Logan 2 - 1.5dci - 90CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revin cu 3 intrebari:

    1. Urmeaza sa fac revizia de 60.000km
    Am gasit pe net pachete de revizii pt logan, duc piesele la service si platesc doar manopera. Sa pun ulei Dacia Oil sau Elf? Eu tind spre Elf.

    2. Huse scaune pt logan de care recomandati? In caldurile astea cand ma asez pe scaunul negru fundul imi ia foc instantaneu. Spatele incepe sa transpire indata. Vreau o husa de culoare cat de cat deschisa, sa nu se incalzeasca asa tare.

    3. Vreau sa pun pe logan carlig de remorcare. Cateodata mai trebuie sa aduc ceva ce nu incape in masina (am si remorca). Nu vreau carlig de origine ca ma costa ~1000 ~ 1200roni. Ce recomandati.

    Multumesc pt sfaturi

    Comment


    • 1. ELF FULL TECH FE DPF 5W30
      2.Vezi niste huse cu ventilatie.

      3. Carlig destul de ok .
      Last edited by prometheus; 8 June 2015, 16:36.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Problema mare.

        Aseara cand sa plec cu masina pun lumina de intalnire (faza scurta) si nu se aprinde.
        Faza lunga am. DRL am. Toata functioneaza in afara de faza scurta.
        Azi am verificat, becurile sunt OK, sigurantele sunt OK, am pus alt bec, tot nu se aprinde faza scurta. Am verificat nu ajunge curent la faza scurta.

        Cred ca s-a stricat blocul de lumini.
        Masina este in garantie, dar deja mi-e scarba de garantie.
        1. te duci la service pt constatare.
        2. te duci alta data sa schimbe (daca nu cumva trimit alta piesa, sau eu stiu ce, am patit deja)
        3. reprogramari.. etc etc

        intrebare.
        oare blocul de lumini de la Logan 1 este acelasi ca la Logan 2?
        Ca daca da, si la service ma duc cu zaharelul, atunci comand unul si il schimb eu si ma doare fix in 16 de garantie.

        Comment


        • Există ots(5104 din 02/2015) pentru maneta de lumini, deci e problemă recunoscută.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • imi explici un pic mai detaliat? ca nu am inteles ms

            Comment


            • Adică se schimbă, Dacia a recunoscut că există o problemă la monomanetă și le schimbă - nu are treabă cu garanția.

              în traducere și adaptare ots = operație tehnică specială
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Multumesc frumos domnu.
                O sa revin cu detalii cum se rezolva.
                Problema ca nu pot circula cu masina noaptea, nu am lumina de faza scurta.
                numai bine tuturor.

                Comment


                • Imi schimba pe garantie, am programat si revizia de 60.000km pt saptamana viitoare.
                  Atunci o sa le arat si 3 probleme unde da afara cu ulei.
                  01 - nu stiu ce componenta este, dar vad ca da afara cu ulei
                  02 - problema tipica cunoscuta - da afara cu ulei
                  03 - acuma am vazut, uleiul de la servodirectie - capacul este plin de ulei. (se afla in spatele farului stang)

                  sunt programat la ora 08:00 ca sa aiba timp sa vorbeasca la fabrica cu aceste 3 probleme.

                  revizia de 60.000km
                  schimb urmatoarele
                  ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru motorina si filtru polen - pret estimat 675ron.

                  in rest sunt multumit de masina. merge bine.

                  dupa revizie o sa revin cu detalii.
                  Attached Files
                  Last edited by djxhouse; 11 June 2015, 14:50.

                  Comment


                  • La 60000 nu se mai schimba distributia? Iar cei 60000 km in cat timp i-ai facut? Multi km fara probleme!

                    Comment


                    • A lui e din lotul cu 4ani / 80000Km

                      02 intercooler 00 ieșirea din intercooler și intrarea în corp clapetă,

                      03 acolo se scurge apa de sus, verifică să nu fie praf cu umezeală, ulei nu are cum să fie - da' mai știi.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Originally posted by djxhouse View Post
                        Imi schimba pe garantie, am programat si revizia de 60.000km pt saptamana viitoare.
                        Atunci o sa le arat si 3 probleme unde da afara cu ulei.
                        01 - nu stiu ce componenta este, dar vad ca da afara cu ulei
                        02 - problema tipica cunoscuta - da afara cu ulei
                        03 - acuma am vazut, uleiul de la servodirectie - capacul este plin de ulei. (se afla in spatele farului stang)

                        sunt programat la ora 08:00 ca sa aiba timp sa vorbeasca la fabrica cu aceste 3 probleme.

                        revizia de 60.000km
                        schimb urmatoarele
                        ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru motorina si filtru polen - pret estimat 675ron.

                        in rest sunt multumit de masina. merge bine.

                        dupa revizie o sa revin cu detalii.

                        Blocul de lumini se schimba pe garantie fara probleme stiu de ele

                        Tubulatura de intercooler (1) am schimbat o si eu tot pe garantie (in februarie) si de ceva timp a reaparut problema (deci nu te sfatuiesc sa o schimbi ,problema persista.....cel mai bine o desfaci si o siliconezi tu)
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • Originally posted by logan21cdc View Post
                          La 60000 nu se mai schimba distributia? Iar cei 60000 km in cat timp i-ai facut? Multi km fara probleme!
                          in 2 ani i-am facut. ms frumos.

                          Originally posted by t0rquemada View Post
                          A lui e din lotul cu 4ani / 80000Km

                          02 intercooler 00 ieșirea din intercooler și intrarea în corp clapetă,

                          03 acolo se scurge apa de sus, verifică să nu fie praf cu umezeală, ulei nu are cum să fie - da' mai știi.
                          o sa verific daca e ulei sau nu.

                          Originally posted by bobbyred View Post
                          Blocul de lumini se schimba pe garantie fara probleme stiu de ele

                          Tubulatura de intercooler (1) am schimbat o si eu tot pe garantie (in februarie) si de ceva timp a reaparut problema (deci nu te sfatuiesc sa o schimbi ,problema persista.....cel mai bine o desfaci si o siliconezi tu)
                          am citit multe despre probleme cu intercooler, cu silicon ramane cel mai simplu si util. o sa rezolv asa numai masina sa iasa din garantie.
                          dar pe langa intercooler am vazut alta pata de ulei sau ce o fi.

                          atasez lista cu programul de intretinere a masinii.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Schimbale pe garantie acum ,iar dupa ce termini cu ei aplica metoda indicat de mine si de restu colegilor ,siliconul este sfant!
                            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                            Comment


                            • vreau sa schimbe totul pe garantie, dar sa vad ce raspuns o sa primesc.
                              abia astept sa ies din garantie. sa fac revizie la pret normal, nu la preturi astronomice.

                              Comment


                              • Aici ai dreptate cu preturile practicate de Dacia,daca fac figuri(exista si alte modalitati de a schimba pe garantie.....)
                                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google