My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ampt View Post
    Astăzi am achiziţionat şi consumabilele pentru revizie:
    - filtru de aer OEM - 55 lei;
    - filtru de ulei OEM - 25 lei;
    - plăcuţe de frână OEM (Made in France) - 110 lei;
    - lichid de frână OEM - 2 x 25 lei;
    - şaibă buşon ulei - cadou din partea casei.
    Total: 240 lei.
    Filtrul de motorină, respectiv cel de polen, le-am avut cumpărate de anul trecut, aşa că nu a mai fost cazul să le trec pe necesar.

    P.S Poze cu achiziţiile descrise mai sus şi bonus, două poze cu uleiul din motor după 15.325 kilometri.
    De unde le-ai luat? nu stiu ce fel de lichid de frana sa pun si daca sa il schimb; face 4 ani masina.

    Multumesc!

    Comment


    • @gekaneu: Ţi-am trimis PM!

      Comment


      • Numărul de kilometri parcurşi de la ultima alimentare cu motorină, precum şi autonomia rămasă.
        Attached Files

        Comment


        • foarte bun acest motor 1.5 euro5 de pe logan ph2.
          Sa tot mergi cu asa consum

          Comment


          • Eu consider ca si colegul Ampt are un rol in obținerea acestor date.
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • E un motor Dci !! renumit pentru consumul foarte scazut pe care-l obtine indiferent de aria de rulare , urban/extraurban/combinat.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • E4 nu are consum chiar asa de redus.
                iarna ma apropii si de 8 (7,3-7,7) in oras iar acum pe la 6,1- 6,2 cam 30% in afara.

                Comment


                • Originally posted by Ampt View Post
                  După pregătirile de rigoare, pe care le-am prezentat ca de fiecare dată în paginile acestui topic, astăzi am efectuat revizia (Dacoserv Militari) la maşină. A fost revizia numărul V, în cadrul căreia s-au schimbat următoarele:
                  - ulei motor şi filtru ulei (plus garnitură buşon ulei);
                  - filtru de aer;
                  - filtru de polen;
                  - filtru de motorină;
                  - plăcuţe de frână şi lichid de frână.

                  Kilometri bord la revizie: 68.148 Km, de la precedenta revizie (13 Iunie 2014) s-au parcurs 15.387 kilometri, iar cu filtrul de motorină am parcurs 14.030 kilometri (la revizia de anul trecut am schimbat mai târziu filtrul de motorină).
                  Cost manoperă revizie: 198,80 lei.
                  Deci, placutele de frana mai mergeau 20.000 km. Placutele de logan au 1.2 cm grosime. La cum arata, mai aveai 5mm de tocit. In fond, nu conteaza km parcursi, daca sunt bune, se pot schimba si la 120.000 km.

                  Astept feedback-ul tau.

                  Multumesc!

                  Comment


                  • sunt curios in ce stare se afla discurile.

                    eu le-am schimbat azi la 71.000km, deci un km aproapiat de cel al lui ampt, mai duceau vreo 10 mii de km dar nu aratau prea stralucit

                    le-am schimbat mai mult preventiv si pt ca erau cam "batrane", 6 ani jumate, am zis ca le ajunge

                    si eu sunt de parere ca placutele mai duceau un schimb de ulei fara a pune in pericol siguranta masinii
                    Last edited by cristi....; 1 June 2015, 22:53.

                    Comment


                    • Originally posted by dias02 View Post
                      Astept feedback-ul tau.
                      Multumesc!
                      După mai bine de 4 ani şi peste 68.000 de kilometri parcurşi, am considerat că plăcuţele din echiparea de origine şi-au făcut cu prisosinţă treaba, aşa că le-am schimbat şi gata.

                      Multe cifre de 4...
                      Attached Files

                      Comment


                      • Ieri am luat primul contact cu marea pe anul acesta. Drumul a fost prilejuit de un concurs de dans sportiv la care a participat fiică-mea, care practică acest sport de aproximativ 1 an.

                        Plecarea am avut-o dimineaţa în jurul orei 6 şi 20 de minute, drumul bineînţeles că aproape liber, traseul de ieşire din Bucureşti a fost cel deja clasic pentru mine şi anume: Şos. de Centură-Brăneşti-Fundulea-ieşire A2-Constanţa (Maritimo Shopping Center).

                        După concurs am dat o fugă până în Eforie Nord, unde se lucreză în zona falezei de zici că suntem în plină iarnă, nicidecum în sezon (postez câteva poze cu gluma proastă numită administraţie locală).

                        Am fugit de şantier şi ne-am îndreptat către Mamaia, unde ne-am relaxat un pic pe plajă, ne-am plimbat pe dig şi ne-am lăsat mângâiaţi de razele soarelui, încă bland, dar şi de un vânt care agita marea într-un mod extrem de spectaculos.
                        La capătul digului am admirat timp de câteva minute nişte pescari extrem de talentaţi, aflaţi cu talent în exerciţiul funcţiunii.

                        La final, cap compas Bucureşti, intrare tot prin Fundulea şi Şoseaua de Centură şi aceasta a fost pentru noi prima duminică din luna Iunie.

                        Kilometri parcurşi - 562,8 Km;
                        Litri consumaţi - 28,4 litri;
                        Consum - 5,05 litri/100Km.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Vad ca ai i-ai dat putin cox. Superb consum!
                          La 179km/h reali, cati aveai pe bord?

                          Baie-n mare ai (ati) facut?
                          Eu am fost in urma cu vreo 3 sapt. si era rece apa.
                          Eu am intrat cu totul (cca. 5min), ai mei, doar pana la glezne.
                          Din cate imi amintesc, apa avea undeva la 16-17grC.
                          Acum ma gandesc ca se apropie (timid ) de 18-19grC.
                          Last edited by Kojak; 8 June 2015, 22:28.

                          Comment


                          • 179km/h viteza maxima? dar ai fugarit-o pe madame, ai "abuzat-o" cum s-ar zice

                            frumoase instantanee cu marea

                            Comment


                            • Sa ma repet...un c.o.x. bun, dat cand si unde trebuie...e ca o cura la Amara.

                              Comment


                              • de acord, mie imi e frica totusi de pietricelele care pot sari de la masinile din fata sau de pe banda din dreapta... asa m-am trezit asta iarna cu o pietricica sarita de la un tir care mergea pe banda 1 de mi-a crapat parbrizul... eu mergeam cu 140, distanta era destul de mare intre mine si tir (cel putin 2 tiruri lungime), numa ce am tresarit cand am auzit impactul... bine ca nu a nimerit in radiator ca-l spargea; adevarate proiectile pot deveni prostiile alea de criblura de pe drum
                                Last edited by cristi....; 8 June 2015, 22:40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google