liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am avut megane 2 sportway, break, si avea 113 cp, si tragea mai bine ca loganul, cu tot cu greutatea mai mare... Mi-a confirmat si un mecanic care avea logan 1.6 16v, ca al tau ...

    Eu presimt ca ceilalti cu care te-ai dat, nu sau folosit la maxim de masina... Cu aia 500 rpm in plus, nu cred ca faci minuni.


    Sa stii ca astept incontinuare filmulet de la tine cu 0-100, sau mai mult. Ideal 0-140.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • nu are cum sa traga un break mai bine decat o berlina , uita-te pe internet la datele tehnice a le fiecarei masini in parte si ai sa vezi ca megane 2 are 0-100 declarat in 11.1 sec pe cand loganul are in 10.2

      Comment


      • da, mah, dar daca a zis un mecanic....
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Eu stiu cum tragea masina aia, ps, era sh, poate avea alt aoft, habar nu am
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • corect, stii cum tragea masina aia. dar stii cum trage un logan 16v? adica ai mers destul d emult cu ambele, cat sa-ti faci o parere? bazata si pe niste masuratori, nu de-alea cu mi se pare, cred eu, ca simturile de multe ori ne inseala.
            ce drac de soft sa aibe sa dea jos 1.5 secunde din timpul producatorului? vorbim totusi de soft la un motor aspirat, daca e bine facut, castigi 5%. adica 6 cai frumosi la ala de 113cp. mai ales ca megane break are vreo 80 de kile in plus fata de logan, ala fara sofer e ca un logan cu doi oameni in el. la viteze de peste 120-130, il ajuta erodinamica, e adevarat, poate tragea mai bine de la 140 la 180, dar aia nu conteaza la liniute, care se termina undeva la 130-135km/h, adica inainte de a ajunge sa vezi diferenta de putere dintre masini.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • 1.6 16v am condus de 3 ori, deci ai dreptate, poate ma insel, dar cat am avut renou, nu ma depasit nici o dacie, cand ne mai intreceam pe ici pe colo, nu liniute, ci din mers.

              Acum daca dacia trage mai bine ca fostul meu renou, jos palaria.


              Cutia la reno era scurta, tin minte ca in tr finala 5, la 150 aveam 4000 rpm.


              Si stiu asta, ca chiar daca era bine insonorizata, pe autostrada ma enerva la culme, ca la 130 te durea capul dupa 2-3 ore de mers...
              Last edited by mumus; 14 November 2018, 18:15.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Initial credeam ca la 130 aveam 4000, dar cred ca e imposibil, ptr ca la 190 eram pe la 5000 rpm, si stiu ca ziceam ca sigur urca pana la 200-205 pana sa ajunga la limitare.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Loganul 1.6 16v standard are limitarea la 6500 rpm. după cum se poate vedea şi în filmarea mea de mai sus. De obicei, dacă sunt resoftate, li se mută limitarea la 7000 rpm. .

                  Legat de 1.0 tsi-ul meu, da, are limitarea la 6500 rpm. iar de dezactivat se poate dezactiva doar start-stop-ul. Am încercat să țin prelung apăsat butonul de start-stop în speranța că aş dezactiva controlul tracțiunii la plecarea de pe loc, însă degeaba. Se pare că e ca la Logan 0.9 tce. Aici ai la secunda 25 cum pleacă maşina de pe loc (nu poți patina roțile): https://youtu.be/bG-rUrIHVns .

                  Iar aici poți vedea până la ce turație lasă a 2-a, 6500 rpm. : https://youtu.be/26bjWM2P0Pw .
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Interesant! Se vede cum intra esp-ul !

                    Si e naspa, ca, cand intra pierzi putere, la mine cel putin asa e.

                    Iarna cand e gheata la mine spre casa, in rampa opresc esp, sa pot urca linistit. De asemieni cand testam 0-400. La fel, a trebuit sa opresc esp.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • cutia la logan e si mai scurta...la 4000rpm in a5a ai 145 pe bord adica undeva la 135 real , la mine e mai scurta din cauza rotilor

                      Comment


                      • Cum adica mai scurta din cauza rotilor?
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • adica rotile sunt mai mici in diametru si teoretic am demaraj mai bun dar nu sunt sigur daca masina e mai rapida sau nu decat cu rotile stock

                          Comment


                          • La modelul din dotare la 4000 rpm am putin peste 140km/h. La 6500 rpm, tinuta mai mult de 10-20 sec, iti taie alimentarea. Testat de multe ori. Pe la inceputuri eram cu a4a si deodata impingeam in gol pedala de acceleratie. Aveam vreo 160-170 km/h pe bord.

                            Comment


                            • taie cum depasesti 6500. ca tu pe turometru vezi ceva mai mult sau mai putin, e altceva. la treptele mici, unde se intampla mai repede, jocul acului te poate induce in eroare ca ai chiar 6700, din cauza inertiei motorasului. ecu taie la orice depaseste 6500, dar noi vedem un pic mai mult sau mai putin, sau ni se pare ca e instabila taierea injectiei.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • sau chiar iti indica mai putin domnul seba .
                                ce mi s-a intamplat mie mai ciudat cred ca de 2 ori a fost tot asa cu a4a blana trecuse pe bord de 6500rpm
                                Last edited by iulica097; 15 November 2018, 15:08.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google