liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am spus si cum o fac.
    Si ti-am aratat ca exista si motoare cu 120 cp si 80 Nm ))

    Troaca aia de 200 cp si cuplu de dci 85 cp e normal sa faca tractorul dci 85 cp pentru ca asa cum am spus, poate sustine o medie a cuplului pe un interval mai mare de turatii, asa cum fac eu loganul dci 70 cp.
    Daca ar putea si tractorul dci sa sustina 200 Nm pe 2500-6500 rpm, altfel ar sta lucrurile.

    Deeeeci, cuplul da acceleratia.
    Daca luam un alt exemplu, o troaca care are 150 cp si cuplu mai mic decat dci 85, exista un interval (neesential cat e ala) unde dizalul accelereaza mai tare.
    Eu chiar nu stiu ce asa de greu de crezut sau de inteles.
    Last edited by Octavian; 18 January 2011, 19:52.

    Comment


    • Daca luam un alt exemplu, o troaca care are 150 cp si cuplu mai mic decat dci 85, exista un interval (neesential cat e ala) unde dizalul accelereaza mai tare.
      => ca dupa o anumita distanta parcursa, masina mai slaba, poate fi inaintea celei mai puternice. Nu?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Nu, asta ai inteles tu.
        Pe un anumit interval, masina mai fortoasa (aia cu cuplu mai mare) poate accelera mai tare, nu neaparat sa fie in fata celei mai puternice (aia cu cp mai multi).

        Comment


        • @Octavian: Pune motor de motocicleta pe Logan si Cutie de viteze pe TIR si vezi cum merg ambele. Pana atunci imi rezerv dreptul de a nu crede axiomele.

          De ce un BMW 535 diesel cu cuplu mai mare decat un Ferrari nu accelereaza mai repede??? Si sa nu-mi spui ca e mai greu
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • @tavi: Bre, vb de masini aici, nu motociclete si alte tipuri de motoare (chiar in 2 timpi, de barci).
            De ce un logan dci cu un cuplu mai mare ca al unei honda type-R e de 2 ori mai lent? Honda fiind mai grea.
            Last edited by Cezar; 18 January 2011, 20:16.

            Comment


            • Originally posted by Octavian___32 View Post
              Pe un anumit interval, masina mai fortoasa (aia cu cuplu mai mare) poate accelera mai tare, nu neaparat sa fie in fata celei mai puternice (aia cu cp mai multi).
              Pe un anumit interval... aha.
              Dar daca intervalul asta e "mai mare", masina fortoasa care accelereaza mai tare, n'o poate ajunge pe cealalta? Ba chiar s'o si intreaca...?
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                .............................
                De ce un BMW 535 diesel cu cuplu mai mare decat un Ferrari nu accelereaza mai repede??? Si sa nu-mi spui ca e mai greu
                E mult mai greu, nu mai greu...Am luat in calcul in F430.
                Daca pentru tine cele aprox 400 kg diferenta nu spun nimic...no comment.
                Daca ar fi la fel de usor, pe un anumit interval (cum am spus, poate fi si numai 0,2 secunde intervalul ala) poate accelera mai tare (ca ma gandesc ca n-are cutie de camion).

                Originally posted by Cezar View Post
                @tavi: Bre, vb de masini aici, nu motociclete si alte tipuri de motoare (chiar in 2 timpi, de barci).
                De ce un logan dci cu un cuplu mai mare ca al unei honda type-R e de 2 ori mai lent? Honda fiind mai grea.
                Cuplul e ~ la fel ca valoare.
                Honda e mai rapida pentru ca poate sustine media cuplului pe o plaja de turatii mult mai mare decat tractorasu.
                Cuplul da acceleratia, cu cat valoarea lui se intinde pe turatii mai mari, cu atat ai o acceleratie mai buna.

                Normal ca creste si puterea cu turatiile.
                Last edited by Octavian; 18 January 2011, 21:22. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • La 2500 RPM ai cam acelasi cuplu care il ai si la 3500 RPM (1.4 MPI sa zicem), de ce totusi accelerezi mai repede la 3500 RPM ? Probabil pentru ca ai mai multi CP ? Cuplu nu e asa important cum il vezi tu, sunt masini cu o gramada de cuplu care o fura de la alea cu mai putin cuplu, daca ar fi cum zici tu intervalul pe care ar accelera mai tare nu ar fi asa mic (0.1-0.2 sec). De asemenea, un 1.6 MPI la 2500 RPM are mai mult cuplu ca un 1.4 MPI la 4500 RPM. Oare care accelereaza mai tare ? Scuza cu rapoartele nu tine aici ca au fix aceleasi rapoarte.

                  Uite cum un GTI cu 40% mai mult cuplu ca un Type R o fura de la Civic si sa nu imi spui ca Type R are cuplu mare pe o plaja de turatii mai buna ca la GTI ca nu cred.
                  Last edited by Shakar; 18 January 2011, 21:25.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___32 View Post
                    E mult mai greu, nu mai greu...Am luat in calcul in F430.
                    Daca pentru tine cele aprox 400 kg diferenta nu spun nimic...no comment.
                    Deci daca pui un diesel de pe BMW pe Ferarri F430, il faci laser

                    Cred ca o spun a 3-a oara. Nu confunda cuplul cu o forta externa si iti dau exemplu ca la gradinita: Cuplul la un Logan benzina nu e acelasi lucru cu cuplul la un Dci. De ce? Pentru ca in primul rand DIFERA PUTEREA, iar cuplul este in relatie stransa cu forta asta. In al doilea rand difera dinamica ( curbele de pe grafic). Te pisi pe el de cuplu daca il ai pe vre-o 2000 RPM si dupa dispare. Ai dat exemplul cu cuplul dus de la 5250 RPM pana spre 8000 RPM. E, aia e caracteristica motorului NU a cuplului....fir-ar maica ma-sii de cuplu c-am albit
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by Shakar View Post
                      ..................................
                      Uite cum un GTI cu 40% mai mult cuplu ca un Type R o fura de la Civic si sa nu imi spui ca Type R are cuplu mare pe o plaja de turatii mai buna ca la GTI ca nu cred.
                      40% mai mult cuplu daca masuram valorile maxime si aici gata, putem sa tragem cortina.
                      Nu-i chiar asa.
                      Honda aia chiar stie sa traga inuman de la 3000 rpm pana la aproape 8000 rpm fara probleme, chiar si la 7000 rpm cuplul e la 99% din valoarea maxima, pe cand la GTI pe la 6000 rpm s-a cam terminat cu distractia, pica cuplul in buda.

                      DAR ) pe un anumit interval se poate ca GTI-ul sa accelereze mai tare, dar nu pe toata plaja de turatii, pentru ca are o curba a cuplului inuman de urata, urca tare la 3000 rpm, dupa care scade si scade cu curbe de sus si jos pana pe la 6000-6300 rpm si gataaa, pe cand la Type R e foarte liniar, tooot urca de la ~2500 pana la aproape 8000 rpm, la ~5600 rpm are chiar un ''boost'' care salta rapid cuplul pana la ~6000 rpm si-l tine acolo (inca urca!) pana pe la 8000 rpm.
                      De asta TypeR face un GTI.

                      Originally posted by darksid3 View Post
                      Deci daca pui un diesel de pe BMW pe Ferarri F430, il faci laser

                      Cred ca o spun a 3-a oara. Nu confunda cuplul cu o forta externa si iti dau exemplu ca la gradinita: Cuplul la un Logan benzina nu e acelasi lucru cu cuplul la un Dci. De ce? Pentru ca in primul rand DIFERA PUTEREA, iar cuplul este in relatie stransa cu forta asta (cu puterea adica nu?) ............................................
                      Nu si am spus mai sus de ce.
                      Dar ar fi interesant ca BMW-ul cu pricina sa fie cu 400 kg mai usor.

                      Da, difera puterea/turatia la care se atinge cuplul maxim benzina fata de dizal. Dar vorbim de aceeasi forta, numai valori diferite.

                      Adica am doua discuri care se rotesc, unul cu 10000 rpm si actionat de un 30 Nm sa spunem, si celalalt cu 3000 rpm actionat de 250 Nm.
                      Degeaba primul are 10000 rpm (cati cp vrei tu), il pot opri cu mana (presupunem ca nu ma frig naiba) pe cand la al doilea, risc sa-mi rup membrele superioare incercand sa-l opresc, chiar daca motorul care actioneaza discul are mai putini cp ca primul.
                      Last edited by Octavian; 18 January 2011, 22:39. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Cred ca ne cam invartim in jurul cozii. Un lucru este cert si demonstrat
                        Vrei sa castigi liniute? Ai nevoie de putere nu de cuplu, nu degeaba pleci de pe loc la o turatie aproape de turatia de putere maxima. Vrei reprize mai bune in depasiri, atunci ai nevoie de cuplu.

                        Comment


                        • Sa pleci tu de pe loc la turatia aproape de puterea maxima, ok? ))
                          Eu prefer sa plec undeva un pic peste zona de cuplu maxim.

                          Comment


                          • Inca nu mi-ai raspuns la intrebare tavi, de fapt intrebari.

                            1) De ce un 1.4 @ 4500 RPM trage mai bine ca un 1.6 @ 2500 RPM desi la turatia aia are cuplu mai mic ? Ambele in aceeasi treapta deci acelasi raport.
                            2) De ce 1.6 16V (sau 1.4 sau 1.6 8v whatever) la 4500 RPM trage mai bine ca la 3000 RPM desi cuplul este acelasi (~) ? Conform teoriei tale, acelasi cuplu si acelasi raport = aceeasi acceleratie dar nu prea se intampla asa.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • tavi, tu consideri ca, cacatul ala de cuplu, e ceva ce vine din afara si te impinge de la spate. mai conteaza si cat cuplu ai cu 50rpm mai jos si mai sus, care e gradientul acceleratiei unghiulare al motorului in gol, respectiv in sarcina partiala sau totala, apoi rpoartele de transmisie, etc...degeaba i tzspee mii de niutonimetru, dar chiar si-n gol, motorului tau ii ia juma' de ora sa urce din 2000 in 2500rpm, ca-i facut sa traga jos si constant, nu sa se tureze ca un biax de slefuit modele de proteze dentare. dijaba ai dizal, daca ala nu stie sa se tureze, sau, cand se tureaza, pierde din smaga ca o baba dupa orgasm. mai bine sa o ai mica si jucausa, sa se joace vreo 2 ore, decat sa o ai mare si sa nu se scoale.
                              Last edited by Seba; 21 January 2011, 20:03.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by Shakar View Post
                                Inca nu mi-ai raspuns la intrebare tavi, de fapt intrebari.

                                1) De ce un 1.4 @ 4500 RPM trage mai bine ca un 1.6 @ 2500 RPM desi la turatia aia are cuplu mai mic ? Ambele in aceeasi treapta deci acelasi raport.
                                2) De ce 1.6 16V (sau 1.4 sau 1.6 8v whatever) la 4500 RPM trage mai bine ca la 3000 RPM desi cuplul este acelasi (~) ? Conform teoriei tale, acelasi cuplu si acelasi raport = aceeasi acceleratie dar nu prea se intampla asa.
                                1) O sa-ti fac o proba filmata, sa vezi cum accelereaza 1.4 de la 2500 la 4000 rpm si cum accelereaza de la 4000 la 5500 rpm.
                                Si comparam apoi timpii pe intervalele astea, 2500-4000 si 4000-5500
                                Pe tr II sau III.
                                Eu zic ca pe 2500-4000 va fi timpul mai mic, pt ca virgula cuplul mai mare iti da acceleratie mai buna.
                                Am spus tr II sau III, pentru ca pe tr IV sau V diferentele ar fi prea mari in favoarea intervalului 2500-4000 rpm )) , plus ca nu putem elimina frecarea cu aeru, care ne opreste sa zburam cu 300.
                                2) La fel se poate masura si la 1.6 16V.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google