liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe chei a fost tot timpul uscat, asa ca problema cu asfaltul umed si aderenta scazuta o lasam jos pentru ca macane. Masina lui melcu trage mult mai bine decat un 1.6 resoftat si atat, nici nu sta la discutii indiferent ce sofer ai fi (la una din ele am avut timpul de reactie mai mic decat melcul si pentru o fractiune de secunda botul masinii mele a tasnit mai mult apoi m-a devansat foarte lejer).
    Cat despre 16v eu inca sunt de parere ca per total, plecare de pe loc sau din mers indiferent de turatie masina lui melcu ia avans clar apoi e de vazut daca e devansat sau nu pana la 150 km/h.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Originally posted by 827sam View Post
      Pe chei a fost tot timpul uscat, asa ca problema cu asfaltul umed si aderenta scazuta o lasam jos pentru ca macane.
      Te referi la intalnirea 0,9 cu Melcu?
      sigpic

      Comment


      • Nu, aseara, eu cu melcul.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Mai ce sa zic, Melcu a inceput sa va arda unu cate unu.
          A inceput cu mine si toata lumea a zimbit la inceput dar vad ca incetul cu incetul dispare zambetul la toti.
          Poate faceti si voi liniutele aste mai devreme sa pot veni si eu.
          Last edited by stoicanu; 2 February 2013, 23:43.
          sigpic

          Comment


          • Nu nu, daca sunt cativa care isi baga unghia in gat ca ne arde melcu sa sti ca eu chiar nu m-am suparat. M-am dat de fun si atat, nici nu stiu prea bine sa ma dau, am dat prima tura pe gaz, am ratat treapta 4 de vreo 2 ori, din care o data i-am dat a2a de a sarit peste 7000 ture. Am iesit doar de distractie, stai sa vina dny cu 16v modificat, sa vedem atunci o runda. Eu chiar ma bucur pentru el ca si-a dorit ceva mai potent si pana cum n-a reusit, doar niste bani pierduti pe modificari la 1.4 ...
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Originally posted by o8MeLC View Post
              I.am spus lui ivan sa mergem in alta parte dar nu a vrut si el a spus de candiano popescu. Nu stiu cine a zis 2000 a2-a dar asa a ramas. Nu ma deranja sa ma dau de la 3000 sau 4000.

              Camera este un ipad care are un unghi foarte mare de filmare si era greu sa filmeze din stanga, trebuia sa se puna in spate sa se poata misca.

              Astept alt 16v de pe loc sau din mers.
              Eu am zis bre din 2000 rpm, ca sa vedem cum se comporta in trafic normal, nu la viteze foarte mari.
              Eu unul nu am vrut liniute, pt acolo sunt foarte multe variabile.
              Pana si la reprize sunt diferente si samy a vazut. Va dati seama ce iese la una cu start de pe loc...
              Cam se s-a intamplat atunci cand m-am dat eu cu MCD, lancerul si bmw-ul 1.8 is unde i-am facut pe toti, pt ca am avut timp de reactie mai bun, insa sunt sigur ca timpul pe 400 m era mai mic decat al celorlalti, chiar daca eram eu in fata.

              Comment


              • Pai ce crezin ca eu sunt expert.
                Dar data viitoare macar sa vin cu siguranta de la ASR in buzunar sa nu mai ma fure la start.
                Nu ca nu as fi luato dar o luam mai putin .
                sigpic

                Comment


                • Va conta, dar tot cu mila tre sa-i dai, eu aseara la plecare de pe loc, conducand loganul mirific al lui melcu roata dreapta era pe nisip, a iesit burnout si pe a1a si pe a2a de unde a rezultat ca m-a facut cezar care conducea masina mea

                  apropo merci melc pentru reglare cursa ambreiaj, e o schimbare extrema, pleaca mult mai bine, zici ca i-am schimbat kitul.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • ce ati facut voi acolo nu poti sa compari,doar ati topit benzol/gaz
                    pe tr3 vezi diferenta in general.
                    iesim maine seara daca tine vremea asa ?

                    Comment


                    • Sunt mai multe variabile - si cumulate pot sa atarne balanta intr-o parte sau alta.

                      De exemplu, daca te tarai 1 luna zilnic cu loganul bara la bara prin bucuresti, clar va trage mai prost decat unul care vede numai autostrada si dus in ture/reprize si e "desfundat". Astfel de mici influenta se pot cumula cu filtru de aer curat/murdar, temperatura motor cand te dai (motor cald/caldut), presiunea in anvelope, tipul si starea anvelopelor, greutate (ce mai ai in portbagaj, benzina din rezervor), suspensii - si nu tocmai de neglijat - soferul

                      Eu zic ca daca te dai cu un 1.6 16V euro4 fara catalizator iei bataie

                      Comment


                      • nu pot sa garantez ca bat nici 1.6 16v stoc. Asa ca degeaba o bagi pe aia cu fara catalizator. Masina mea are baia de ulei sparta de aproximatov o luna si ceva, timp in care nu am iesit din bucuresti (acum fiidn lipita provizoriu cu poxilina) din aceasta cauza si ca nu prea fac drumuri externe. O folosesc in oras si merg linistit (aseara ma intreba cezar ce consum am si aveam 9.9 in conditiile in care m-am dat cu staoicanu de am consumat cam 5 L pe 20 km, cu samy si cu ivan 2...3 L la un total de 250-300 km.

                        fof tinem legatura.
                        Last edited by o8MeLC; 3 February 2013, 01:00. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Inseamna ca scorul a fost 3-1 Melcu vs Stoicanu.
                          Iau si eu un punct la consum
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by ion_R5 View Post
                            Sunt mai multe variabile - si cumulate pot sa atarne balanta intr-o parte sau alta.

                            De exemplu, daca te tarai 1 luna zilnic cu loganul bara la bara prin bucuresti, clar va trage mai prost decat unul care vede numai autostrada si dus in ture/reprize si e "desfundat". Astfel de mici influenta se pot cumula cu filtru de aer curat/murdar, temperatura motor cand te dai (motor cald/caldut), presiunea in anvelope, tipul si starea anvelopelor, greutate (ce mai ai in portbagaj, benzina din rezervor), suspensii - si nu tocmai de neglijat - soferul

                            Eu zic ca daca te dai cu un 1.6 16V euro4 fara catalizator iei bataie
                            Din ce stiam eu, in conditii de WOT, nu mai conteaza mersul "trenurilor", deci cam pica povestea cu "desfundatul".
                            Restul, ok, ai dreptate

                            @fofonea: vin si eu daca se tine.

                            Comment


                            • Ba conteaza si inca foarte mult, am povestit asta la consum 1.4.
                              Am patit pe propria-mi piele, altfel nu comentam (de data asta ) ).

                              Am fost acum cateva sapt la CJ sa cumpere un prieten o masina (un Cooper) la intoarcere i-am condus eu masina Logan 1.4 mpi, in depasiri o calcam la podea in draci si era lesinata, daca si nevasta-mea din dreapta m-a intrebat "ce are ca nu se infige deloc..." , obisnuita cu utilajul meu, deci daca si ea a simtit iti dai seama.

                              Dupa vreo 30-50 km de cateva limitari si ceva forje pe serpentine a devenit fara discutii mai zvelta.
                              Nu am calcat-o tot drumul (260 km) la final am avut un consum de 5,7% ca idee.

                              Cand am ajuns acasa si pretenul si-a luat masina dupa nici 5 minute m-a sunat sa ma intrebe ce am facut la masina, ca asta nu e masina lui!

                              El tot mi se vaita ca nu trage ca a mea (cu toate ca are mapa mai agresiva ca a mea), ca e lesinata, avea dreptate, dar tine numai de modul de gestionare a acceleratiei, un lucru bun e ca lesinatura are caracter reversibil in timp relativ scurt.

                              Comment


                              • Bre octaviane, vb de WOT (wide opened acceleratie ) Acolo nu mai conteaza povestea cu cei 7 pitici. A explicat-o mai bine Seba, dar ne intra pe-o ureche si ne iese pe alta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google