Poveste Cu Valvetronic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • În afară de un breloc cu „ 3 ” și sigla BMW, cadou de la un bun prieten, suporți de numere de la BMW Temeșwar, nimic nou. Nivelul de ulei este constant de când am pus Mobil1 0W40.

    Aaaa, de azi avem cameră de mașină și aia căpătată cadou

    Alte aventuri nu sunt, scaunul de la șofer face muzică la anumite temperaturi, ceva plastice de pe margini sunt de vină. Trebuie demontat și rezolvat.

    Aaaaa, s-a ars un bec de poziție pe spate, le-am schimbat pe toate 4 și voi proceda în viitorul apropiat la un schimb de becuri, pe față cel puțin, foarte nașpa de umblat la semnalizare.
    Attached Files
    Last edited by dr_mke; 22 December 2014, 22:42.
    sigpic

    Comment


    • Am mai dat o tura pe zapada/polei/gheata. DSC permite glisade de ~10 grade sau pana contravirezi peste punctul zero al directiei. Partea mai putin faina este ca-ti ia gazul in prima faza, iar daca ai destul aplomb, ajungi sa vezi de unde ai venit. Cel putin nu vezi pomul in care te opresti.

      Cu DTC activat, DSC se ocupa de corectii in principal prin frane, lasa puntea spate sa faca overspin. Tractiunea este excelenta cu DTC cuplat !

      ABS -ul imi pare la o prima impresie, ineficient rau pe gheata. Poate-s de vina cele 400 kg in plus si nu m-am obisnuit eu cu treaba asta, dar de la 80 kmh cu Loganul ma opream pe loc complet, cu asta era cat p-aci sa mai fac o poza cu șanțuri dry.gif

      In rampa de 4-5%, pe polei sau gheata nu poti demara fara electronica. Am tot incercat, nici o sansa. Cu DSC este dificil daca nu lasi ambreiajul sa patineze pana se urneste. Cu DTC, dai gaz, lasi ambreiajul, patineaza ea ce patineaza dar se misca inainte sensibil mai bine decat cu DSC.

      Consum strict de oras (Deva), distante foarte scurte 2-3-4 km, 12.6% mad.gif


      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by dr_mke View Post
        Consum strict de oras (Deva), distante foarte scurte 2-3-4 km, 12.6% mad.gif
        Pe distanţele acelea motorul funcţionează mai mult rece, aşa că nu-i nimic anormal să înregistrezi un asemenea consum.

        Comment


        • Prestiju' se multumea cam cu 10-10.5 %
          sigpic

          Comment


          • Dar nici nu avea cilindreea aşa de "obeză"...

            Comment


            • Originally posted by dr_mke View Post
              Prestiju' se multumea cam cu 10-10.5 %
              Consum de luna cadourilor...

              Comment


              • Originally posted by dr_mke View Post
                Aaaaa, s-a ars un bec de poziție pe spate, le-am schimbat pe toate 4 și voi proceda în viitorul apropiat la un schimb de becuri, pe față cel puțin, foarte nașpa de umblat la semnalizare.
                Pai de ce pe toate 4?

                Originally posted by dr_mke View Post
                In rampa de 4-5%, pe polei sau gheata nu poti demara fara electronica. Am tot incercat, nici o sansa. Cu DSC este dificil daca nu lasi ambreiajul sa patineze pana se urneste. Cu DTC, dai gaz, lasi ambreiajul, patineaza ea ce patineaza dar se misca inainte sensibil mai bine decat cu DSC.
                Prietene, NU le poti avea pe toate, masina perfecta inca nu s-a inventat!

                Lasa ca e buna, nici nu se compara cu Golanu'. Sa o stapanesti sanatos!

                Comment


                • Nu-nțeleg de ce-nțelegi că mă plâng

                  Doar am constatat aspecte practice sau nepractice în utilizare.



                  La mulți ani !
                  Last edited by dr_mke; 31 December 2014, 21:52.
                  sigpic

                  Comment


                  • La Mulţi Ani cu multă sănătate, fericire şi împliniri pe toate planurile!

                    Comment


                    • Prima excursie la Săcărâmb, locul meu preferat ! Deocamdată poze naşpa cu telefonul.
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Foarte frumos . Ce curata este masinuta
                        Multa bafta, la multi ani !
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • Unele excesiv, iar altele deloc editate.
                          Attached Files
                          Last edited by dr_mke; 4 January 2015, 23:50.
                          sigpic

                          Comment


                          • Imi place masina, e simpla, dar frumoasa, mai ales pe rosu! Si pozele sunt reusite!

                            Comment


                            • balans de alb 8800K
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • Belea de proporții ! Plăcuțele Ferodo Premier nu intră pe față din cauza a 1 mm de material în plus pe aripioarele de ghidaj plus că nici plăcuța de interior, cea care are porcăria aia de clemă care intră-n piston, suferă de prinderea cu 1mm mai în exterior a ansamblului clemei.

                                Pe spate s-au potrivit fără sughițuri. Discurile, atât spate cât și față mai suportă fără stres setul nou de plăcuțe.

                                Mâine tre să le duc înapoi și să iau ATE ........... măcar de-aș găsi PowerPad -uri.

                                Am constatat și absența unui plastic pe contra aripia stângă față. Poate-l dibuiesc pe undeva să-ș cumpăr.

                                Rulaj 107.000 km și ceva mărunțis.
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google