Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In total 1233,45 ron... kit-ul de distr. + kit-ul accesorii+ manopera + tva. Greu la deal cu boii mici

    Nu rahatul ala mah, cere pe mail, sa vad eu ca ai pret de la un angajat Adras! Asa pe site, simulari, fac si la masini! Am calculat la Focus 3, 1.6 150 de cai pret pe site 19600 de euro iar azi in reprezentanta o scaldam cu aia pe la 16-17 mii!

    Comment


    • 20% am cuantificat la modul cel mai optimist, da!
      Pai asa si este si la asta m-am referit si eu. Numai ca fa-l si pe om sa inteleaga ca asa se intampla.
      Iar din pacate intervalul schimbului de distributie intr-adevar pt Romania si Dacia este foarte mic. Dar totodata, s-a vrut a fi o masina ieftina, nu ma refer la logan 2, si atunci probabil francezii au zis asa, n-o sa pun piese din cea mai buna calitate pe ea, iar ca sa fiu sigur ca nu ma intorc cu j-de mii de motoare "belite" in service, mai bine dau un interval de schimb de curea mai scurt.

      De aceea loganul meu laureate a costat 8000 euro nou in 2006, iar masina razvratitului a costat aproape dublu, + sau minus.
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • @MArian: Ok, deci strict pe distributie, diferenta intre Logan si Focus, este de ~ 200 de lei. Acum te intreb DIN NOU, in 120.000 km, de cate ori schimbi distributia la Logan si de cate ori la Focus?
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Da asa e,,greu la deal cu 623 de lei bani care imi raman in buzunar.
          Dar repet,,daca vrei sa mai pui ce zicea Dark mai sus vezi ca sari de 3000 de lei ca popa.

          Ps,,tu Dark vrei sa spui ca la lighean se schimba de 2 ori si ca la ford doar o singura data?
          Mie mie greu sa cred asta. Adica,ca rezista distributia de ford 120 de mii.
          Last edited by Ivan Marian; 30 April 2013, 17:46.

          Comment


          • Telecomande.... Doua!

            Ce sa pun ma sa ajung la 3000 mah? Ca m-ai omorat!! Ce sa pun? Decolare verticala!!! Tu chiar nu intelegi tabelul ala??? Doamne Dumnezeuleee

            Comment


            • @Darkside

              Deci normal si cum era la carte, nu stiu cum este la cel nou la 1 distributie de ford ai 2 de logan.
              Da, eu am inteles foarte bine unde bati, ca pe termen lung pot ajunge la un numitor comun, da, dar referindu-ma la o revizie normala cum a facut el astazi, dacia iese sub.
              9! 9! 9!
              sigpic

              Comment


              • La Ford 16v pompa de apa este pe cureaua de accesorii...se schimba cand vrea muschiul proprietarului.

                Distributia costa 350 lei pe Gates...deci ceva mai ieftin decat la Logan 16v.

                Comment


                • Originally posted by Eu4yas View Post
                  @Darkside

                  Deci normal si cum era la carte, nu stiu cum este la cel nou la 1 distributie de ford ai 2 de logan.
                  Da, eu am inteles foarte bine unde bati, ca pe termen lung pot ajunge la un numitor comun, da, dar referindu-ma la o revizie normala cum a facut el astazi, dacia iese sub.

                  Pai si de ce am platit mai putin ca la logan!? Am facut revizie anormala, paranormala?! Explica!

                  Comment


                  • Originally posted by Eu4yas View Post
                    @Darkside

                    Deci normal si cum era la carte, nu stiu cum este la cel nou la 1 distributie de ford ai 2 de logan.
                    Da, eu am inteles foarte bine unde bati, ca pe termen lung pot ajunge la un numitor comun, da, dar referindu-ma la o revizie normala cum a facut el astazi, dacia iese sub.
                    POATE sa iasa sub, nu este o regula, exemplul fiind cat se poate de evident, prin pretul total platit de PCH.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Pai si de ce am platit mai putin ca la logan!? Am facut revizie anormala, paranormala?! Explica!
                      Tu esti greu de cap si nu pricepi, de-aia .

                      Ti-a calculat Marian ca pe aceleasi operatii la logan iesi la 326 lei.

                      POATE sa iasa sub, nu este o regula, exemplul fiind cat se poate de evident, prin pretul total platit de PCH.
                      Cu discount 30% !
                      9! 9! 9!
                      sigpic

                      Comment


                      • Unde mi-a calculat ma?! A calculat MARIAN frate! Puneti ma poze cu facturile, print screen la mailuri, cum am facut eu....nu calcule facute de Marian! Marian lucreaza la Meridian?? E receptioner service si nu stiam eu?

                        Tu ai citit cat a platit EFECTIV Stoicanu la Logan 2??? Tu ai citit cat a platit prietenul/varul lui Vitriol la Logan 1.6??? Esti fumat???

                        Logan 1.6 8v - 530 de lei
                        Logan 2 - 0,9 - 650 de lei
                        Focus 2 1.6 16v- 300 de lei!


                        Revizia fara lichid de frana!!! Aprilie 2013!

                        MAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMA!!!!

                        Comment


                        • Originally posted by PCH View Post
                          I
                          Nu rahatul ala mah, cere pe mail, sa vad eu ca ai pret de la un angajat Adras! Asa pe site, simulari, fac si la masini!
                          Am sunat la ei si mi-au confirmat,,preturile de acolo corespund cu realitatea.
                          I-am sunat sa ii intreb de reincarcare cu freon,schimb placute,schimb lichid frana si alte cele. Adica,,dupa ce am bifat eu acolo ce m-a interesat si am vazut ce pret final este,,am mai si sunat sa imi confirme.


                          Originally posted by PCH View Post

                          Ce sa pun ma sa ajung la 3000 mah? Ca m-ai omorat!! Ce sa pun?
                          Originally posted by darksid3 View Post
                          Eu cred ca tu te faci ca ploua, sa nu spun altfel: Revizia de 60.000 km, conform Carnetului de Intretinere, inseamna asa: schimb kit de distributie, kit de accesorii, pompa de apa, placute de frana, bujii, filtre, ulei + manopera + verificarile adiacente.
                          Ce a scris Dark..aia am pus.

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            POATE sa iasa sub, nu este o regula, exemplul fiind cat se poate de evident, prin pretul total platit de PCH.
                            Bai dark, eu trebuie sa plec, nu mai pot posta. Pecehasi a vrut sa-l cunoasca toata tara ca el a dat 414 lei azi la Ford.

                            Ok am inteles, sa fie sanatos .
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • Marian a calculat de la el, nu cum factureaza dealer-ul. Acolo nu te tocmesti ca vrei 3 l in loc de 5. Atat costa revizia, atat platesti, e alta poveste.

                              Deci cum era cu 623 de lei la Dacia, kit-ul de distributie? 623 de lei/4 ani + 623/4ani = 1246 lei in 8 ani. La Focus, dai 840 de lei in 9 ani!
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Va contraziceti singuri PCH scrie 1250 odata,,apoi 1233 alta data,,tu acum 840
                                In total 1233,45 ron... kit-ul de distr. + kit-ul accesorii+ manopera + tva.
                                Ps..Acolo nu te tocmesti ca vrei 3 l in loc de 5. Atat costa revizia, atat platesti, e alta poveste.
                                Asta e buna,,atunci trebuia sa ii factureze lui PCH 5 litri de ulei. Daca mie imi intra 4 litri sau 3 litri,,cum dr@cu sa imi bage ei pe gat 5?
                                Last edited by Ivan Marian; 30 April 2013, 18:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google