deschidere portbagaj din telecomanda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din telecomanda portbagajul se incuie / descuie, la asta este folosit motorasul original montat.
    Ca sa se si deschida direct, atunci montezi al 2-lea motoras (gasesti poze pe forum pozitia de montaj) in asa fel incat sa inpinga de tija care actioneaza direct incuietoare (de la butuc la incuietoare).
    Tija de la motoras o modelezi si o unesti cu cea care e pe masina deja cu ajutorul unei cuple.
    GL-22-TOF

    Comment


    • Baieti nu intelegeti la ce ma refer scuze daca nu sunt destul de explicit ce vreau sa fac....deci am mai pus un actuator la portbagaj pe langa cel care blocheaza/deblocheaza butucu...butucu apesi pe el si se deschide si cand pun si tija de la actuatoru de bmw care lam montat nu mai merge...eu vroiam sa fac cumva sa mearga normal cum mergea pana acum si sa mearga sa il deschid si din actuatoru asta nou dar nu merge se blocheaza o tablita acolo si nu mai merge sa il deschid din butuc...am ajuns la o concluzie ca ori renunt la actuatoru asta de bmw care lam montat ori renunt la butuc...pentru ca nu cred ca merge sa le fac sa mearga aman2 :| am sa atasez si cateva poze mai explicite sa vedeti exact la ce ma refer....AM INCERCUIT IN POZA 1 TABLITA ACEEA CARE SE PRINDE PE TIJA DE ORIGINE SI CAND PRIND TIJA DE LA ACTUATORU ASTA PE EA "FLAMBEAZA" SI SE STRAMBA TABLITA AIA SI NU SE MAI DESCHIDE DIN BUTUC DOAR DIN ACTUATOR
      Attached Files
      CL 93 TAV

      Comment


      • in locul tijei aleia foloseste o sufa de la frana de bicicleta
        metoda e prindere gasesti tu

        Comment


        • Cine imi spune si mie unde gasesc de cumparat cuplorul acela de parghii sau sa imi dea cateva indicii cum sa il fac! Multumesc!

          Comment


          • Originally posted by romeo-alex View Post
            in locul tijei aleia foloseste o sufa de la frana de bicicleta
            metoda e prindere gasesti tu
            Actuatoru impinge tija originala si aia actioneaza butucu si il deschide...nu vad cum asi folosii o sufa ca sa imi impinga butucu....oricum ms de sfat!
            CL 93 TAV

            Comment


            • Tija ta (albastra in poza) trebuie sa ajunga in locul incercuit cu rosu si acolo o conectezi cu un cuplor de pargii. O cupla de acest gen gasesti sigur pe la atelierele de montaj alarme....
              Ca tija poti folosi si miezul unui electro de sudura pe care il modelezi in forma in care este nevoie.
              Nu e necesar sa dai gaura in tabla asa cum ai facut deja... totul este ca fiecare indoitura sa nu aiba un unghi mai mare de 45 de grade si ca atuatorul sa actioneze exact pe directia pe care se deplaseaza tija originala a masinii de care se legi.
              Attached Files
              GL-22-TOF

              Comment


              • Eu am facut sa se deschida si sa se inchida portbagajul Loganului meu, din telecomanda masinii. Daca vreti sa vedeti cum lucreaza mergeti pe Youtube, la "Deschidere si inchidere portbagaj Logan din telecomanda". Iar pentru interesati pot sa dau mai multe relatii.







                Don' Costel, incercati sa scrieti corect data viitoare, poate va reusi cineva sa inteleaga ceva din ce ai incercat dumneata sa exprimi. Si sa ai grija si la cuvintele folosite "din greseala". Stii, alea gen "relatii".

                Originally posted by cos tel View Post
                eu am facut sa se deschida si sa se inchida portbagajul loganului meu, din telecomanda masinii. Daca vreti sa vedeti cum lucreaza mergeti pe youtube, la "deschidere si inchidere portbagaj logan din telecomanda". Iar pentru interesati pot sa dau mai multe relatii.







                don' costel, incercati sa scrieti corect data viitoare, poate va reusi cineva sa inteleaga ceva din ce ai incercat dumneata sa exprimi. Si sa ai grija si la cuvintele folosite "din greseala". Stii, alea gen "relatii".


                bine mai ramane-ti voi si scrieti bine eu nu mai intru nici o data
                Last edited by cos tel; 17 October 2012, 13:09. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by danielliviu View Post
                  Tija ta (albastra in poza) trebuie sa ajunga in locul incercuit cu rosu si acolo o conectezi cu un cuplor de pargii. O cupla de acest gen gasesti sigur pe la atelierele de montaj alarme....
                  Ca tija poti folosi si miezul unui electro de sudura pe care il modelezi in forma in care este nevoie.
                  Nu e necesar sa dai gaura in tabla asa cum ai facut deja... totul este ca fiecare indoitura sa nu aiba un unghi mai mare de 45 de grade si ca atuatorul sa actioneze exact pe directia pe care se deplaseaza tija originala a masinii de care se legi.
                  Multumesc mult!!
                  Am facut exact ca in schita care mi.ai aratat.o tu si merge perfect....multumesc inca odata !! numai bine
                  CL 93 TAV

                  Comment


                  • uite cum am facut eu,dar la mine diferenta e ca actuatorul este prins in interiorul capacului potbagajului astfel incat nu m-a incomodat cand am montat mocheta pe portbagaj,iar tija trece prin tabla pe post de intaritura,spun eu este mai estetic...parerile difera
                    sper sa intelegi din poze mai mult...
                    numai bine!
                    Attached Files
                    live to ride

                    Comment


                    • am reusit si cu un filmulet vezi aici: http://www.youtube.com/watch?v=zi_mz...ature=youtu.be
                      live to ride

                      Comment


                      • Multumesc frumos "shtrumphy83" raman dator pentru filmulet si pentru explicatiile primite....am reusit sa fac si eu deschiderea la portbagaj...exact cum mi.ai explicat...o sa fac cateva poze sa le postez....numai bine!!
                        Last edited by 77sky; 9 May 2013, 12:16.
                        CL 93 TAV

                        Comment


                        • Si cum am promis...atasez 2 poze cu "lucrarea" tin sa mentionez ca merge perfect atat din buton cat si din butucul portbagajului...
                          Vreau sa ii multumesc lui "shtrumphy83" pentru explicatiile oferite!!
                          Attached Files
                          CL 93 TAV

                          Comment


                          • va salut.
                            poate stiti voi mai bine

                            cunoasteti in jud Buzau pe cineva care sa imi monteze deschidere probagaj/ iluminare bord/computer bord?

                            sau daca are drum prin Buzau, voi veni la ce ora vrea el
                            sunt serios si platesc cat imi va cere

                            va multumesc!

                            Comment


                            • ce sanse am sa gasesc pe cineva care sa imi monteze si mie o deschdere de portbagaj din cheie? sau sa ma ajute?

                              modul si actuatorul si ce mai trebuie am.
                              zambeste ...

                              Comment


                              • Uite aici mi'am facut eu.
                                I don't ride low, I fly high...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google