
            CT-97-VIPsigpic

            Comment


            • #96
              model ambiance an 2008 exista releu proiectoare si mufa de langa claxon

              Comment


              • #97
                Nu chiar la toate modelele. Eu am pick-up-ul din iunie 2008 si nu am avut nici un fel de precablaj(sunet, proiectoare etc). Cand mi-am pus proiectoarele am facut instalatia de la zero. Nu recomand asa ceva. Cu toate ca am fost la un electrician cand le-am pus, in timp s-a facut un mic scurt care nereparat la timp a dat in baterie. Acum trebuie sa- schimb si instalatia de proiectoare si bateria. Daca vreti sa faceti o treaba buna, duceti-va la un remat si luati-va de acolo o instalatie completa(cablaj, releu+bloc de lumini). Pe mine m-a costat 160 de lei totul, mai trebuie decat sa o montez.

                Comment


                • #98
                  ma refeream la masina mea scuze de neintelegere

                  Comment


                  • #99
                    Cum se activeaza martorul din bord?

                    Comment


                    • e putin mai complicat, daca ai ambiance si nu ai pinul in tabloul de bord se trage un fir cu +12v, dupa butonul separat pe care l.ai pus si se introduce in pinul 6, mufa neagra, se va folosi un fir din ala de alimentare flopy, de pe sursa unui calculator, daca nu intelegi suna.ma maine si te lamuresc, oricum atasez si o schema simplificata a montarii proiectoarelor pe ambiance (exact asa am procedat si eu)
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Ms nicu_rcn, am inteles perfect. Pini aia de alimentare flopy sunt exact ca cei folositi de crististreulea pt activarea stergatoarelor la spritare. Maine o sa va zic daca mi-a iesit

                        Comment


                        • Cu toate ca s-a pus praful pe subiectul asta revin cu o intrebare: cum se leaga intrerupatorul separat pentru a se aprinde numai proiectoarele? Am inteles modificarea facuta sa mearga si pe pozitii, dar cu firul rosu cum ramane. Pleaca din bloc unde este plus permanent pe pinul respectiv si intra in buton si de acolo unde? Ca e totusi un fir in plus fata de ce avea maneta.

                          Comment


                          • logan21cdc incearca la un electrician auto,el stie,loganu are instalatia electrica destul de prost gandita,nu o mai complica si tu,lasai pe altii care stie,nu cred ca te costa mai mult de 2 beri interventia lui

                            Comment


                            • eu am pus proiectoare pe ambiance...acum cateva zile....dau deatalii pe cei interesati

                              am montat proiectoarele pe suporti cu cate 2 surubuti cu piulite,seibi,,,,apoi am prins de bara (fata a da bara jos...m chinuit f rau,,,,am prins in negrese,am cump cablaj ...proictoare..si am facut bransarea....mai departe am fost la electrician...unde a facut legturi la baterie,montat releu,siguranta,si un intreruparor infim...pus de mine sub bord,,,,daca vand masina nu il gaseste nimeni,,,asa de pitit este
                              Last edited by verginio; 2 August 2011, 21:30. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpicmasina personala pare cea mai deosebita

                              Comment


                              • Salutare.Fratilor am si eu o intrebare.Daca modific maneta de pe un PREFERANCE asa cum s-a aratat in tutorial cu relipirea/repozitionarea celor 2 fire,se va activa si martorul in bord dupa aceasta operatiune?Si ce voiam sa va mai intreb : ce diametru are gaura care trebuie decupata in locasul proiectoarelor? Si cum prind suportul proiectoarelor de spoiler?
                                Va multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google