Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da Andrei stiu ca trebuie apa distiliata dar ma intrebat cineva in ce masura dauneaza daca pune apa normala. Iti multumesc

    Comment


    • Sa puna apa de ploaie , are aceleasi proprietati ca apa distilata, de fapt amandoua se obtin la fel.

      Comment


      • Multumesc.

        Comment


        • Originally posted by marisan View Post
          Sa puna apa de ploaie , are aceleasi proprietati ca apa distilata, de fapt amandoua se obtin la fel.

          dar vezi ca apa de ploaie sa nu aiba mormoloci ...

          e 1 leu apa distilata ... dai 19 lei pe antigel si nu dai 1 leu pe apa distilata

          Comment


          • Daca sunt numai mormoloci este bine, poate ploua si cu broaste. Ti se pare ca am scris undeva ca pun apa de ploaie ? A intrebat cineva si i-am raspuns. Si daca este sa-mi spun parerea personal pun numai antigel gata diluat.

            Comment


            • intrebare scurta....
              am masina de 1 an vreo 10.mii km.
              Ieri cand i am ajuns acasa am sesizat in habitaclu la picioare ca erau plasticele foarte incinse, simteam caldura chiar prin pantaloni.
              Am ridicat capota si cand ma uit la bolul de plastic pt antigel vad ca nivelul este mult peste maxim, aproape pana la dop.
              Si ardea ca dracu va dati seama. Atat motorul cat si vasul de expansiune.
              Intrebare: ma duc la service sa mai scoata aia din antigel ( ca masina e in garantie) .
              M as baga eu da nu stiu cat sa scot...
              Ce ziceti? Pot avea probleme din cauza asta?
              JIJI

              Comment


              • Acela e vas de expansiune, adica...daca iti fierbe motorul sa poata fi eliminat surplusul pe undeva.
                Asadar problema nu e nivelul ridicat al lichidului de racire in acel vas ci supraincalzirea motorului, care nu trebuia sa se produca incat sa se mareasca volumul lichidului in vas.
                Verifica nivelul cand motorul este rece.
                Foarte posibil sa fie nivelul corect (intre minim si maxim).
                Posibil sa faca nazuri si termostatul, o vizita in service este bine-venita
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Mai mult ca sigur termostatul e de vina, dar din moment ce nivelul antigelului a ajuns pana sus, ar fi trebui sa se aprinde cele 9 linii si martorul respectiv de atentionare. Nu ai de ce sa scoti antigel, nivelul e normal, mai mult ca sigur.
                  Si sa nu desfaci busonul vasului de exapnsiune cand e nivelul marit, exista risc de arsuri.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • info antigel

                    am verificat cu DDT functionare motor, GMV toate cele..
                    In fine , nici o problema
                    Am fost la service si am primit explicatia:
                    Densitatea antigelului era prea mica undeva la 25 in loc de 35
                    Solutia : au mai scos din el care era lungit de fabrica ( ca de mai tireaza si bajetiii de la montaj sa manance si gura la copii lor) si au pus 1L nediluat
                    Si merge ok.
                    Se pare ca asta ar fi fost problema desi si mie mi s a parut greu de crezut la inceput.
                    Ce parere aveti?

                    Bafta!!
                    JIJI

                    Comment


                    • Bine ca ai rezolvat. Deci trebuie notat: densitatea lichidului de racire este un element esential.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        1.......
                        2. Antigelul are o temperatura maxima de fierbere de 180 grade Celsius...daca ai apa prea multa in instalaie risti sa-ti fiarba motorul prematur;
                        .......
                        Am explicat putin mai sus
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • sal'tare! am masina de 4 ani'si completarea cu antigel am facut acum 2 ani...e putin peste mini...lichidu e cam maroniu(cred ca asa trebuie sa fie dupa atata timp nu?)...intrebarea e cat antigel sa pun.in ce proportie cu apa distilata? cred ca 1L ajunge(ce bag in rezorvor,adica diluat)...ms!
                          Slow & Safe

                          Comment


                          • Daca vrei doar sa completezi nu e nevoie sa-l mai diluezi.
                            Dilutia se face cand se pierde o cantitate mai mare in urma unor interventii mecanice (schimbare termostat, inlocuire lichid de racire...).
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • Cine doreste am 4L de antigel GLACEOL RX TIP D =80ron

                              Comment


                              • Mie nu stiu de ce imi scade nivelul antigelului.Ultima data am completat cu antigel fara apa distilata in luna noiembrie a anului trecut.Nivelul atunci era aproape de maxim ,iar acum e aproape de minim.M-am uitat sa vad daca am scurgeri si nu am gasit nimic.O sa trebuiasca sa mai complectez ca vine frigul,dar nu stiu daca sa il bag pur sau cu apa distilata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google