liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • clar bmw-ul l-a lasat pe yuri doar pentru a-l face fericit. rar gasesc eu vreun doritor de linii dieselar sa nu-mi ramana in urma, cel mai probabil de 70 cp. dar sa spui ca 85 de cai fac 115 e cam exagerat.

    Comment


    • Distrigaz cu un om in dreapta vs. 1.4 chel vs. 1.6 mpi full (2 oameni si in ala) vs. 1.4 mpi full

      humiliation)))).

      Din mers fac acel 1.6.

      edit:
      Nu prea a mai vazut forje masina mea.
      Last edited by aleXpeed; 15 October 2011, 15:01.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • vine iarna gata liniutele, lasati-l pe fofu sa va arate drifturi )
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • 1.4 mpi (eu) vs Suzuki Splash 1.2 (12000 km la bord) plecare din tr I de la ~2500 rpm: 2-0.
          Diferenta de ~1-2 masini, nu am putut aprecia exact , pana la 120/h.

          Sunt foarte multumit.
          Ma gandesc ca se confirma astfel si liniuta care am tras-o cu 1.6 mpi stock stock, unde a luat bataie cu juma de masina cu start lansat si l-am dovedit cu start de pe loc (doar pt ca am plecat mai bine).

          PS: sunt nemultumit ca pe tr IV nu prea mai urca in 5500 rpm...foarte greu, sa nu mai vorbesc de 5700-5800 rpm, unde inainte de modificarea softului ma puteam duce.

          Cristi cred ca te caut din nou (pentru sezonul de iarna )

          Comment


          • Iti faci soft pentru drifturi Octaviane)))?

            Vorba lui Cristi, vine iarna.
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • Originally posted by Octavian___32 View Post
              1.4 mpi (eu) vs Suzuki Splash 1.2 (12000 km la bord) plecare din tr I de la ~2500 rpm: 2-0.
              Diferenta de ~1-2 masini, nu am putut aprecia exact , pana la 120/h.

              Sunt foarte multumit.
              Ma gandesc ca se confirma astfel si liniuta care am tras-o cu 1.6 mpi stock stock, unde a luat bataie cu juma de masina cu start lansat si l-am dovedit cu start de pe loc (doar pt ca am plecat mai bine).

              PS: sunt nemultumit ca pe tr IV nu prea mai urca in 5500 rpm...foarte greu, sa nu mai vorbesc de 5700-5800 rpm, unde inainte de modificarea softului ma puteam duce.

              Cristi cred ca te caut din nou (pentru sezonul de iarna )
              las`o asa ... ca la vara iar ma cauti
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Logan 1.4(eu) vs VW Caddy 1.9 tdi cipuit la necunosccuti cp
                0 - 2
                Pe tr III drac' stie ce avea, dar se ducea bine in fata.
                Cam doua masini umilinta de fiecare data.

                Comment


                • probabil 130-140 de cai, dar la vara face motorul

                  Comment


                  • Si un logan dci chipuit de ce nu l-ar face in primavara? Hai sa fim seriosi

                    Comment


                    • Originally posted by razvanamza View Post
                      probabil 130-140 de cai, dar la vara face motorul
                      1.9 TDI chipuit la 130 cai imi da mie 5 masini. prin remapare la 1.9 TDI 101 cai se obtine un motor cu 130 cai (poate chiar astia 130 ceva mai vigurosi ca aia din fabrica) care imping intr o cutie scurta pentru ei. si uite aja utilaju trage de indoaie.

                      P.S. 101 cai are treptrele mai scurte ca 130 cai din fabrica

                      Comment


                      • 5 masini nu are cum, m-am dat si cu Superb si cu Passat 1.9 131CP (stock), pe 1-2 sunt in fata, pe 3 recupereaza si imi da cam o masina, o masina si jumatate pana la ~130-135. Unu de 100 resoftat la 130 nu are cum sa dea inca 3.5-4 masini extra, fata de unul cu aceeasi cai, maxim 2 masini zic eu.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • cand m am dat prima data pe 1 stateam binisor. dupa a 1 a ma distrugea efectiv. se ducea cum ma duc eu fata de 1.4

                          cu Superb de 131 cai m am dat si eu si pana pe capat de 3 stau la usa lui fata. de la 4 imi iau umilinta

                          TDI urile 101 remapate la 131 au toti 131 cai mai vigurosi ca aia din fabrica. cutiia lor fiind scurta pentru 131 cai trag si mai bine.

                          am mai zis 131 de fabrica are rapoarte mai lungi ca 101. la 101 turbina este mai mica se incarca mai repede si lagul in consecinta este mai mic ca la 131 de fabrica . trage rau crede ma

                          Comment


                          • Oricum 5 masini refuz sa cred, nici 320d 163CP nu cred ca-mi da atat ). Am un prieten cu asa ceva, poate o sa incerc sa vad.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • 5 masini pe la 150 160 kmh. la 130 140 unde se termina 400m la 16v erau mai mica distanta

                              Comment


                              • O intrebare:
                                Am vreo sansa cu un golf 4 1.9 sdi 105cp?? eu am 1.5Dci (105cp)
                                Nu sunt eu mare "cumparator" dar baiatu e foarte arogant si vrea sa facem pe o suma de bani.
                                Fara Semnatura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google