liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.2 ul are cuplu de 40% mai mare decat 1.6 16v,se simte diferenta de 15% bine dapei 40%

    1.2 tce e inlocuitorului 1.6 16v de la renault/dacia
    Last edited by fanrenault; 18 September 2012, 23:22. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • La timpi masurati n-o sa simti mai nimic, te c.ci pe el de cuplu. Asta va deveni mirajul de turbodizal si la benzinare "moama ce te baga-n scaun"

      Comment


      • si ce-ti baga mana buzunar... n-am auzit inca un posesor de motor tsi care sa spuna " da, dom'le, bea cat zice cartea". toti zic "bea de stinge". pt astia care mai credeti ca un cuplu mare in ture mici se obtine din aer, fara benzina, mai studiati un pic, apoi luati-va voi "turbaciuni" sa vedeti ce avantaju' lu' dracu' aveti cu el...o sa te unga la suflet cuplul ala pe care te pisi cu fenta si-n realitate cand te aliniaza un 1.4 cipuit si golit de roata de rezerva si bancheta spate, cu juma' din cuplul tau mirific de tractor, te intrebi unde ma-sa e performanta si economia, ca sigur nu-i la masina ce ti-o prezinta renou atat de minunata. fiecare motor il exploatezi asa cum a fost facut sa fie exploatat. iar la capatul turometrului, acolo lucrurile nu mai sunt asa departate, 40% devine brusc 9%, ce se traduce printr-o seunde mai repede de la 140 la 180,repriza care oricum dureaza 2 minute. super performanta de invidiat, de-a dreptul.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • O sa vedem! Testele....





          Il manca!
          Last edited by fanrenault; 19 September 2012, 14:31. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            si ce-ti baga mana buzunar... n-am auzit inca un posesor de motor tsi care sa spuna " da, dom'le, bea cat zice cartea". toti zic "bea de stinge". pt astia care mai credeti ca un cuplu mare in ture mici se obtine din aer, fara benzina, mai studiati un pic, apoi luati-va voi "turbaciuni" sa vedeti ce avantaju' lu' dracu' aveti cu el...o sa te unga la suflet cuplul ala pe care te pisi cu fenta si-n realitate cand te aliniaza un 1.4 cipuit si golit de roata de rezerva si bancheta spate, cu juma' din cuplul tau mirific de tractor, te intrebi unde ma-sa e performanta si economia, ca sigur nu-i la masina ce ti-o prezinta renou atat de minunata. fiecare motor il exploatezi asa cum a fost facut sa fie exploatat. iar la capatul turometrului, acolo lucrurile nu mai sunt asa departate, 40% devine brusc 9%, ce se traduce printr-o seunde mai repede de la 140 la 180,repriza care oricum dureaza 2 minute. super performanta de invidiat, de-a dreptul.
            Nu-i chiar asa.
            Cuplul conteaza si el.
            Pune un 1.9TDI de 105cp (Golf 5) si pune un Logan 1.6 16v, sa urce o panta cu inclinatie foarte mare, sa vezi cum te lasa in urma datorita cuplului motor.

            Comment


            • 1.2 tce are cuplu de 132 nm la 6000 rpm 16v-ul 116 Ma bate lodgy 1.2 tce de ma sparge.

              Comment


              • De obicei pantele se coboara, rampele se urca.
                Teddy lasa 16veu' in urma, doar daca vor trebui sa urce rampa in aceeasi treapta de viteza, la o turatie optima diesel-ului dar deloc favorabila benzinarului (ex: 2000-2500 rpm).
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • scz de greseala
                  Dar benzinaru moare, tot scad turatiile cand trebuie sa urce. Pe cand unu cu turbina mentine constant.

                  Comment


                  • Exploatate corespunzator amandoua, ii dai de il astupi aluia cu tractor. Am mers si cu Passat si cu Jetta 1.9 101-105CP si sunt niste mizerii. Nu as renunta pentru nimic in lume la 1.6 16V sa imi iau asa ceva, nu imi place deloc cum se conduc. In rampa daca folosesc masina la peste 3500RPM, poti sa ii faci ce vrei tu la tractorasul ala de 105CP ca tot nu ai ce sa faci. Daca urci rampa cu 2000-2500 RPM la benzinar normal ca ti se pare magic cuplul ala. Performantele se masoara cu cronometrul nu cu fundul, sa nu uitati asta.

                    PS - singurul avantaj il are la altitudini mari unde un motor supraalimentat sufera mai putin ca unul aspirat dar la altitudini mici nu are nicio sansa.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Am mai spus-o: Cuplul conteaza foarte mult, dar pe ce plaja de turatii il ai. Degeaba ai 7000 Nm de la 1750 pana la 2500 RPM. Mesteci in cutia aia (daca e manuala) de o iau dracii, adica pierzi timp.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Un 3.0TDI cu 6 trepte manuala, aia nu iti mai da senzatia de putere falsa
                        Sau 2.0TDI de 170cp trebuie sa traga bine, comparativ cu un benzinar aspirat de 2.000cmc3.

                        Comment


                        • Nu iti da senzatia de putere falsa fiindca () chiar are putere dar mergi si cu un 3.0 V6 benzina sa vezi cum trage si ala. Ma refer la benzinar aspirat ca turbo...deja nu ar mai fi corect pentru diesel .

                          Situatia e la fel. Ca sa scoti untul din motor trebuie turat iar diesel-ul are cuplu mare la turatii mici, la turatii mari e in plin picaj cuplul ala si diferenta fata de benzina aspirat nu mai e asa mare. Adauga si faptul ca diesel-ul are pinioane mai mici in cutie ca sa suplineasca lipsa de turatie si la asfalt se micsoreaza si mai mult diferenta de cuplu.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Si atunci de ce zic cei care conduc 1.9tdi ca 1.6-le este foarte slab. Trage slab de tot ?
                            Totusi NM aia nu sunt pusi din burta.

                            Comment


                            • Fiindca nu sunt in stare sa conduca un benzinar aspirat de cc mica sau il conduc la fel ca pe TDI ceea ce e absurd. Eu sincer iti spun ca mi se par GROAZNICE la condus 1.9 101-105CP fata de Loganul meu. Nu as renunta nici un ruptul capului la benzinar pentru gunoaiele alea.

                              LE - mai citeste o data ce am spus. NM nu sunt pusi din burta dar cand conteaza, diferenta nu e asa mare fata de benzina aspirata din cele 2 motive:

                              - la turatii mari cuplul e in cadere maxima la tedei
                              - fiindca are o turatie maxima de cacao, ca ~ toate diesel-urile, trebuie sa puna pinioane mai mici in cutie fata de benzina ca sa nu prinda 30 cu TR1, 60 cu TR2 si asa mai departe. Asta se traduce printr-o multiplicare mai mica fata de benzina. Pana la urma conteaza cuplul care ajunge jos la asfalt.

                              300NM fata de 200NM sunt cu 50% mai mult dar luati in plaja superioara de turatie, diferenta e mai mica procentual. Apoi daca cuplul de benzinar il inmultesti cu 4 sa zicem iar ala de diesel cu 3, nu ai facut nicio combinatie.
                              Last edited by Shakar; 19 September 2012, 19:25.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Mie mi-a placut chiar si cel de 90cp tdi.
                                La acelasi condus obti un consum mult mai mare la benzinar.
                                Sau din cauza ca in orice treapta il simt puturos 1.2-ul meu ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google