Logan II PANA CORBULUI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mers alaturi de tine asta seara prin trafic. Tare bine arata negresa.

    PS: Eram incognito, intr-un lighean absolut banal
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • Daaa....
      Prin ce zona? mai precis ca eu tai Bucurestiul in doua.
      Si eu te-am vazut prin martie pe la mine in fata blocului (aleea Meseriasilor in sect 6 pe unde este Trenta pizza) eu eram pe un scuter negru cu 4 DRL-uri de neam prost care iti iau ochii
      Last edited by GFN; 29 April 2014, 00:05.
      Captain of the black pearl

      Comment


      • Perdelutele alea dau foarte bine , dau chiar o nota de eleganta , insa in timp s-ar putea sa le " arda " soarele .... mult succes in continuare , ai o masina superba , cam greu de intretinut si aici ma refer la culoarea vopselei , dar .... SUPERBA

        Comment


        • Cateva poze cu croncanitoarea dupa baie si ceruire completa.
          Am cumparat ceara Collinite 476 de pe un site de specialitate am dat pe capota acum o luna si am vazut ca s-a mentinut foarte bine dupa spalari si ploi.
          Acum pe seara a venit ploaia si s-a ales praful de toata munca.
          Attached Files
          Last edited by GFN; 6 June 2014, 23:07.
          Captain of the black pearl

          Comment


          • Arata foarte bine!
            De ce sa se aleaga praful? Ceara are rolul de a proteja vopseaua de praf, de ploi etc si de a putea indeparta mizeria mult mai usor. Deci ai facut o treaba foarte buna!

            Comment


            • cum te descurci sa intretii culoarea la jegu` din Romanica?
              Keep walking...

              Comment


              • M-a bucur cam o data pe saptamana cateva ore de ea curata fara praf apoi ma resemnez si tot asa ,trebuia sa ii fac poze azi inainte de spalare sa vedeti cum arata dupa o saptamana de mers pe ploi si zoaie.
                Captain of the black pearl

                Comment


                • Originally posted by GFN View Post
                  Cateva poze cu croncanitoarea dupa baie si ceruire completa.
                  Am cumparat ceara Collinite 476 de pe un site de specialitate am dat pe capota acum o luna si am vazut ca s-a mentinut foarte bine dupa spalari si ploi.
                  Acum pe seara a venit ploaia si s-a ales praful de toata munca.
                  Daca ceara a fost corect aplicata ar trebui sa reziste pe masina cel putin trei luni. Depinde insa si de cum si mai ales cu ce speli masina dupa ceruire. Daca folosesti spuma activa sau sampon wax frendley nu are cum sa nu reziste. Si inca ceva ... daca masina e murdara nu inseamna ca nu mai are protectia pe ea.

                  Originally posted by GFN View Post
                  M-a bucur cam o data pe saptamana cateva ore de ea curata fara praf apoi ma resemnez si tot asa ,trebuia sa ii fac poze azi inainte de spalare sa vedeti cum arata dupa o saptamana de mers pe ploi si zoaie.
                  Si eu astazi am programata o spalare de maisna - eu spal masina cam la doua saptamani. Sunt curios cum arata la tine si cum va arata dupa spalare. Eu am aplicata ceara de vreo luna si jumata si inca e acolo.

                  Cat despre Collinite no. 476 - o ceara excelenta pentru un finish stralucitor insa are cateva minusuri la capitolul durabilitate. Plus ca din acea cutie pe care ai cumparat-o tu o sa iti ajunga sa o lasi mostenire urmasilor la cat de economica in aplicare este.
                  Eu folosesc in prezent F.K. 1000P - in varianta de 56 grame.
                  Last edited by M.FLORIN; 7 June 2014, 07:58. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • Eu spal masina cu asa ceva

                    Captain of the black pearl

                    Comment


                    • Care e dozajul (procent)? Nu observ pe site...
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Te-am văzut astăzi în trafic, undeva în jurul orei 12.30 lângă Hotel Marriot.
                        Am intenţionat să te salut amical, dar ai avut tot timpul două maşini în faţa mea şi după ce am coborât amândoi panta de lângă Palatul Parlamentului, eu am făcut dreapta către rondul de la Coşbuc şi tu stânga către Piaţa Constituţiei.
                        În urma modificărilor aduse pot spune fără teama de a greşi, că maşina ta este inconfundabilă şi mai ales..., foarte frumoasă.

                        Comment


                        • Originally posted by GFN View Post
                          Sunt convins ca spala bine dar asta explica si de ce iti dispare ceara atat de repede. Fiind un degresant - prea puternic pentru ceara - aceasta spuma face ca intreaga ceara aplicata sa fie inlaturata din maxim doua spalari. Daca vrei ca ceara sa reziste mai mult ar trebui sa te orientezi catre o spuma (sampon etc) wax friendly.

                          Originally posted by 77sky View Post
                          Care e dozajul (procent)? Nu observ pe site...
                          Depinde la ce o folosesti - pentru utilizare in spalatorii, cu atomizor de cel putin 50 de litrii, dilutia este undeva la 1:100. La spalarea manuala cred ca dilutia poate ajunge si la 1:1000.
                          Last edited by M.FLORIN; 7 June 2014, 21:08. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • M.FLORIN, esti sigur de acea concentratie, ai cumva si un prospect? Un procent cuprins intre 1 si 5 mai inteleg, dar 1 la 1000, mi se pare apa chioara
                            Folosesc de ani de zile unul profesional, de 10L bidon si la 5 L solutie (cat imi trebuie pentru spumare), am lance dedicata, picur cca 150 ml detergent...
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Intreb si eu de curiozitate : la ce folosesc bavetele alea oribile? De ce e nevoie sa fie ceva atarnat de masina, mai ales ca nu se potriveste?

                              La masina pe care mi-am luat-o de curand erau la fel niste bavete de-astea universale agatate in mod barbar cu autofiletante. Noroc ca pe fata n-au dat alte gauri in tabla, ca ma duceam la Dacoserv si le rupam mainile.

                              Nu le vad rolul practic. De estetic nici nu ma leg, n-au nici cea mai mica potriveala pe masina. Ba mai mult, aduna mizerie in spatele lor la greu.

                              Parere personala.

                              Altfel, incepe sa arate bine negrul tusat cu putin rosu. Daca mentii linia si al interior iese ceva de vis!
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Ampt View Post
                                Te-am văzut astăzi în trafic, undeva în jurul orei 12.30 lângă Hotel Marriot.
                                Am intenţionat să te salut amical, dar ai avut tot timpul două maşini în faţa mea şi după ce am coborât amândoi panta de lângă Palatul Parlamentului, eu am făcut dreapta către rondul de la Coşbuc şi tu stânga către Piaţa Constituţiei.
                                În urma modificărilor aduse pot spune fără teama de a greşi, că maşina ta este inconfundabilă şi mai ales..., foarte frumoasă.
                                Multumesc dar mari modificari nu am facut.
                                Eram in drum spre serviciu ,deja cunosc drumul cu ochii inchisi.
                                Din cate imi aduc aminte parca am vazut un logan alb cand a facut la dreapta, daca stiam o lasam mai incet sa ne salutam.
                                Poate data viitoare.

                                Originally posted by M.FLORIN View Post
                                Sunt convins ca spala bine dar asta explica si de ce iti dispare ceara atat de repede. Fiind un degresant - prea puternic pentru ceara - aceasta spuma face ca intreaga ceara aplicata sa fie inlaturata din maxim doua spalari. Daca vrei ca ceara sa reziste mai mult ar trebui sa te orientezi catre o spuma (sampon etc) wax friendly.

                                Depinde la ce o folosesti - pentru utilizare in spalatorii, cu atomizor de cel putin 50 de litrii, dilutia este undeva la 1:100. La spalarea manuala cred ca dilutia poate ajunge si la 1:1000.
                                Am un atomizor care initial a fost pentru geamuri si in recipientul lui de 0,5 L pun cam un deget de solutie si restul apa, iar masina o spal pe bucati ca sa nu se usuce pe ea detergentul.De curatat curata bine masina dar acum sa vad dupa cate spalari se duce ceara asta, dar capota motorului a rezistat bine la 3 spalari pana ieri cand i-am mai dat alta ceruire

                                Originally posted by dsign View Post
                                Intreb si eu de curiozitate : la ce folosesc bavetele alea oribile? De ce e nevoie sa fie ceva atarnat de masina, mai ales ca nu se potriveste?

                                La masina pe care mi-am luat-o de curand erau la fel niste bavete de-astea universale agatate in mod barbar cu autofiletante. Noroc ca pe fata n-au dat alte gauri in tabla, ca ma duceam la Dacoserv si le rupam mainile.

                                Nu le vad rolul practic. De estetic nici nu ma leg, n-au nici cea mai mica potriveala pe masina. Ba mai mult, aduna mizerie in spatele lor la greu.

                                Parere personala.

                                Altfel, incepe sa arate bine negrul tusat cu putin rosu. Daca mentii linia si al interior iese ceva de vis!
                                Cand am luat masina si am facut ceva drumuri pe ploaie si zoaie pragurile si bara spate se umpleau de mizerie plus ca pietricelele aruncate de roti deja lasasera cateva urme pe prag asa ca am sacrificat esteticul pentru practic.
                                Oricum de fiecare data cand spal masina si curat pasajele rotilor bag jetul si pe la aparatori, stiu ca aduna noroi.
                                Last edited by GFN; 7 June 2014, 23:54. Reason: Automerged Doublepost
                                Captain of the black pearl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google