Laureate 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Liqui Moly Special Tec LL 5w30 a3b4 e ce trebuie iarna
    Cumpara acum Ulei motor Liqui Moly Special Tec LL 5W30 1L la pret avantajos de pe Auteco.ro | Livrare gratuita pentru comenzi peste 400 lei | Consultanta profesionista gratuita | Ridicare din magazin in Berceni sau Obor
    ​​​​​​

    Comment


    • Am mai comandat eu de pe alt site un Shell Helix Ultra 5w-30 cu A3/B4 si mi-a venit 5w-30 cu C3. Ar fi foarte tare chiar sa-l comercializeze astia pe bune, nu doar virtual. Pe piata de la noi, foarte greu am gasit un 5w-30 cu A3/B4, sunt rare.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • te duci la magazin
        io inafara de redline si triax,nu am comandat ulei
        comandasem in vara termometru auto 12v de habitaclu si imi vine prin emag easybox, termometru cu 4 baterii r6 care era mai ieftin decat ce platisem eu. Facut retur si sunat si tipat la easybox la telefon sa ma racoresc pe ei
        ​​​​​​

        Comment


        • Originally posted by prometheus View Post
          Am mai comandat eu de pe alt site un Shell Helix Ultra 5w-30 cu A3/B4 si mi-a venit 5w-30 cu C3. Ar fi foarte tare chiar sa-l comercializeze astia pe bune, nu doar virtual. Pe piata de la noi, foarte greu am gasit un 5w-30 cu A3/B4, sunt rare.
          ai castrol magnatec stop start 5w30 a3b4
          dar incearca acel liquimoly
          ​​​​​​

          Comment


          • Liqui Molly special tec LL 5W30, a3/b4, API SL l-am avut iarna în 1.2 16v are un pachet de aditivi ceva mai vechi și are un preț cam măricel. Nu are aprobare renault rn700, dar mi-a plăcut foarte mult cum s-a comportat în 1.2 16v.
            ​​​​

            Comment


            • Nu ma mai intereseaza asa mult uleiurile scumpe, am ajuns la concluzia ca mai bine schimbat des, cum fac eu pe la un 5 maxim 6000 km(de regula, ca mai scap inca 1000 km, dar rar) si sa fie aprobat in primul rand de Renault RN700 cu A3/B4 sau A5/B5, la A3/B4 daca mai are si BMW-LL01, Porsche A40 si Mercedes 229.5 cu atat mai bine.
              Vara pun A3/B4, iarna un A5/B5, este mai subtire, ajunge rapid unde trebuie, oricum in perioada asta nu-l turez excesiv si nici nu am de carat cu masina multe lucruri.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • gresit A5B5, ungere deficitara.Motorul a fost proiectat ptr A3B4.
                Exclus si uleiurile C3.
                Eu cu 5w30A3B4 am fost multumit.
                Deci skip Triax acuma iarna, o sa il dau jos si pun 5w30. La vara bag uleiu ala 0w40.
                De la Shell as lua 5w40 GTL de la epiesa, care e un 5w30 mai gros un pic.Chiar pe asta o sa il comand in magazin
                ​​​​​​

                Comment


                • Eu am decis să pun în mpi 0.9 Tce/2018 la revizie în următoarele zile, LM special tec LL 5W30. Schimb uleiul între 8-10k km, am și instalație gpl. Acum am elf sxr 5w40, dar pentru urmatoarele 3,4 luni, am ales un ulei mai fluid. 90% mers urban.

                  Comment


                  • Care este amator de ceruit masina cu pasta, a fost ceva de munca, rezultatul este pe masura efortului depus.
                    5w-30 consider ca este cel mai potrivit pentru iarna de la noi.
                    Attached Files
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Daca erai din orasu meu apelam la tine ptr ceara solida.
                      Eu folosesc ceara lichida Mafra last touch express, dupa ce o spal cu spuma si sampon inainte
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • Atentie cu data de fabricatie, No comment !!!
                        Noroc ca m-am uitat pe bidon,inainte de a da banul pe Shell
                        Facut comanda de acel LM 5w30 specialtec LL. Astept sa imi soseasca uleiul
                        Luat filtru oe ala Renault de ulei, care e la baza Purflux. Conform unora cica are multa hartie de filtrare zig zag.​
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • Un alt motiv pentru care am inceput sa fiu reticent in privinta uleiurilor mai scumpe si exotice, stau mult pe raft, situatie similara cu acumulatorii auto, Rombat/Caranda se dau precum painea calda, pentru ca sunt printre cele mai ieftine iar comerciantii nu duc lipsa de stoc, pe cand un Exide/Tudor care sunt mai scumpe, stau mult timp pe raft si fara intretinere, iar consumatorul final are sanse mari sa constate ca bateria lui "de firma" nu tine mai mult decat acumulatorul fabricat local, uneori pica chiar mai rapid decat un Rombat.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • caranda bac rosu aia suprema, ptr cine vrea baterie
                            sau rombat champion
                            in rest cascati ochii cat ceapa la data de fabricatie
                            deci dupa autokarma si epiesa face de-astea cu uleiuri vechi
                            ce mi-a dat era lot 2019, vechi tare
                            ​​​​​​

                            Comment


                            • LM special tec LL 5W30, bidon 5L, 195 lei de la autoeco, este 09/2021. Eu zic că este ok.

                              Comment


                              • De evitat baterii AGM pe o masina cu incarcare normala , nu va mai luati dupa prosti gen Neohori(ldpe), care tin cu vanzatori , el luand ieftin baterii de pe olx si le incarca ca are redresoare. Daca nu ii convine bateria o vinde la taximetristi sau la altii.
                                Bateria trebuie sa iti incapa in locas:
                                Latime 278 mm
                                Adancime 175 mm
                                Inaltime 190 mm
                                Mai bine o baterie PbAcid, cel mult EFB la incarcarea loganului ...​
                                Last edited by Leo0608; 8 November 2022, 02:39.
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google