liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am auzit acelasi lucru despre golful e 1.4 ...ca ar fi cam la acelasi nivel cu loganul de 1.4.. acum depinde si cum a mers respectivul cu masina.

    Comment


    • nu are voie. golful are ~ 1300 kg, tu aai cam 1100 stock. daf fiind ca aveai atates prin portbagaj, te duceai tot spre greutatea lui. el avea aprinderea noua si revizie, a ta urmeaza. e un rezultat ok. daca aveai portbagajul gol si rezerva o lasai acasa il afumai usor de tot.

      Comment


      • Am si eu o curiozitate...
        Vad pe aici ca loganul cam bate tot ce misca, dar, nimeni nu mentioneaza faptul ca practic avantajul major este greutatea redusa si ca acele sute de kg in minus conteaza enorm. Nimeni nu pomeneste de fiabilitatea motoarelor in functie de greutatea masinii.
        Personal nu sunt adeptul liniutelor decat in mod organizat, dar m-am "dat" si eu acum ceva vreme cu un prieten si al lui 1.6 16v si pot spune ca pentru greutatea pe care o are loganul motorul e cam "puturos" pentru cei 105 cai ai lui. Chiar ii spuneam amicului meu, "Ia pune tu vreo 200kg in plus pe masina ca sa ajungi la greutatea masinii mele si apoi mai vorbim de liniute"

        Acelasi lucru va sfatuiesc si pe voi sa faceti cand comparati loganul cu alte masini, pentru ca nu motorul castiga ci greutatea redusa, daca intelegeti ce vreau sa spun ;)

        Comment


        • Pai tocmai asta conteaza la liniute...sa fie masina cat mai usoara, nu sa o faci cat mai grea cum zici uh...si de castigat, trebuie sa fie si soferu bun, degeaba ai 300 de cai si soferu e praf la linii;)
          http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

          Comment


          • Eu ma refeream la cat de "potente" sunt motoarele in comparatie cu greutatea masinii pe care sunt puse pentru ca daca loganul avea undeva in jur de 1300 kg nu mai aveam 350 pagini pe acest topic ;)

            Comment


            • pai si acum ce este vina cuiva ca sunt ele usoare? foarte bine ca sunt,plus ca daca te uiti de exemplu 1,5 dci 85 cp este si pe megane break si se descurca sa stii foarte bine,1,6 16V si acesta se descurca deci,nu sunt niste motoare puturoase,daca astea sunt puturoase ce sa mai zic de golf 1,4 plus ca are o masa destul de mare etc.......

              Comment


              • @knx, la astfel de intreceri, conteaza foarte mult si cutia de viteze. Care la Logan este cam aiurea gandita. Ia sa punem noi alea 200kg si un grup diferential scurt, cum au loganurile de curse, sa vezi ca se schimba jucaria

                Asta e, suntem pe forumul dedicat Daciei Logan, doar nu vrei sa vorbim despre "foaie verde stalp, ce masina-i bicicleta!!!"
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by knx View Post
                  Am si eu o curiozitate...
                  Vad pe aici ca loganul cam bate tot ce misca, dar, nimeni nu mentioneaza faptul ca practic avantajul major este greutatea redusa si ca acele sute de kg in minus conteaza enorm. Nimeni nu pomeneste de fiabilitatea motoarelor in functie de greutatea masinii.
                  Personal nu sunt adeptul liniutelor decat in mod organizat, dar m-am "dat" si eu acum ceva vreme cu un prieten si al lui 1.6 16v si pot spune ca pentru greutatea pe care o are loganul motorul e cam "puturos" pentru cei 105 cai ai lui. Chiar ii spuneam amicului meu, "Ia pune tu vreo 200kg in plus pe masina ca sa ajungi la greutatea masinii mele si apoi mai vorbim de liniute"

                  Acelasi lucru va sfatuiesc si pe voi sa faceti cand comparati loganul cu alte masini, pentru ca nu motorul castiga ci greutatea redusa, daca intelegeti ce vreau sa spun ;)
                  Ghinionul adversarilor ca Loganul e usor, ce ai vrea ,sa umblam cu 4 pasageri mereu ? Plus ca nici pe adversari nu i-am vazut sa isi instaleze corturi pe plafon sa isi strice aerodinamica fiindca Loganul sta slabut la capitolul asta deci e hilar sa se ajunga la situatii cu "ia pune si tu X KG in masina sa ne dam si asa mai departe". Masinile stock si cu asta basta.

                  Loganul 16V are 105CP si ~1170 KG, 0-100 @ 10.2 sec, puturos ? Ciudat, avand in vedere ca e mai rapid ca majoritatea masinilor de ~100 CP, alea cum mai sunt, lesinate de caldura ?

                  PS - la liniute trebuie sa castige MASINA, nu te dai cu motorul separat sau doar cu greutatea. Intelegi ? E masina, se aduna toate cu + si cu -, si se trage linie.
                  Last edited by Shakar; 7 September 2011, 12:21.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Exact, la liniute te dai asa cum e masina stock, ba chiar o modifici incat sa fie si mai usoara, si mai puternica etc daca esti pasionat de sportul asta.
                    Ca majoritatea uita de greutatea masinii asta e partea a 2-a. Ori mai sunt cei care traiesc cu impresia ca stema aia din botul masinii face toata liniuta... ce daca Loganul e mai puternic si/sau usor, ei au gandirea aia limitata "eu daca am Ford, Skoda, Vw n-am cum sa iau bataie de la un rahat de Logan".
                    Ce mi se pare josnic e sa ascunzi unele modificari care nu se pot vedea cu ochiul liber... spre exemplu sa te dai stock dar tu defapt sa ai remapare.

                    Comment


                    • Yuri, sper ca esti consient ca pe orice alt forum, la stilul tau aveai BAN de multa vreme.
                      Ultimul avertisment verbal!

                      Daca nu va potoliti cu atitudinea asta, punem lacat la thread, definitiv!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • S-a dat cineva cu clio2 1.6 16V? cum sta in comparatie cu saisevoltiul?
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Nepotu123 View Post
                          Exact, la liniute te dai asa cum e masina stock, ba chiar o modifici incat sa fie si mai usoara, si mai puternica etc daca esti pasionat de sportul asta.
                          Ca majoritatea uita de greutatea masinii asta e partea a 2-a. Ori mai sunt cei care traiesc cu impresia ca stema aia din botul masinii face toata liniuta... ce daca Loganul e mai puternic si/sau usor, ei au gandirea aia limitata "eu daca am Ford, Skoda, Vw n-am cum sa iau bataie de la un rahat de Logan".
                          Ce mi se pare josnic e sa ascunzi unele modificari care nu se pot vedea cu ochiul liber... spre exemplu sa te dai stock dar tu defapt sa ai remapare.
                          GBI-ule unde bati??))

                          Originally posted by knx
                          Eram sigur ca se incing spiritele. Nu ma refereal la liniute legale ci la un fairplay in cazurile de fata neoficiale.
                          Shakar, Focusul meu stock are cam acelasi timp pe 0-100 si e mai greu cu 200kg si e si diesel, deci vorbim de motoare puturoase?
                          da si 20 cp in plus.parca asa stiu ca ai 125 cp?sau ma insel?Sa nu aud de ford mai ales de tdci tddi,sunt mai rau ca alea de pe tractoarele universal 650m.da au motoarele reusite 1.6 16v benzina.
                          Last edited by speed_shock; 7 September 2011, 16:58. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by yrman View Post
                            S-a dat cineva cu clio2 1.6 16V? cum sta in comparatie cu saisevoltiul?
                            m-am dat eu cu megane1 hatchback 1.6 16v. Are o greutate foarte mica megane hatch, 1070kg si m-a facut, in special pe a3a . Probabil ca un clio2 1.6 16v e si mai usor de 1070kg, deci nu cred sa aiba vreo sansa loganul .
                            Motoarele sunt aceleasi pe logan 16v, megane1 1.6 16v, sau clio2 1.6 16v insa clio/megane in afara de greutatea mai mica, are si avantajul cutiei mai scurte, motorul e euro3 fata de euro4 la logan etc.
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • Originally posted by knx
                              Focusul meu stock are cam acelasi timp pe 0-100 si e mai greu cu 200kg si e si diesel, deci vorbim de motoare puturoase?
                              KNX care este rostul acestei povesti ?
                              Tu vrei sa zici ca al tau focus de 140 de cai si mai greu ca loganul cu 200 de kg este bun,,,iar loganul nostru de 105 cai este prost si ca daca ar trage si el de 200 de kg in plus ar fi lesinat rau?...Ok fie ca tine...Dar daca focusul tau ar avea 105 cp ?..Cum ar fi problema atunci ?...Sau daca loganul ar avea si el 140 de cai pe 1170 de kg,,cam care ar fi datele problemei atunci?

                              Asta e ..pe scurt..motorul 1.6 16v de 105 cp este foarte bun pe caroseria de 1170 de kg pe care acest model o are...acu ca alte masini au tot in jur de 110 sau 140 de cai ,,dar au peste 1400 de kg nu mai e problema noastra!

                              Comment


                              • Originally posted by speed_shock View Post
                                GBI-ule unde bati??))
                                Nu bat niciunde, ca oricum n-am castigat si nici n-am pierdut niciun leu la liniute, dar am vazut ca e o moda acum sa ai remapare si sa te ascunzi dupa deget, de parca nu s-ar observa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google