Kia Proceed 1.6 126 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kadjar atunci, ca e mai mare . Sau scenic Xmod.

    Originally posted by eugenmanea View Post
    d! Ca sa nu mai zic ca mecanicii Volvo sunt cam varza.. se trimit problemele in Suedia si se asteapta raspuns.
    P
    Aia de la renault din Franta le trimit in Romania, ca sa vezi !
    Last edited by einstein1984; 27 April 2015, 12:12. Reason: Automerged Doublepost
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Captur e chiar mic un fel de Clio

      Urca mai peste tot ,f confortabila ,motor f bun,design discutabil..

      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

      Comment


      • Originally posted by eugenmanea View Post
        In cazul asta sper ca ti ai facut foarte bine calculele si ti ai luat masina sh la foarte putini bani pentru ca daca pui cifrele pe hartie la o masina noua folosita doar in Bucuresti, iese mai ieftin sa fi folosit doar taxiul
        nu, am luat-o de noua la 10500 euroi, dar isi scoate banii, daca nu i-a scos deja.
        asta cu taxiul mi se pare o aiureala. as da vreo 50 de lei pe zi, poate si mai mult.
        la drum lung nu isi scoate banii daca mergi singur. un bilet de tren e sub costul motorinei. ca sa te scoti trebuie sa mergi cate trei la drum lung.

        Comment


        • Cati km ai? Vechime masinii?

          Comment


          • 84 de mii, iunie 2009. primul an si jumatate a mers frate-miu cu ea doar la drum lung, fiindca sta in provincie. in bucuresti orice cursa e 10 lei, altfel nici nu te iau taximetristii. si pe langa altele, fac zilnic militari-dna ghica dus-intors, care e o cursa de minim 20 de lei pe sens.

            Originally posted by einstein1984 View Post
            Ndlule, nush ce masina ai da dieselul merge in oras cu a 3a la 60 là la ora si benzinaru cu a 4a, ambele logane de 90 de cai.
            poate ca ala de 90cp asa merge, dar cu al meu nu merg asa constant. poate o duc in 60-65 dar schimb imediat intr-a patra.
            am mers si cu a cincea pe bdele timisoara si iuliu maniu cand e mai liber.
            dar de obicei cu a patra la 70km/h pe ceas. asta e mersul meu legal.
            Last edited by B997NDL; 27 April 2015, 12:48. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Amortizare a dispozitivului - 10.500 / 72 luni = 150 euro lunar.
              Ca si costuri per km avem asa (ca sa vedem daca-i mai rentabil taxi sau nu).
              - costuri combustibil, la un consum mediu de 6l/100 km = 5040 l motorina x 5.5 lei (punem o medie) = 27.790 lei
              - costuri revizii (4 revizii)- media de 450 pt ca ai o revizie mai grea = 1800
              - cauciucuri 2 seturi - 250 bucata = 2000 lei
              - rca - (300 pe an) - 1800 lei
              - cost masina = 46.200 lei, din care mai recuperezi daca o vinzi maine 17.000 lei, deci total = 29.000 lei
              Costuri totale rulaj pana acum: 62.390 lei
              Rulaj: 84.000 km
              Cost per km: 0.74 lei /km.

              Comment


              • reviziile sunt cam umflate. dupa garantie au fost cam 350-370 de lei. dar nu e o fiferenta mare.
                iar costul/km mi se pare ok. taxiul e dublu.
                si daca as face mereu calcule din astea, n-as mai merge niciodata la pescuit, n-as mai fuma si n-as mai bea.
                ca sa nu mai zic ca marea risipa o faci cu nevasta, pentru ce ofera. multe n-au nici xenoane. acolo, da, merita sa mergi cu "taxiul".
                ma opresc aici si ii cer scuze colegului pentru poluare.

                Comment


                • Mai ia 3,900 EUR pe ea??!
                  Nu ai pus impozitul, iar reviziile sunt OK pentru ca ai si o distributie care e mai scumpa.
                  Plus bielete, becuri, baterie la un moment dat, nu mai zic ca nu am pus CASCO in calcul...iar daca la un moment dat te loveste unul cu numere de Bulgaria sau fara asigurare sau asigurare la Euroins...mai provizionezi si acolo un 3,000 lei.
                  Deci realist cred ca tinzi spre 1 leu pe km.

                  Si da aici ai dreptate daca judeci la rece nu mai cumperi nimic. Afara- eu zic ca e mai rentabil cu masina daca iei si costul de oportunitate in calcul. Cu trenul pana la Cj faci 10 ore. Cu masina...prietenii spun ca fac cam 6 ore, eu voi face drumul joi seara cu Kiuta- sincer ma astept la 5.h juma dar sa vedem ce scot (depinde si cat de repede ies din Bucuresti din Aviatiei pn pe autostrada, plecat la 18).
                  Revin aici si cu costul drumului pana acolo si inapoi.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • ca sa nu mai zic ca marea risipa o faci cu nevasta, pentru ce ofera
                    Am auzit ca in cazul tau, ea face risipa cu tine. Csenoane ai?


                    Eugen, in concluzie, cand astrele si bugetu' nu se aliniaza, cea mai buna masina e cea pe care o ai...parerea mea.
                    Last edited by mr.K; 27 April 2015, 14:08.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Am auzit ca in cazul tau, ea face risipa cu tine. Csenoane ai?
                      aici ai dreptate. dar asta fiindca nu mi-e nevasta inca. dupa aia se smecheresc.

                      @Eugen
                      distributia am facut-o cu 920 de lei cu tot cu schimb placute. am pus poze pe topicul dedicat, fiindca multi nu ma credeau. am prins la dacoserv -30% din piese si manopera.
                      ce-i drept, n-am schimbat pompa. se facuse consiliu acolo. eu voiam s-o schimb si mecanicii si Manzatu, seful service-ului, mi-au zis ca arunc banii pe geam.
                      adevarul e ca arata ca noua, fara pic de scurgeri sau de calamina, sau cum naiba i-o zice.

                      5 ore fac eu pana la orastie (375 km), cu oprire la cafea si mici la dedulesti. dar nu ma intind la masa. cred ca faci 6 pana la cluj. nu te gandi ca e loc prea mult de dat in goarna pe dealul negru, valea oltului... frate-miu a scos si sub 4 ore fara opriri, dar ala e bolnav psihic. eu nu mai merg cu el si nu-i las nici pe cei dragi mie. el are voie, poate sa mearga cum vrea. ca in bancul cu aplecatul in afara trenului.
                      Last edited by B997NDL; 27 April 2015, 14:35. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • mie mi-a luat vreo 3h din sb pana in cj, acu un an, e drept erau niste probleme cu asfaltu prin niste localitati si am mers mai incet... nu stiu cum naiba faceti voi 5 jumate din buc

                        bv-sb 2h si nu merg chiar ca ultimu mos, in afara de fagaras pe care il traversez cu 20 la ora, acolo pierd cel mai mult timp...
                        sb-b vreo 5h cu o pauza de cafea si buda la sinaia
                        Last edited by cristi....; 27 April 2015, 15:33.

                        Comment


                        • Nu stiu sigur cat voi face ca nu am mai mers niciodata. Dar ca idee am facut o analogie..
                          www.distanta.com spune ca Focsani Bucuresti ii faci in 2.h 40 minute.
                          Eu aseara am facut 1 h 50 minute. (150 160 afara 70 localitati).
                          B-Cluj ei zic 6 h 7 minute. Prin analogie ma gandesc ca o sa fac 5 h juma dar depinde f mult cat fac din Aviatiei pana pe autostrada si cum e pe V Oltului.
                          Plus ca Focsani -B il stiu ca in palma deja merge masina singura...stiu unde se poate merge tare (acolo intre Ramnic si Buzau am ajuns si mai sus de 160) dar si unde sunt radare (in panta la Ramnic de ex).
                          Ca o curiozitate 44 lei m-a costat gazul - am facut plinul la Mol Focsani apoi la Mol B Vacarescu.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Originally posted by cristi.... View Post
                            ... sb-b vreo 5h cu o pauza de cafea si buda la sinaia
                            Bucureşti - Sibiu: 3h45min
                            Sibiu - Bucureşti: 4h
                            La ambele drumuri, viteza medie de deplasare conform GPS a fost de 72Km/h.

                            Comment


                            • Din cate imi aduc aminte ultima oara B-Sibiu am facut 3h deci daca am noroc sa nu fie aglomerat/blocaje ar trebui sa ma incadrez in 5 h 1/2 pana la Cj. Voi alimenta cu gpl la Lukoil Rm Valcea
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • pai cam aia e. pana in orastie mai sunt vreo 90 de km. 5 ore fac la care se mai pot adauga pauzele extra, daca e cazul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google