liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La clasa ei e excelenta ca si stabilitate.
    Dar nu e un punct de referinta pt stabilitate...
    Si da ai dreptate, mult superioara loganului.
    PS: am vazut ca erai f entuziasmat si am decis sa-ti tai craca un pic de sub picioare

    Comment


    • Aaaaaaa ha haaaaa, da, ok. Entuziasmat nu, intrigat mai degraba, pt ca ma asteptam (din ''experienta'' mea de chilot) sa-mi fuga spatele in sensul giratoriu.
      Din pacate e masina lui fratello (si el a avut tot 1.4 mpi inainte), prea mult pe mana mea nu cred ca o voi avea.

      PS: numai cand e cu chef imi da masina (cu el in dreapta) sa-i dau forje, lui cred ca ii este mila )) , spune ''na frate, acum conduci cum vrea muschiu' tau'' .

      Chiar am facut niste probe sa vad cat iau cu ea acolo unde ma dau cu Loganu meu: cu Loganu mai mult de 140-145 nu m-am putut duce, cu a lui, turata pana in 4200-4500 m-am dus la 150, deci clar daca o lasam pana in 5500-6000 ajungeam la 160-165.
      Hm...Tre sa mai fac neste probe cu Loganu ))))))

      Comment


      • Originally posted by gigi-kent View Post
        Pe 400m conteaza fierul mai mult.Avansul luat pe 400m il pierzi la o curba daca nu le ai.Pe traseu nu sunt chiar asa vizibile diferentele dintre motoare,gresesc?
        Fix asta incerc sa spun si eu. Aici se vede meseria, pe curbe. Ca poate n-am mii de euro sa bag in motor, dar am citeva sute pt suspensie si anvelope
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • Despre ce se vorbeste pe aici ? .........Sau mai bine zis care se da cu un 1.6 8v.....Oriunde in Bucuresty

          -Orice.... inafara de BFF
          MotorSport pentru 402ml.

          Comment


          • Tati, facem noi doi un gratar miine seara. D-ala sa ne curga grasimea pe linga barbie, asa!!!!
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Octavian___30 View Post
              .....La un drum cu viraje multe, cred ca ar sta in fata unui 1.6 16V Logan. (ma refer la un Focus de 1.6 100 cp)
              Eu n-as fi prea sigur de afirmatia asta
              Last edited by Seba; 5 September 2008, 10:46.
              sigpic

              Comment


              • Vorbim in situatia in care ambele masini au suspensie stock.
                Era un test facut de fift gear, cu ce masina ajungi mai repede la aeroport si s-au bagat pe circuit cu un Ford Focus 1.6 100 cp si un Opel Astra (d-asta nou) de 115 cp.
                La finish au iesit la egalitate, avantaju' la Focus a fost ca a stat mai bine pe viraje, pirdea in liniile drepte, dar recupera pe viraje.

                Ma rog, si astia de la fift gear nu-s pe treaba lor, asa ca probabil ca e discutabil si testu ala.


                Uite ca am si gasit testu. Iese Astra cu cativa metri in fata.
                Last edited by Octavian; 5 September 2008, 08:49.

                Comment


                • Avind in vedere faptul ca Astra s-a distantat de mine pe 400m dar nu foarte mult, posibil ca acel Focus sa-mi stea la degetul mic. Chiar si pe viraje.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • S-a distantat in fata sau in spate )
                    Ok , daca la 400 m esti tare, foarte posibil pe circuit sa-l faci muci, de ce nu? ) .
                    Ce Astra, ce motorizare (ca si eu am luat o Astra).

                    Acum seara am abordat acelasi sens giratoriu (iesire din Arad spre Carrfour) , tr II la 50h - blana, au scartait rotile tare, NU mi-a plecat spatele. Cu Focusu am luat virajul complet cu ~55 FARA sa fata vreun scart (capul ''nepregatit'' era undeva pe aceeasi linie cu consola centrala ) ))
                    Nu mai bateti campii daca ati condus un Focus si un Loga stock.
                    Sincer am ramas un pic dezamagit de ce ''bine'' imi sta barca (STOCK)in cazul asta.

                    Mi se confirma ca-mi trebuie un kit (galben) de suspensie. ))))

                    Comment


                    • Cam iti trebuie... Nu neaparat galben, dar trebuie. Mai trebuie si anvelope bune
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • ''Macar'' suspensie, sa ramana jantele stock si cauciucele, dar suspensia...O doamne cat as vrea

                        Comment


                        • Cu gumele stock poti sa-ti pupi de "adio" stabilitatea pe viraje. Ca sa te dezamagesc complet, pe circuit am scos aceiasi timpi cu suspensie stock, cat si sport. Diferenta au facut-o gumele, in ultimul caz, cand fara sa fortez (mers "curat", nici macar taiat virajele) am scos cu bfgoodrich acelasi timp scos cu kormorane si "muncit", nu gluma.
                          a, si inca ceva, gumele de acum sunt mai late si cu talon mai mic diferenta, nu gluma.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • La stomac ? :d... E imposibil de mers in Romania cu talon mic .

                            Comment


                            • Deci nu merg cu ea la concursuri.
                              O suspensie mai lasata (mi-e de ajuns ~35 mm) si cu cauciucele stock (michelin) e suficient. Oricum as avea stabilitate si siguranta mai mare pe viraje.
                              Deci Seba, nu m-ai facut sa fiu dezamagit DELOC )))

                              Comment


                              • Originally posted by Razzvan View Post
                                La stomac ? :d... E imposibil de mers in Romania cu talon mic .
                                eu zic sa-l intrebi pe tavi, ca el s-a dat un pic cu loganul azi; din pacate doar prin oras si pe circuit pasager, ca n-a vrut sa ia el masina dupa ce-am facut o excursie prin iarba
                                stock aveam 185/65R15, acum am 195/50R15, dar cu perete lateral ingrosat si umar de fixare peste buza jantei.
                                off:tavi, am evaluat pagubele la masina dupa iesirea in decor si-n afara de 3 plastice lipsa (dintre care 2 le-am aruncat eu in drum spre timisoara, sa fie masina mai usoara), mai am buza inferioara a spoilerului crapata (dar nu-i mare fisura si nici nu se vede) si janta dreapta fata cu 2 mici "galme". Sapt viitoare o duc la indreptat si pun rezerva in locul ei, deci la urmatorul sannicolau, avem masina de dat blana
                                vestea mai trista e ca sorin cred ca si-a fript motorul, l-am ajuns din urma pe drum, nu mai avea ulei, nu mai avea apa si cand am bagat apa in vas, la prima cheie i-a bolborosit si pare ca iese presiunea din motor in chiulasa...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google