Noul Logan 0.9 Tce

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cat sa te uiti la ceasul ala? ))

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

    Comment


    • Asa pe media nav e cam incomod de observat si distrage atentia de la drum.
      @usr1..Pe acelasi principiu nu te mai uiti nici la media nav ca iti distrage atentia de la drum.
      Oricum masina este destul de frumoasa,mie unul imi place. Pacat ca nu au pus pe ea motorizari mai puternice. In rest este foarte OK.

      Comment


      • Are si ceas la bord, si termometru,.....
        sigpic

        Comment


        • Zgomotul acela la relanti ii posibil sa fie lantul.Daca ramane doar zgomot ii bine,dar sa nu fie problema cu el ca la 1.2tsi si 1.4 tsi.Sper sa fie mai reusite motoarele cu turbo de la renault ,decat cele de la grupul vag.
          P.S. Sa le stapaniti sanatosi si multi km fara probleme!!!!

          Comment


          • ce lant ? are distributie pe lant ?
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • Originally posted by Tudor View Post
              ce lant ? are distributie pe lant ?
              Da,ii pe lant distributia.Eu sper sa fie bine conceputa.

              Comment


              • la multi ani. sarbatori fericite.
                cam ce turatie ai la 100km/h in ultima treapta. sau ce turatie ai la orice viteza in ultima treapta. m-ar interesa sa stiu daca e cutia de pe clio. eu asa banuiesc dar de la vocea clientului nu s-au sinchisit sa raspunda.

                Cutie de viteze care echipeaza NOUL CLIO cu motor H4Bt este JH3.

                Rapoarte :
                Raport treapta I - 3,72
                Raport treapta II - 1,95
                Raport treapta III - 1,23
                Raport treapta IV - 0,9
                Raport treapta V - 0,65
                Raport mers inapoi - 3,54
                Raport final - 4,21

                Viteza la 1000rpm : clio vs logan(vechea generatie)
                Treapta I - 10km/h vs 7.24km/h
                Treapta II - 15km/h vs 13.18km/h
                Treapta III - 25km/h vs 19.37km/h
                Treapta IV - 30km/h vs 26.21km/h
                Treapta V - 40km/h vs 33.94km/h

                Comment


                • Eu la 1.5 dci de 75 cai diesel, am la 2000 ture putin peste 110km/h, iar la 2500 ture putin peste 140km/h. Voi la benzina cat aveti?
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu la 110 Km/h in tr 5 am 3000 ture la 140 nu stiu cred ca aproape 4000 nu ating foarte des viteza asta.

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      Eu la 1.5 dci de 75 cai diesel, am la 2000 ture putin peste 110km/h, iar la 2500 ture putin peste 140km/h. Voi la benzina cat aveti?
                      misto motor... eu la 70 cp +powerbox am la 2000 de ture vreo 80-85 km/h.
                      iar 140 cred ca pe la 3500...

                      Comment


                      • Asa diferenta mare de 1000 de turatii? II bun,nu zic ca nu,dar ar trebui sa mergi cu trepte inferioare pana se intinde ca sa nu subturezi motorul.Consumul nu o sa il simti cu mult mai mic ca la modelul vechi,dar cand vei merge afara acolo o sa scada mult.
                        Sa il stapanesti sanatos!

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          misto motor... eu la 70 cp +powerbox am la 2000 de ture vreo 80-85 km/h.
                          iar 140 cred ca pe la 3500...
                          Off..B997NDL...nu au nici o legatura caii + power boxul cu rapoartele de la cutie, deoarece nu modifici nici un pinion din cutie cu ce zici tu acolo..nu mai deruta colegii.

                          On - frumoasa foc masinuta ,dar totusi sunt curios cum se aseaza la drum si cum accelereaza la diferite viteze.
                          Oricum nu ma astept sa te bage in scaun dar tind sa cred ca este nitel peste 1.4 mpi.

                          Sa te poarte cu placere .
                          real power..... diesel power by

                          Comment


                          • am aflat de la colegul M.FLORIN raspunsul pe care il cautam. deci masina are cutia de pe clio cu alte rapoarte fata de vechiul logan. cutia e mai lunga ceea ce inseamna ca masina e mai confortabila la drum lung datorita nivelului acustic mai scazut. acum la 100km/h are 2500 rpm si la 120 km/h ar trebui sa aibe 3000rpm.
                            si in treapta a 3-a ar avea cam 2000 rpm la 50km/h. nu sunt diferente mari dar eu unul zic ca sunt in bine. in oras folosim doar 3 trepte iar in afara daca mergem legal (pt mine legal inseamna 110km/h) o sa fie cam 2750 rpm. pe autostrada ar fi cam 3500rpm la 140km/h.

                            Comment


                            • Cum stai cu caldura in masina? Un motor pe benzina in principiu face multa caldura, dar stiu ca unii posesori de TSI se plangeau de acest aspect.
                              Ma gandesc ca si capacitatea motorului are o influenta, si in cazul nostru este destul de mica.

                              Si m-ar mai interesa, daca ai trecut sau vei trece printr-o zapada mai mare, cum se comporta ESP (de fapt controlul tractiunii, inglobat in ESP).

                              Comment


                              • sa o stapanesti sanatos...frumoasa...
                                http://www.loganclub.ro/forum/polish...-t43640p4.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google