liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tu posibil sa nu fi inteles ironia din postul meu, de unde a inceput discutia...eu atat am vrut sa zic, sa nu ne imbatam cu apa rece, ca loganul va bate mereu r19 1.8_16v. m-a mirat foarte mult si de aici am banuit si eu ca r19-le ala e cam troaca, faptul ca alin a spus ca pana la 100 pe cesurile renaultului, a stat langa el sau in fata lui. cum masina aia cand e intreaga la cap te bate in marsarier pe 0-100km/h, nu vad care-i problema. n-am contestat ca l-a batut alin pe ala, ci subliniasem (cu riscul de a ma repeta), ca in mod normal, nu ala trebuia sa fie rezultatul. si eu i-am dat fum din scurt la fiat coupe 2.0 turbo, dar din cauza lui xp, nu ca loganul meu e racheta
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by FloNZN View Post
      Nu numai aici, peste tot e asa. Exact asta am patit eu pe 4t cand am zis ca am batut lancer de 170cp...
      Cu ce masina... cu 1.6 modificat?
      L.E. Acum am vazut ca ai pus 2000 16v, cu ala da .
      Last edited by Nepotu123; 14 September 2012, 00:58.

      Comment


      • Originally posted by Seba View Post
        nu ca loganul meu e racheta
        ci ca fiatu avea vreo 100 cai la bord in configuratia aia si tot venea tare din spate )
        D-astea in oras printre semafoare intalnesti destule si chiar nu au relevanta.Cu fiatu cand mergea cum trebuie abia prindeam un laguna de 2.0 intre 2 semafoare,dar din cauza ca eu cand veneam pe 3 si sa trec tare pe langa el deja trebuia sa ma infig tare in frane ca sa fiu sigur ca ma opresc la semafor.
        Alin a zis clar ca s-au dat "organizat",deci omu stia ca se da , eu cand m-am dat cu tine am plecat cu turbo din 1000 rpm ... nici n-am terminat lagul ca a trebuit sa franez.
        Last edited by Cristi_Xp; 14 September 2012, 02:10.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • mai, in mod normal, r19-le trebuia sa bata loganul si cu spatele pana la 70km/h
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            tu posibil sa nu fi inteles ironia din postul meu, de unde a inceput discutia...eu atat am vrut sa zic, sa nu ne imbatam cu apa rece, ca loganul va bate mereu r19 1.8_16v. ...........................
            Ma dar nici nu m-am gandit la tine anume! Vorbeam la modul general, concluzie trasa dupa multe posturi la multi useri.
            Si mi-am adus aminte ce am patit si eu cu un user acu vreun an, de m-a facut troaca de porci ca am cutezat sa spun ca am dovedit un A4 besinos. Sorry

            Banuiesc, trag sperante ca nimeni nu-si face o idee generala ca Loganu MPIIJYT16VDCI16V bate in mod normal si uzual masina X de o suta si nu stiu cati cp, etc.

            Da' nu e vina mea ca ala are masina mai potenta si el e mai habarnist din fire (dar se crede Schumi) si se intampla intamplarea.
            Last edited by Octavian; 14 September 2012, 17:57.

            Comment


            • Daca posta CGK sau MCD treaba asta nu mai erau atatea discutii...
              sigpic

              IL 1 3 MIU

              Comment


              • intr-adevar, ambele loganuri in cauza fac suta in 6 secunde si nici nu-si puneau probleme cu o masina de 7.9sec 0-100
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Facea 8 sec de noua. Hai sa punem in calcul vreo secunda de la uzura motorului (presupunem ca era mai cazatura) si mai punem o secunda din cauza cutiei schimbate (o tiganie nereusita) si mai puneam vreo secunda nepriceperea soferului )))
                  Atunci se explica de ce Alin a stat pana in aprox 100/h langa acel Reno19, dupa care lua avans Renoul.

                  PS: un alt expemplu, am facut eu vs 1.6 mpi care tragea bine(un pic tiganita), imi dadea cam una masina, am facut schimb de masini, pai efectiv m-am jucat cu el (el cu masina mea), fara sa trag la blana de 1.6 il tineam la curu meu.
                  Last edited by Octavian; 15 September 2012, 17:25.

                  Comment


                  • Si ii mai aud pe unii ca nu e diferenta intre 1.4 si 1.6 Motoare bune calitativ sunt ambele,dar puteri diferite,nu ai cum sa spui ca nu e diferenta ca multi au simtit diferentele. Si nu e de ras daca 1.4 e mai slab decat 1.6 1.2 tce de 115 cai se joaca oricand cu 1.6 16v,deci nu e de ras,astea sunt motoarele

                    Comment


                    • Eu cand ma urc in alt logan benzinar intreb mereu...ce e ? 1.4 sau 1.6

                      Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                      Comment


                      • 1.2tce se joaca cu 16v cam cum se joaca 1.6 cu 1.4chipuit. adica se caca pe ele amandoua motoarele si dupa 1km, unul e cu 5 m in fata cedluilalt. mirific de-a dreptul, sau umilitor, dupa caz, depinde la ce motor te uiti va imbatati toti cu cuplul si uitati de cai, sau ca o diferenta de 10 cai intre doua motoare de 1000cp nu-i totuna cu o diferenta de 10cp intre un motor de 1cp si unul de 11cp
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • 1.2 are si cuplu ,bun 190 nm dar si 115 cai putere. 103 cai per tona la 1.6 16v si 112 cai per tona (sa zicem ca e pus 1.2.ul tce pe aceeasi caroserie ) Il bate si pe reprize,si pe lung (turatii) Ca are turbo bineinteles.daca pui turbo pe 16v 1.6 e logic ca dupaia e batut 1.2.ul si to asa. Puterea isi spune cuvantul.

                          Si o secunda in plus sau in minus se simte. ;)
                          Last edited by fanrenault; 17 September 2012, 13:05. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by Seba View Post
                            .................................sau ca o diferenta de 10 cai intre doua motoare de 1000cp nu-i totuna cu o diferenta de 10cp intre un motor de 1cp si unul de 11cp
                            Valoric e totuna, ca performante la puteri mari poate fi insignifiant 10 cp diferenta, la cositoarele noastre 10 cp sunt arhisuficienti pt a face o diferenta de performante.

                            Comment


                            • ti se pare enorm de mare diferenta intre 1.6 si 1.4? cam tot aia, daca nu chiar mai mica, va fi intre 16v si 1.2tce.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Nu stiu, cred ca diferentele 1.2 tce vs 1.6 16V sunt mai mici fata de 1.4 vs 1.6 mpi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google