Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Borcanul (vasul) de expansiune ESTE sub presiune, la orice masina mai noua, daca desfaci capacul o sa iasa aer cu o pres. mica.
    Faptul ca ti-a mancat ceva lichid de racire, in mod sigur n-a consumat in bucata aia cat ai mers tu tare. Asta s-a intamplat in timp.
    Deci stai linistit, totul e ok.

    PS: eventual verifica daca n-are ceva scurgeri pe la furtune, dar n-as crede.

    Comment


    • #62
      A mai patit careva s-a i se duca licidul de racira?? Fara sa aiba pierderi pe undeva...
      sigpic

      Comment


      • #63
        Da.. am patit eu cand am luat-o din reprezentanta era aproape de max.. si dupa o jumate de an se apropia de minim.. deci ii ceva normal. Mi-am luat si eu un 1 l de antigel da pariu ca ii facut cu apa) de la tudor cu 15 lei.. scump.. scump..
        LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
        Enter the Matrix

        Comment


        • #64
          In decembrie anul trecut, cand am luat masina, si la mine era pe minim. Am luat un litru de antigel si am pus-nediluat ca era iarna!-pana aproape de semnul MAX. De atunci cam tot atata este. Sau ma rog, era, ca nu m-am mai uitat de vreo 2-3 saptamani. Ca s-a incalzit vremea, credeti ca e bine sa-l mai diluez?
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • #65
            E bine ca ai pus concentrat, ca ala care mai era in masina si-a mai pierdut proprietatile si acum e bine.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #66
              E vreo diferenta dintre antigelu de la dealeri si cel gasim in supermarketuri sau magazine de piese auto ? In afara de pret
              sigpic

              Comment


              • #67
                Da, e diferenta de calitate si de concentratie, bineinteles, in favoarea Glaceol-ului.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by gogoasha69 View Post
                  Stie careva daca in borcanul de antigel trebuie sau e bine sa se faca presiune ???
                  am fost pana la mare 800km dus-intors si cand m-am uitat la antigel am observat ca disparuse din bol cam o jumatate de litru. am mers pe autosrada numnai cu 165km/h cat putea maxim. mi--a zis cineva ca nu e bine sa se faca presiune in bol, cica ar fi ciupita garnitura de chiuloasa. asa sa fie? In uli m-am uitat si nu e albicios.
                  eu am pus glaceol si tot s-a dus
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Consumul poate fi determinat de motorul care se supraancalzeste(si apa se vaporizeaza). Pierderile de apa interioare sunt invizibile si ele au loc in chiuloasa sau blocul cilindrilor fisurate spre interior (datorita caruia creste si nivelul uleiului ), datorita garniturii de chiulasa deteriorata sau a chiulasei nestranse suficient . Scurgerea apei datorita garniturii de chiulase sau a nestrangerii chiulasei este depistata destul de usor prin scurgerile de gaze in exterior sau in circuitul de racire .

                    Comment


                    • #70
                      Ady62 deci pot sa am garnitura ciupita nu ?
                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        E posibil si aceasta sa fie cauza .

                        Comment


                        • #72
                          Am antigelul din bol sub minim. Am mers azi cu masina si am observat ca nu mai trece de 2 linii. Se poate intampla ceva la motor??? Cand am fost la service si le-am spus de pierderi mi-au spus ca nu e directorul de service si sa ma duc dupa 13-14 cand vine el. O sa merg asa cu masina si daca pateste ceva sa suporte cel ce mi-a zis. La vocea clientului este non-stop ca as vrea saii spun sa ii spun problema aceasta, si pe celelalte care le mai am.

                          maine o sa inreg sunetul motorului ca se aude o bataie gen injector de la gpl cred ca este vreun tachet. Poate puteti sa imi spuneti de la ce e
                          sigpic

                          Comment


                          • #73
                            Baga-i ceva antigel, macar pana o bagi in service.
                            Daca nu ai detectat nimic (supraincalzire a mororului) nu are nimic.

                            Comment


                            • #74
                              Daca vreau sa schimb lichidul de racire se poate pune si nediluat?De ex Glaceol trebuie diluat?
                              Losers in the mirrors are closer than they appear!

                              Comment


                              • #75
                                Neaparat trebuie diluat ptr regimul climateric din tara noastra se foloseste glaceol tip D diluat in proportie d e 1la1 cu apa distilata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google