Type-R In 4 Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Type-R In 4 Usi

    Hai ca a venit vremea sa-mi laud fierul cel nou.

    Noua achizitie: Honda Accord Type-R model 2002, Satin Silver. Cumparata din Romania, masina a avut un singur proprietar pana la 150.000km cand a ajuns la mine. Intretinerea si reviziile sunt facute numai la dealer Honda.

    Masina are nevoie de o revizie generala, din 2009 si pana in prezent a mai facut doar 6000km. Intai si intai am schimbat uleiul de motor si cutie, filtrele de aer/ulei si polen. Urmeaza un schimb de antigel si lichid de frana Motul RPF660.

    Specificatii motor:
    2.2-litre (2157cc) 16v DOHC VTEC (iar platesc o gramada la impozit)
    212ps @ 7200rpm
    215Nm @ 6700rpm

    Dotari standard: A/C, scaune Recaro, Xenon OEM, Jante 17"

    Totul este original la motor, nimic modificat. Micile schimbari facute sunt 2 finale Sebring, spoiler fata aftermarket, eleron (pe care l-am dat jos ca nu era original) si sistem audio complet Alpine montat total aiurea.

    Modificarile pe care as vrea sa i le aduc:
    - o suspensie noua, ceva Bilstein, KW sau Tein in functie de buget
    - reconditionare de jante
    - eleron OEM (deja achizitionat)
    - refacere sistem audio si insonorizare
    - schimbat distributie, semeringuri supape (in curs de procesare comanda US)
    - volanta usurata
    - buji NGK Iridium
    - fise Magnecor
    - Tein Upper Strut Brace
    - Goodridge Braided lines

    Starea actuala a masinii:


    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

  • #2
    foarte marfa masina spor la aranjat la ea
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • #3
      Originally posted by Doc View Post
      ... scaune Recaro ...
      Banuiesc ca majoritatea oamenilor habar n-are, ce fel de scaune sunt aceste scaune Recaro.

      Originally posted by Doc View Post
      ... Starea actuala a masinii:
      Frumoasa, frumoasa (de ce nu puneti poze mai mari?).

      Comment


      • #4
        Frumoasa achizitie! Mult succes la proiect!

        P.S. Si asta si del sol-ul?

        Comment


        • #5
          Originally posted by Szente Sandor View Post
          Banuiesc ca majoritatea oamenilor habar n-are, ce fel de scaune sunt aceste scaune Recaro.



          Frumoasa, frumoasa (de ce nu puneti poze mai mari?).
          e scaune sport

          Comment


          • #6
            Nu cred ca este asa de necunoscuta marca Recaro printre posesorii de Logan. ATR vine dotat de fabrica cu scaune Recaro si volan Momo. Am sa incerc astazi sa fac cateva poze la scaune sa vezi exact cum arata.

            DaniD: ATR-ul nu este un proiect de tuning, ci masina cu care merg zi de zi. A fost o optiune sport ieftina la achizitie si in 4 usi. Modificarile pe care vreau sa le fac pe la masina vor tine mai mult de confort si intretinere. DelSol ramane masina de distractie, daca imi ramane si timp de ea.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • #7
              Originally posted by Doc View Post
              Nu cred ca este asa de necunoscuta marca Recaro printre posesorii de Logan. ...
              Pentru mine a fost.

              Comment


              • #8
                Superba, am vazut-o la tine in curte Doc. O "mica" bestie ca sa zic asa...Bafta!!
                ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
                ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

                Comment


                • #10
                  Am inteles!
                  Uitandu-ma la bord si visand un pic, mi-am imaginat ca zona aia ce o ai in fata (consola centrala, ceasurile si jos pana la schimbator) ar fi frumos sa le faci negru lucios. I-ar da o oarecare eleganta.

                  Comment


                  • #11
                    Ar fi o chestie, dar care se zgarie mult mai usor daca este lucioasa. Momentan masina nu este aranjata de niciun fel. Cu timpul mai bricolez eu pe la ea si o sa arate mai bine.

                    Ieri mi-am facut de lucru. Ma tot impiedicam prin garaj de eleronul OEM si am zis ca e mai bine sa stea pe masina, chiar daca este colorat in alb. Operatiunea a fost simpla, nici nu am facut masuratori pentru ca nu era nevoie. Exista de fabrica semne pentru gauri, chiar pe fata din interior a portbagajului. Cu ocazia asta am fixat mai bine cu burete de hidroizolatie, suportul de numar si ornamentul portbagajului ca sa nu mai faca zgomot.

                    Daca tot mi-am intrat in mana, am desfacut EGR-ul complet si l-am curatat. Am dat astazi o tura mai de dimineata si este altceva, motorul nu mai da in nas la turatie mica, nu mai variaza la relanti si se tureaza o idee mai usor. Mai trebuie sa desfac IAC-ul dar imi era un pic peste mana si deja era prea tarziu. Cand voi avea mai mult timp, voi desface galeria de admisie, clapeta si IAC-ul sa le curat.
                    Attached Files
                    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                    Comment


                    • #12
                      foarte frumoasa masina
                      place place place!
                      I changed her oil , she changed my life
                      sigpic

                      Comment


                      • #13
                        Merci.

                        Un pic de lumina in interior nu strica. Momentan este ceva provizoriu, nu prea ma incanta ideea de lumina alba in habitaclu. Prefer o lumina mai calda si uniforma.
                        Attached Files
                        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                        Comment


                        • #14
                          Originally posted by Szente Sandor View Post
                          Banuiesc ca majoritatea oamenilor habar n-are, ce fel de scaune sunt aceste scaune Recaro.



                          Frumoasa, frumoasa (de ce nu puneti poze mai mari?).
                          sa stii bine ca ne-ai luminat si pe noi.Cand Loganul meu avea Scaune Recaro in 2006 probabil ca altii visau la huse Type R din Vitan.

                          ON:Frumos R-ul in Romania rar model ca asta.
                          sigpic

                          IL 1 3 MIU

                          Comment


                          • #15
                            ca sa fie o lumina mai calda pune un galben si ca sa fie uniform pui multe leduri, eventual da plafoniera pe mana lui dragman!
                            sigpic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google