liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 85-90 de cai dintr-un motor care nu mai e in perioada lui de glorie? Atunci cat se poate scoate dintr-un 1.4 Mpi NOU, cu un soft, un traseu evacuare si un filtru? 105 cai?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • si asta e adevarat. dat tinem cont ca are si aer si gaz care atarna.

      ideea e ca am demonstrat contrariul celor care au zis ca 1.4 ma face daca schimb la maxim 4500.

      alex poate confirma ca am schimbat la 4500. mi a sis zis dar nu stiu cum mai si liniutza masina si se mai uita si la acele mele

      Comment


      • O avea aer si gaz. Si tu ai ABS, motor mai greu, dotari mai multe. Teoretic e simplu, practic e mai greu. Poate diagrama lui de putere si cuplu nu seamana cu a ta si este mai avantajat pe stilul ala de condus.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • surprinderea mea a fost ca din 2000 nu am plecat de langa el. chiar avea un far in fata la capat de a 2 a

          cu 1.6 full stock din 2000 plec bine de langa el.

          Comment


          • Hopaa, imi place ce spui despre 1.6 MPI stoc, cum pleci de langa el la 2000 rpm., suna interesant)).

            Nu stiu cati cai am, eu nu stiu daca stau egal sau tot mi-o iau de la 1.6 MPI, ultima oara imi dadea o masina.
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • mie mi s a parut ca nu am stors toata zeama din motor aseara.
              dar da cu 1.6 stock plec de langa el .
              daca faci vreodata un dyno sa imi zici cat a iesit

              Comment


              • E cam greu cu Dyno la motoare de putere mica. Pierderea de ~10% prin transmisie plus modificarile aduse, as zice un 75 de cai la roata, corect. Bine, pierderea aia de 10% se aplica cam la orice masina.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • imi e greu sa vizualizez 75 cai la roata. daca imi zici 75 la volanta imi pot face o idee cum fuge masina.
                  de ex MCD ate 75 la roata. eu am 75 la roata

                  Comment


                  • Asta vroiam sa zic si eu. La un motor de drujba (no offense, e doar un termen generic) e cam greu sa ai un rezultat clar pe Dyno. Trebuiesc multe incercari si nu oricine e dispus sa dea atatia bani pentru un moft de ordine teoretica. Multi prefera sa vada cum se comporta masina pe asfalt.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • atatea calcule si atatea probleme, dar uitam ca important este si cel care da cu talpa in pedale...

                      aici ar trebui vorbim si de reactii, de feeling-ul masinii, mai ales ca vorbim de puteri mici si viteze mici. chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni dar se uita detaliu asta...

                      bafta va duresc!
                      Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai-dracu si n-au nici o boala...

                      Comment


                      • cu 1.6 tot timpul pleci pe 1-2a inainte de 16v... testat si retestat ...
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • Salutare. Am si eu o intrebare pentru cei cu "experienta" in materie de liniute. Sunt nelamurit daca un Logan 1.4 remapat este capabil sa bata un Opel Vectra 1.6 16v 101cp din 2001. Precizez ca un Logan 1.6 stock a batut Opel Vectra din 99' cu motor 1.8 de 116cp la baza si evacuare sport
                          Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                          Comment


                          • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                            cu 1.6 tot timpul pleci pe 1-2a inainte de 16v... testat si retestat ...
                            explica mi si mie cum ? pe toata plaja am cuplu mai mare. de la 1000 la 6500 este net superior cuplul. la 2000 am mai mult decat are 1.6 maxim. 128 vs 135 Nm. cu a 1 a din 2000 sa nu mai zic ca daca prind ca lumea pe la 3000 rupe aderenta.

                            nu am absolut nici o problema sa plec din 2000 lejer de langa un 1.6 stock.
                            am 2X16v 1.6 si 1.4 in familie si masini apropiate mie. le stiu cum trag.
                            16v bate din absolut orice pozitie 1.6 fara drept de apel
                            ba chiar la 2000 mi se pare lesinat rau 1.6. trage un pic pe la 3000 3500 si ca orice logan care se respecta la 5000 intra in coma

                            @ xp explica mi dublu ambreiaju ala. cum sa ii dau bine din 2000 ?

                            Comment


                            • pentru aia exista cursuri de pilotaj )
                              16v are lagul ala de acceleratie care il face sa piarda un pic teren la plecarea de pe loc ...
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • deci nu vrei sa ne impartasesti din knowledge ul tau ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google