Logan II 0.9TCe PAF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vineri seara am plecat din nebunia asta de oraș cu destinația Sibiu cu gândul de a mă relaxa. Ieri am urcat și la Păltiniș, o zona foarte frumosă. Zis și făcut însă pe parcursul drumului de întoarcere am întâmpinat două problemuțe din senin:
    -1) greieri nesimtiți prin bord zona airbag-ului undeva in partea dreapta cum te uiti la grila de ventilație pentru parbriz.(Am filmat noaptea cele două sunete, voi pune link)
    - 2) scârtâială a frânelor față, astora am sa le mai trag câteva pedale mai zdravene poate or avea de gând să tacă. Plăcuțele mai au carne pentru încă 10.000 de km, după spusele mecanicului când am fost la revizie.
    Pentru rezolvarea problemei nr 1, vreau să dau jos bordul neaparat, poate reusesc să îmi dau seama ce zornăie pe acolo, am studiat ce se afla pe acolo în tutorialele lui Cristi Streulea, dar nu îmi dau seama ce ar putea fi! Cine are puțin timp si chef să ma ajute și pe mine să dau bordul jos și să îi dăm de cap? Fac cinste!
    Ca să numai zic că mi-au zornait în cap tot drumul de la Sibiu până în fața casei, alergând mașina 95% din drum, riscam să numai ajung la votare. Așa am facut și un top speed la trocarici, 180 pe ceas, și pe google maps 171 ținută pedala la fund kilometrii frumoși pe a1.

    Link greieri bord: https://www.youtube.com/watch?v=8AA9...ature=youtu.be
    Attached Files
    My turbo lag, give your MPI, a chance

    Comment


    • Am facut-o și pe asta!! Rezolvat ”greieri bord”, ce am găsit acolo...jale.. firele se plimbau nestingherite..., dezizolate etc, soriceii care au fost pusi din fabrică îi misca si vântul, etc
      Am cumpărat bandă textila izolatoare, am îmbrăcat ce era de îmbrăcat, am fixat toată instalația electrică și am izolat zona airbag-ului dreapta + firele care mergeau spre el.
      Cel mai important lucru: Nu am ramas cu suruburi, și nici n-am pom de crăciun în bord.
      Attached Files
      My turbo lag, give your MPI, a chance

      Comment


      • Frumos asa bv, sa ne spui pe urma cum se manifesta.

        Comment


        • @andrei_mircea: Felicitări pentru lucrare şi mai ales pentru rezultatul obţinut!

          Comment


          • jelly - Merită să iți rupi degetele făcând această operațiune. Pot să spun că bordul numai suna ca înainte, ci se aude înfundat când primește șocuri. L-am izolat și pe el, deși nu necesita. Că tot am dat bordul jos, am decupat locașul pentru filtrul de polen.
            In schimb am descoperit că niste fiare ceva de pe la scaunul din dreapta intră în rezonanță până în 2.000rpm. Continui să iau urma sunetului, poate îl rezolv și pe ala. Până una alta, mi-am achiziționat un modul cu impuls pentru geamul șoferului, eu zic că este foarte util, nu am apucat să îl testez pe mașina deoarece este în service. Un bou, a binevoit sa îmi rupă/distrugă oglinda stîngă cu totul și să imi atinga ușor aripa. Ca tot o fac pe casco, i-am schimbat si janta dreapta față, avea o veche lovitura pe buza unde vine plumbul pentru echilibrare. Teoretic mâine ar trebui să o aduc acasă.
            Attached Files
            Last edited by andrei_mircea; 25 November 2014, 21:38.
            My turbo lag, give your MPI, a chance

            Comment


            • Prima zapadaa..
              Attached Files
              My turbo lag, give your MPI, a chance

              Comment


              • Ce frumos este la voi! La noi ploua de cateva zile...
                MY CLA

                Comment


                • A început şi la noi să plouă, de azi de pe la prânz. Aşa că îţi dai seama ce combinaţie minunată este între zăpada căzută ieri şi ploaia de astăzi...

                  Comment


                  • Așa este! Polei încă n-am sesizat să fie. Nu știu dacă să scot mașina, abia ce am adus-o de la service ;))
                    My turbo lag, give your MPI, a chance

                    Comment


                    • După un an cu bune și rele, am mai facut o mică îmbunătățire mulțumită lui Evali Daniel, căruia îi multumesc, și îi transmit că imi pare rău de mașina sa.
                      By the way....am luat un eleron de origine, l-am vopsit și azi l-am pus pe mașina. Mulțumesc lui Mihai Ghetto pe această cale.
                      Din punct de vedere estetic, acordă o altă linie mașinii, îmi place mult, și voi încerca sa cumpăr treptat întreg kitul de tuning original, mai puțin pragurile.
                      Într-un final, am reușit să descopăr de unde provenea sunetul acesta https://www.youtube.com/watch?v=8AA9...ature=youtu.be . Sunetul era făcut de ambele plastice ( coltare ) de la parbriz / aripi, reper balamalele capotei. Le-am dat jos si am lipit bucați de camera de bicicleta pe respectivele plastice. Rezultat?! LINISTE!!!! Când am dat jos bordul, l-am dat de pomană. Pentru că nu bordul scotea sunetul ala.
                      Mi-am achiziționat și dopurile de sub mașina, de la lonjeroane cred. ( Vă pot spune că acestea sunt TRW și costa 26lei bucata la dealer și pe comandă ajung în două săptămâni ).
                      Și....atât pe 2014. Așteptăm a doua zăpadă și noul an!
                      Attached Files
                      Last edited by andrei_mircea; 19 December 2014, 19:09.
                      My turbo lag, give your MPI, a chance

                      Comment


                      • Un cuvant ... Frumos!
                        Iti urez sarbatori fericite si bafta in ceea ce ti-ai propus pentru urmatorul an
                        http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

                        Comment


                        • Arata bine cu acel eleron! Cu ce l-ai lipit?

                          Comment


                          • Cu asa ceva, doar ca este alb! http://www.dedeman.ro/bucuresti3/mam...lb-290-ml.html
                            My turbo lag, give your MPI, a chance

                            Comment


                            • hmm eleron fix ca al meu))eu l am incorporat in portbagaj cu fibra si chit sa nu faci greseala asta)
                              AdY_JmL_2015

                              Comment


                              • L-ai prins si in cele 4 surubele de pe lateral? Eu am folosit banda dublu adeziv de la Bison si sta fixat perfect.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google