liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ka-u vs Nissan Pathfinder 2-0 m-a oprit omu la semafor sa ma intrebe daca am NOS pe ea ))) )))) )))
    Ka-u vs Vw Bora (nu stiu ce motorizare) 1-0 , asta m-a oprit sa ma intrebe daca am voie sa merg cu ea pe strazile patriei ))
    Ka-u vs Vw passat 1.9 TDI cred ca 140cp 2-0
    Ka-u vs Honda S2000 0-1 (cu vreo 500kg mai grea dar si cu modificari multe si inca 100cp in +)
    Fara Semnatura.

    Comment


    • 100 cp dintr-un motor de 2000 aspirat ce deja dezvolta 250 de ponei, eu unul n-am prea vazut (cu exceptia turbo). Acum, nici n-am vazut asa multe. Insa, vazutul putin cu ceva teorie => improbabil (poate ne lumineaza vreun inginer).

      Masina ta merita ceva oponenti mai zdraveni, nu maciuci
      Nissan Pathfinder nici macar nu merita deranjul. - http://www.autoevolution.com/cars/ni...nder-2008.html
      Bora la fel.
      Passat diesel la fel. (avea 130 de cai) - http://www.autoevolution.com/engine/...di-130-hp.html

      Pun eu tractorul la produs. Cu ala ar trebui sa te masuri si sa-l bati.

      La fel si vio.
      Poate organizam intr-o seara, exclus vineri si miercuri. Eu vin cu mare drag.

      Comment


      • dupa furtuna multi raceri se arata, dupa cum urmeaza:
        eu vs dacia berlina 1.6 carburatie 1-0
        eu vs kinder 1.6 8v ( nu era pregatit de curse dar bataia e bataie asa m-a invatat lau !))) 1-0
        viteza baga si tu scorurile tale
        Can't touch this !

        Comment


        • @Cezar am zis 100cp in plus fata de mine (S2000 de fabrica are 240), nu fata de masina in varianta stock
          Momentan nu caut oponenti pentru ca masina nu este in toate mintile ei.
          Eu mi-am dat acordul "tacit" de a ma da cu ei, pentru ca ei au cerut.
          Cu tine nu are rost sa ma dau ... ca nu are (rezultatul este intuitiv si clar favorabil tie)
          Cu vio ma dau ... de preferat din mers.Inca am cutia de 1.3 si la plecarea de pe loc nu rupe aderenta deloc.
          In weekend ma duc la Tulcea.In functie de rezultatele de acolo iesim la cumparaturi
          Fara Semnatura.

          Comment


          • Originally posted by dr_mke View Post
            N-are prea multe de-a face cu liniutele, dar din 50k in 50k am repetat testul de acceleratie. Astazi la amiaz din pacate era vant destul de sanatos afara, se observa mai ales pe masura ce viteza creste. Oricum, cred ca nu-i rau pentru +200.000 km pe ceas. La demaraj n-am fost deloc veninos.

            https://www.youtube.com/watch?v=sPV_Ra9lUB0
            Te-ai dus prea mult pana in limitare pe fiecare treapta, altfel, trage impecabil.

            Comment


            • aveam asa aici
              ou de ciocolata vs pletosu https://www.youtube.com/watch?v=Q3Ax-cNUVuY 0-1
              taximetristul vs rechin https://www.youtube.com/watch?v=eEvl4BuiBBg 1-0
              santa claus vs batrana aurie https://www.youtube.com/watch?v=H1AK_-taGSk 1-0
              pletosul vs taximetrist 0-1
              oul de ciocolata vs santa claus 0-1
              Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
              Can't touch this !

              Comment


              • Originally posted by Carmelo View Post
                @Cezar am zis 100cp in plus fata de mine (S2000 de fabrica are 240), nu fata de masina in varianta stock
                Momentan nu caut oponenti pentru ca masina nu este in toate mintile ei.
                Eu mi-am dat acordul "tacit" de a ma da cu ei, pentru ca ei au cerut.
                Cu tine nu are rost sa ma dau ... ca nu are (rezultatul este intuitiv si clar favorabil tie)
                Cu vio ma dau ... de preferat din mers.Inca am cutia de 1.3 si la plecarea de pe loc nu rupe aderenta deloc.
                In weekend ma duc la Tulcea.In functie de rezultatele de acolo iesim la cumparaturi
                Bre, nu te dai cu tractorul? Cu barca cea mare, nu cu cea mica.
                Eu zic ca ai sanse, si inca sanse foarte bune.
                Tractorul mare face 0-100 in 8.1. A ta tot pe acolo cred ca e, nu?

                Comment


                • Eu cu cine?
                  sigpic

                  Comment


                  • Cu turatiile )

                    Comment


                    • Da da cu turatiile la fix 402m
                      sigpic

                      Comment


                      • Da da da,

                        Distrigaz vs. Pletos 16v 2-0 (mereu plecam varza si recuperam);
                        Distrigaz vs. BMW 323i e21 1-0 (amandoi plecare varza si am impresia ca ma recupera in viteza).
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • M-au mai lasat mainile ) maine incepem iara))
                          sigpic
                          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                          Comment


                          • @alexspeed

                            adica ce ai tu pe masina ? sau ala cu bmw 323i dormea la semafor ?!
                            sunt prea batran pentru asta, dar cred ca intr-o zi ma risc.

                            Comment


                            • Pai bre nea NDL, omul a zis clar (cel putin asa am inteles eu) - 323i e21.
                              Iata si datele despre el:
                              Specs datasheet with technical data and performance data plus an analysis of the direct market competition of BMW 323i A in 1980, the model with 2-door sedan body and Line-6 2316 cm3 / 141.2 cui, 105 kW / 143 PS / 141 hp (DIN) of power, 190 Nm / 140 lb-ft of torque, 3-speed automatic powertrain for Europe Australia . Specifications listing with the performance factory data and ProfessCars™ estimation, including acceleration times 0-60 mph, 0-100 mph, 0-100 km/h, 0-200 km/h, quarter mile time, top speed, mileage and fuel economy, power-to-weight ratio, dimensions, drag coefficient, etc.

                              Comment


                              • Nu dormea absolut deloc, a fost start cert.

                                Motorul este de 2.3 litri, generatia veche de la BMW si stiam ca 323i de pe e30 are 150 cp. asemeni celui de 2.3 de pe e21 insa vad ca pe e21 are 143 cp. .

                                E21 acela era 2.0 la baza iar proprietarul spune ca este 2.3, deci iau ca indiciu datele performantelor motorului de 2.3 .

                                Sincer ma asteptam sa ma bata, e21 este micut, usor, tractiune spate..
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google