Logan vs Fiat Linea

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cea mai obiectiva comparatie o poate face o femeie intre aceste 2 masini. Una care nu are habar despre ce-i aia Dacia ori Fiat. Numai o femeie poate spune care-i mai frumoasa.
    Tie ti se pare ca-i mai buna in interior. E aceleasi rahat, altfel ambalat.
    Poate am pus si eu mana pe asa ceva, nu vb despre ce-am vazut in poze.
    De calitate buna in interior putem vb in cazul Fiatului Bravo.

    PS: ceasuri sport, bord mare, afisaj deosebit? unde? la ce masina? Linea? Uite o poza cu un bord facut in conditii reale, nu de prezentare. Arata super, nu?

    Comment


    • 1164518362.jpg eu zic ca este mai frumoasa ,e doar o parere

      Comment


      • Lasa poza aceea artistica. Ti-am pus eu una in postul precedent. una reala, fara umbre si altele ajutatoare. Mie mi se pare la bord asemeni loganului (vb de ceasuri). In rest, doar impresia ca ar fi mai frumoasa si mai buna.

        Comment


        • Nu mai lauda mah atat Dacia ....ti-am zis eu le vad zilnic la munca ...arata clar mai bine decat la Logan ca design ...dar ca si calitate te xxxx pe el ca se crapa imediat
          In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
          sigpic

          Comment


          • @Cezar fara suparare,cand cumperi o masina intrebi o femeie ce sa iti iei? Daca ea zice ca ii place Ford Ka cumperi Kaka?

            Comment


            • degeaba va ambalati, ca are dreptate cezar. ala e bordul real al line-ei, nu ala din pozele de prezentare, dar si din aia poti sa vezi ce plasticuri tari au fost folosite. acum revenind la clase, albeea e cu loganul, cu 207, corsa, polo. lineea se vrea alternativa la fluence/megane, golf, 308, focus. adica alternativa la ceea ce ea (linea)n-o sa fie nici o data, in viata vietilor ei. nu se compara cu fluence, daramite cu focus, astra, leon...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • deci cezar a pus varianta bordului pt cea mai cheala linea, bordul ala artistic chiar exista si se poate opta pt asa ceva .linea e o masina peste logan cu siguranta , din toate topicurile de pe logan forum legate de vs loganu e cel mai tare din parcare .eu zic ca e o masina low cost atat cat platesti atat primesti si atat .poate un plus ca motoru deasemenea de generatie veche inclusiv 16v isi cara caroseria din foita de tabla si antifonarea pardon neantifonarea usoara. dar ca sa poti sa spui ca nu ai da loganu pe un golf leon astra h chiar si linea mi se pare o aberatie

                Comment


                • Originally posted by georgex2 View Post
                  [ATTACH]210678[/ATTACH] eu zic ca este mai frumoasa ,e doar o parere
                  tu ai cea mai mica idee cat e o linea cu interiorul ala?! e vreo 13-14.000. cum sa comparam cu logan care in medie ne-a costat pe astia de aici 7-8000.

                  asadar ma repet, daca e vorba de o linea ca cea din poza normal ca nici nu incape comparatie. iei linea si la revedere;
                  daca e vorba de o linea cu capace, manere negre, cu ac simplu si asa mai departe atunci mai bine iei logan. pt ce sa platesti taxe de intretinere si de achizitie mai mari pt o masina la fel cu un logan. da, o linea din aia la 8-9000 nu e cu nimic mai presus decat un logan. mai ales ca la banii aia linea are un motor handicapat de 77de cai iar la logan la 8-9000 iei 105 cai amarati si aia, dar macar e caroseria usoara si se misca bine.
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • asta e bord de 9000 de euro
                    Attached Files

                    Comment


                    • cam slab pentru pretentiile emise...gandeste-te la un fluence, ce fum ii da interiorul aluia la interiorul de linea. eu am mers cu lineea de 1.3_90cp dizal, al unui coleg de forum. faina masina, dar in nici un caz n-a costat 9000 de euro. am zis mai demult, in fara de faptul ac e mica, n-am ce comenta. cat dai, atata face. are butoane, tente de aluminiu, crom, maturi...dar la 13000 fara 3 cupoane=10000 iei megane. alta viata, 110cai, nu 77, bord moale, nu plastic lucios. imbinarile insa sunt ok la linea, nu zdrangane. asta da, e un plus. nu cred ca toti care critica alte masini au in cap doar ca loganul e cea mai tare. in opinia multora de aici, ca masina noua, raportul pret/dotari/fiabilitate e unul extrem de bun la logan. de 5 ani se chinuie lumea sa-i stopeze vanzarile. a reusit cineva? hai sa fim seriosi, ca nu de prost se vinde. strainii nu cumpara masini noi, daca nu tin cel putin 3-4 ani, indiferent cat de ieftine ar fi. cat despre tabla foita de la logan, chel a luat 3 stele euroncap, cu pack-ul de siguranta, 4. a luat 31 de puncte la protectia adultilor, 38 la copii si 6 la pietoni. linea nici n-a fost testata, asa ca argumentul "tablei groase" nu sta in picioare. ca rugineste, ramane de vazut. au fost probleme cu 1-2 loturi, de cativa ani insa s-a remediat problema. antifonarea intr-adevar e deficitara. nu e o refrinta in materie, e clar, cine nu stie din start ca-si ia low-cost, e pe alta lume, la fel cred si cine traieste cu impresia de masina cu aere de usor-premium pe o compacta mare, tot low-cost. imaginea insa, salveaza realitatea. auzul, in schimb, cand bati cu degetul si apoi pipai, te readuc cu picioarele pe pamant.
                      Last edited by Seba; 24 August 2010, 22:59.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by georgex2 View Post
                        asta e bord de 9000 de euro
                        nici macar ala. la 9000 nu iei cu clima automata, ci cu aer manual.


                        ca tot aduse vorba seba de spatiu. linea e un fiat grande punto cu portbagaj. asa ca spatiul lateral e destul de mic. ca lungime/portbagaj e ok dar e ingusta.
                        si e facuta si in turcia apropo.
                        Attached Files
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment


                        • Ceasurile alea imi amintesc de clio.
                          Nu prea conteaza unde e facuta.Masina poate sa fie buna si poate e facuta si in africa ,daca e buna nu conteaza.
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • am comparat latimea fiatului linea cu un megane sedan 1 si e mai lat fiat linea.doar la geamuri e mai ingusta din cauza designului.am masurat cu ruleta la rotile din fata si spate distanta si e la fel cu octavia 2.pare ingusta din cauza formei.A mea e 90cp diesel 16valve si am dat in afara timisoarei o liniutza lunga pe vreo 20km cu un prieten care are logan diesel de 85cp.A mers el primul si a iesit din oras.Eram la mica distanta in spatele lui.pe la 170km/h loganul a ramas pe loc si am trecut pe langa el pana la 190 cand sa oprit si a mea la 4000rot/min si nu vroia sa mai urce.oricum cand ne-am oprit el a zis ca a skimbat toate treptele la 4000rot si eu la 3000.
                            Eu am avut ambele masini si le cunosc pe amandoua.Am condus logan vreo 200000km si linea vreo 75000km.In curbe linea sta mult mai bine.sta mai bine decat renault fluence pentru ca renault are pachet de drumuri grele.
                            In curbe loganul abia se tine dupa mine exact cum abia stau eu dupa un prieten cu 530diesel pachet sport.Eu cu linea ma inclin si sunt la limita iar bmw-ul sta normal.Asa am vazut de fiecare data si loganurile din fata sau spate in curbe.
                            Am 75000km cu linea si am avut doar o problema de ambreiaj rezolvata pe garantie.La aceasi km la logan a inceput sa troncane ceva in volan iar la linea nu bate inca nimic desi de linea am tras ca si cand nu ar fi a mea.
                            Nu conteaza ca e facuta la turci.Passatul e made in china si probabil va fi urmatoarea mea masina.

                            Comment


                            • hai sa ma bag in seama, eu am un fiat bravo 1.6multijet in familie. 120cp/320nm/6trepte/asr/esp/dotari aproape de maxim la fiat . a costat 12mii + 3 cupoane + discount de 800 euro ,motorul este euro5 . nu are rost comparatia cu logan , atat linea cat si bravo sunt peste logan oricum ai privi lucrurile.

                              Comment


                              • as alege oricand un logan chel in locul unui fiat full.

                                fiat brrrrr naspa rau

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google