liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia un 1.6 8V E3 care are aproape 90CP si compara-l cu ALH-ul ala, nu 1.2-ul tau care are 15CP in minus. O sa vezi ca tot de rahat pare tractorul.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • ce-mi plac astea


      Altele nu mai stiti ?

      Comment


      • @csh,oo daaaa ! le stiu si eu , cand baga ala cu 16v.ul turatie,pff Datele tehnice sunt in felul urmator la acel megane 0.100 in 9,6 sec si top speed 197 kph.

        Comment


        • Am vazut la drum lung la loganuri de exemplu ca dci-urile de 65/70cp aveau reprize mai bune ca 1.4mpi sau 1.6mpi, 1.2.
          Mai ales la deal. Ma refer la masini care depaseau tot ce prindeau in fata.

          Comment


          • Daca vrei cuplu de 260 nm la 1.6 8v,accelerezi de la 4000 la 5000 adica ca un diesel de 260 de cai de la 3000 la 4000 . Imarti cuplul dieselului la 2 si l.ai convertit in cuplu de benzina,dar cu 1000 -1500 rpm mai mult. si consum mai mare .

            Comment


            • matematica ta cam lasa de dorit. cat despre acel "il manca" d emai sus, ma abtin sa spun public ce-i manca 1.2 la 1.6 daca-ti pun graficul de dci85 cazi in coor si-i sufli in turbina la 1.2, ca sa vezi daca se invarte. asa, si? trage dci mai tare? unde, la vale, la 1500rpm? despre ce dracu vorbim? dizalu are >200Nm si-i da un pic de fum 16v, cu juma' de cuplu, iar 1.2 ii da ceva mai mult fum. deci, degeaba ai cuplu, daca ai cacaia poterinta. degeaba ai s@#a mare, daca e moale, cam asa sta treaba. iar 1.2t da, o sa bata 1.6_16v, foarte probabil, dar nu cum bate 16v un 1.4, de xemplu, ci ceva mai chinuit, o sa fie mai mica diferenta decat intre 1.6 si 1.6_16v, sau pe-acolo. si daca tot o dai si-n consumuri, zi-mi tu mie un 1.2turbaciune, la 5000rpm, cam cum bea fata de un aspirat de 1.6? daca nu stii, iti zic eu din experienta cu 1.4tsi, iti vine sa-l duci la dezalcoolizare. ma repet, daca ai cumva impresia falsa ca puterea aia vine cu consum pe jumatate cat 1.6, o sa vezi la drive test cum sta treaba. eu de-abia apuc un drive test la noul logan cu 1.2t, sa-i rup fasul, sa vad ce poate. si normal, o sa ma intereseze si consumul. eventual fac un filmulet
              din partea mea, renou poa sa vina cu 0.4t de 150cp, degeaba. 2.0_16v ala e motor, nu cacatul ala pansat, pus pe steroizi. iar cand discutam de diferente de 9% intre motoare, eu unul prefer un motor aspirat, mai mare, de putere apropiata. o sa am ocazia sa conduc in viitorul cat mai apropiat, un benzinar supraalimentat, crede-ma ca am ales supraalimentarea din cauza ca n-am incredere in vreun mecanic sa-mi puna la punct un aspirat asa ca la carte si ca mi-a iesit mai ieftin "miscarea" cu turbaciunea decat cu axe, compresie marita, rezonante, maturi. dar sufletul tot la un motor care livreaza liniar ramane, nu la astea care scot galuste prin planetare si se-nmoaie pe final, ca nu-i tine turbina subdimensionata.
              Last edited by Seba; 19 September 2012, 22:46.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by CSH View Post
                Nu-i chiar asa.
                ...........................................
                Pune un 1.9TDI de 105cp (Golf 5) si pune un Logan 1.6 16v, sa urce o panta cu inclinatie foarte mare, sa vezi cum te lasa in urma datorita cuplului motor.
                Te impresioneaza cuplul (ca la multi altii). Pune-le la treaba pe amandoua, adica sa nu mergi cu benzinaru numai cu 3000 rpm si se c..ca pe tdi-ul de 105 cp cu tot cu cuplul li mirific. Golfu e mai greu cu vreo 250 kg.

                Uite, comparativ dci-ul de 70 cp mi se pare slab in fata de utilajul meu 1.4 mpi 75 cp, asta pt ca nu merg cu 2000-3000 rpm si sa am pretentii sa traga ca tractorasu.
                Ai prins ideea sau ne batem gura de poamana?

                Originally posted by CSH View Post
                .....................
                Sau 2.0TDI de 170cp trebuie sa traga bine, comparativ cu un benzinar aspirat de 2.000cmc3.
                Daca benzinaru are tot pe la 170 cp va bate dizalul, pt ca e mai usor cu vreo 150 kg.

                Ai prins ideea din nou ca la forje te pipi pe el de cuplu? Vrei sa tragi trei rulote cu viteza de 15 km/h, iti iei tractor.
                Last edited by Octavian; 20 September 2012, 00:02. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • cu 170 cai aspirati si unu de 120kg in dreapta am prins un A5 cu 3.0 tdi din urma...asa ca mare fas 550Nm...deci 2.0 teddy in orice varianta,in afara de aia de tras rulote nu se incadreaza in peisaj
                  Last edited by Cristi_Xp; 20 September 2012, 02:36.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Cert este ca cu dCi 85 stock bat orice Logan 1.4 MPI stock.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • Fasu are doar 500nm si 245CP... restu e can-can

                      Comment


                      • )) hahaha cat scepticism,daca te uitai la graficul 1.2.ului tce vei vedea ca si la tuatia de 6000 are cuplu de 132 in combinat cu 82 kw,si 1.6 16v e sub 80 kw . Cuplu si cai amestecati e combinatie buna.

                        " eu unul prefer un motor aspirat, mai mare, de putere apropiata. " eu sunt ecologist,nu consumator inutil de energie,as vrea masini cu mototr electric alimentat de un generator antrenat de alt motor magnetic.
                        Last edited by fanrenault; 20 September 2012, 13:00. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by GGI78 View Post
                          Fasu are doar 500nm si 245CP... restu e can-can
                          corect,am luat datele in graba fara sa ma uit ca 550 Nm avea si cea resoftata
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • Procar Racing Team anunta organizarea concursului de Automobilism Viteza Pitesti - Editita V-a in data de 22.septembrie 2012 in zona Stadion (Str. Nicolae Dobrin)...
                            Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                            Comment


                            • iar incepem povestea cu tractoare care trag de omoara? (sa moara poate). M-am dat cu "volcsvagin bazat" de 131cp. Dupa ce ne-am dat din mers nu a mai vrut sa ne dam de pe loc. Pana ii dadea a 4 a nu am vazut diferenta aia enorma de cuplu si cai, fata de amaratul meu 1,6 8v.

                              PS: MCD pe litoral nu organizeaza nimic?
                              Last edited by yrman; 20 September 2012, 15:05.
                              sigpic

                              Comment


                              • GRUPELE:
                                A1 75cp
                                A 76cp-100cp
                                B 101cp-130cp
                                C 131cp-165cp
                                D 166cp-200cp
                                E 201cp-250cp
                                F 251cp-305cp
                                G 306cp-350cp
                                H 351cp-420cp
                                I 421cp –500cp
                                J 500cp sau mai mult
                                TOATA LUMEA ARE SANSE!
                                Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google