Montaj Proiectoare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • raspunsuri:
    1.NU,ptr ca lipseste cu desavarsire ledul de pe placa;
    2.nu mai mare decat proiectoarele(daca le ai poti sa masori si singur)
    3.1daca e ph1 e mai simplu:iti trebe niste suporti ptr proiectoare de care se prind proiectoarele si dupa tot "ansamblul" se prinde de spoiler
    3.2 daca e ph2 iti mai trebuie in plus niste suporti care vin montati pe exteriorul spoilerului

    Comment


    • la mine nu lipsea ledul si nici rezistenta (pe ambiance 2005) dar lipsea firul care intra in pinul dedicat martorului (oricum am trecut la o placa cu cb)
      sigpic

      Comment


      • daca are ledul acolo tot trebuie sa scoata ceasurile,deci....tot una e ...
        ps :pinul 6 de pe mufa neagra din spatele ceasurilor e pinul cu ledul
        le:daca reusesti sa pui un + fara sa desfaci ceasurile sef esti

        Comment


        • nu am zis ca nu trebuies desfacute ceasurile, am vrut sa.i spun ca la unele borduri exista (nu stiu daca si la al lui) si in felul asta scapa de lipirea smd.ului si a rezistentei (operatiune migaloasa pentru incepatori)
          sigpic

          Comment


          • Baieti multumesc mult pentru raspunsuri.Loganul meu e versiunea PREFERANCE ,si am deja echipat pe el : led in bord,releu,cablaj pana in vecinatatea radiatorului fata ,partea stanga jos.Intrebarea mea era daca dupa modificarea manetei de preferance cu o singura pozitie de ceata,se va aprinde si ledul in bord,deoarece stiu sigur ca daca bag maneta cu 2 pozitii de Laureat sigur se aprinde.Si voiam sa stiu cu ce se prind suporti proiectoarelor de spoiler fata,adica de locasul lor unde vine decupata gaura.Sper sa ma fi facut inteles.
            Va multumesc

            Comment


            • suporti au niste cleme speciale cu care se prind de bara
              sigpic

              Comment


              • Am un logan ambiance din 2005...a fost lovit deci nu mai are nici o mufa sub clacson....
                Proiectoarele le avea legate direct de la firul de pozitii fara releu fara nimic....


                Azi am luat un releu si l.am montat...Am luat un + permanent de la baterie, un + pe contact de la bricheta un - de pe caroserie si am facut legaturile cu proiectoarele si martorul din bord...problema este urmatoarea...de ce mi se aprind pentru foarte putin timp martorii de la dezaburire, ceata, faza lunga si semnalizare cand sting proiectoarele?

                Daca este de la + de pe bricheta...spuneti-mi si mie va rog de unde pot lua un + pe contact fara sa 'amestec' altceva cu proiectoarele? ms
                Last edited by firiss; 10 August 2011, 00:53.

                Comment


                • Cum naiba sa legi proiectoarele pe +contact. Ce boala am eu pe voi astia care aprind proiectorele pe timp bun.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • nu ai inteles...sa legi releu iti trebuiesc 2 fire de + ... unul pe direct si unul pe contact...deci nu atunci CAND PUN contactul sa se APRINDA proiectoarele )....le leg normal la maneta sau pun buton separat.....



                    Si oricum nu prea inteleg care ar fi problema daca merg unii cu proiectoarele aprinse....daca sunt reglate si bat destul de jos incat nu te deranjeaza, cu ce te supara? sau iti plac aia care au farurile aprinse si iti bat in freza? .... ma rog...sa incheiem subiectul asta ca suntem pe labga...nu te mai lua de oameni aiurea


                    Are cineva idee de ce se aprind martorii?
                    Last edited by firiss; 10 August 2011, 11:38.

                    Comment


                    • nu va agitati ca drujbele in sant
                      cu legatul proiectoarelor e bine s-o faci la panoul de siguranta corespunzator acelui semn de acolo,faci rost de 2 papuci ptr panou ,cu butonul te descurci tu,de asemenea e bine sa consulti schema electrica din manualul loganului ca sa faci legaturi mai precise
                      cu martorii de care zici mai verifica odata legaturile pe care le-ai facut poate te-ai legat cu firele de un traseu comun cu martorii sau o masa necorespunzator legata

                      Comment


                      • legatura cu martorii are decat martorul de la proiectoare care presupun ca au aceeasi masa... minusul de la releu l.am legat de la o piulita si de la proiectoare la fel

                        am cam rezolvat....am legat - direct de la baterie si cei 2 de + la fel...si acum nu se mai aprind martorii...
                        Last edited by firiss; 10 August 2011, 13:47. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • salutare...am versiunea Laureate si am cumparat masina sh si nu are proiectoare, stiu ca o fost lovita fata si probabil fostu proprietar nu o mai pus proiectoarele...sau ar' mai fi fost o varianta sa nu fi avut proiectoare ca si la preference pentru ca nu am nici AC...intrebarea mea ii daca am tras cablaju si releu plus siguranta? la maneta am comanda pentru proiectoare

                          Comment


                          • daca e laureat (insa eu nu am vazut laureat fara ac, poate exista, dar nu am vazut eu) ar trebui sa aiba proiectoare stock, daca a fost lovita si masca schimbata cu o alta fara gauri, ramane sa frezezi gaurile si ar trebui sa ai precablaj pana in spatele proiectoarelor, asta daca nu a fost scos dupa lovitura, daca nu il ai pana in spatele proiectoarelor iti trebuie un cablaj "Y", eu am gasit la 40 de lei valeo
                            daca nu ai inteles ceva sau mai ai alte nedumeriri te ajut cu cea mai mare placere
                            sigpic

                            Comment


                            • am inteles, ms pentru raspuns...si io zic ca ar' trebui sa am cablaju mai ales ca am si la maneta pozitia pentru proiectoare...miercuri dimineata duc spileru fata la vopsit atunci o sa imi monteze si proiectoarele, sper sa am cablaju

                              Comment


                              • pana la urma mi-am pus proiectoarele...intrebarea de unde pot regla proietoarele sa bata stanga/dreapta sau sus/jos?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google