B 48 C U P Logan by DaciaShop[Castigator Campionat Cel Mai Tare Interior Editia 2011]

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, pentru ca au etrieri mai mari, tamburi cu cilindri mai mari si pompa mai mare. Vasul de lichid este acelasi.

    Deci, capacitatea intregului sistem este mai mare. probabil intra cu 100 ml mai mult lichid in toata instalatia. Asta nu este o problema atat timp cat lichidul sta la nivel optim in vas (intre indicatorii MIN/MAX)
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • eu cand am schimbat etrierii am facut aerisirea la 2-3 luni si de atunci nu am mai umblat ... dar cum am facut? Am scos toate aerisitoarele(masina pe capre), am lasat sa scada nivelul din vas (fara pedale) ,am inceput sa completez la interval de cateva minute in vas , apoi am pus aerisitoarele si a inceput procedeul "apasa / tine apasat"

      Acum tu dani nu stiu ce raspuns ferm vrei tu la frana , daca zici ca dupa primi 4 cm are efect ,mie mi se pare destul de suficient , frana nu va fi la fel de sensibila ca acceleratia

      Comment


      • nu sunt putine cazurile in care dupa upgrade ul la frane se molesea pedala. cunosc eu doua cu dani si matheo se fac 4.
        toti sa aibe aerisirea facuta prost ? daca aveau aer nu le tinea nici jos

        la tine cum tine ? ai ABS ?

        Comment


        • Asa s-a intamplat si la mine de cand am pus de etrierii de Van numai franeaza imediat cum apesi pedala sa te dea cu capul de parbriz dar nici aproape de sfarsitul cursei ca la tine,tine undeva intre 1/4 si jumatea cursei.Posibil Van-ul sa nu aibe acelasi raspuns imediat la apasarea pedalei de frana ca la berline,imi dau si eu cu presupusul nu am condus niciodata Van ca sa vad cum franeaza.Chiar si asa daca ar fi la tine tine oricum mult prea jos.

          P.S Nu am ABS iar aerisirea am facut-o in X de vreo 6-7 ori cu masina ridicata pe elevator,intr-un timp ajunsese ca faceam o cursa la peda si deja era beton.
          Last edited by Alex_MIU; 7 November 2011, 14:52.
          sigpic

          IL 1 3 MIU

          Comment


          • eu sunt genul care nu bag in seama orice , dar FOF care a mers acum 1 saptamana cu masina a sesizat diferenta intre a mea si a lui la promptitudine ... ABS-ul are efect doar in momentul in care simte ca se blocheaza roata , nu intra in aceasta discutie

            Comment


            • Am un vecin care are un van,cum il prind il rog sa dau o tura cu el, sa vad cum tine ca prea sunt multe neclare.
              sigpic
              "BRABUS" STYLE

              Comment


              • mai ai si aici topicul facut de mine tot pe aceasi chestie , nu prea ai ce sa culegi dar daca ai timp..uitate pe el.
                Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

                Comment


                • Originally posted by cos_min_i View Post
                  eu sunt genul care nu bag in seama orice , dar FOF care a mers acum 1 saptamana cu masina a sesizat diferenta intre a mea si a lui la promptitudine ... ABS-ul are efect doar in momentul in care simte ca se blocheaza roata , nu intra in aceasta discutie
                  diferenta de promptitudine in ce sens ?

                  discutia cred ca se poate continua mai bine aici sa nu mai poluam topicul omului sau unde a zis FOF mai sus

                  Comment


                  • problema cred ca este haios de simpla: pompa de frana, fie ea si de van, nu dezlocuieste in circuit atat cat este necesar. pistonasele de la etrierul de van sunt mult mai mari, la fel si tamburii de pe spate.

                    Comment


                    • Ba, ai luat prafuri?

                      Intelegi ca diferenta de capacitate este mult prea mica? Intelegi ca lichidul ala, odata intrat in circuit, trebuie sa se miste odata cu pedala? Intelegi ca eu nu mai am tamburi (am etrieri mici, care inghit muuuult mai putin lichid decat tamburii, fie ei de berlina sau de VAN) ?

                      Mai zic, pentru a 100-a oara : au tipat toi meseriasii ca nu voi avea o frana eficienta daca nu pun si pompa de VAN, alaturi de etrierii de VAN. AM pus pompa, face la fel. Au sarit apoi meseriasii ca aerisirea la pedala face rau pompei. Am demonstrat ca nu este adevarat. Acum iar o dati in cantitatile de lichid ? Daca era o diferenta enorma de diametre, procentual vorbind, intelegeam, altfel, pentru mine, pompa aia este suficienta.
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • intrebare, sistemul de franare de pe renault megane se potriveste pe logan? ma refer la partea din spate

                        Comment


                        • Originally posted by razvanamza View Post
                          problema cred ca este haios de simpla: pompa de frana, fie ea si de van, nu dezlocuieste in circuit atat cat este necesar. pistonasele de la etrierul de van sunt mult mai mari, la fel si tamburii de pe spate.
                          ai mers cu VAN sa vezi ce frane are ? nu se compara cu ce am mers pana acum. pedala este foarte foarte moale si la 3 centimetrii apasare deja tarshai rotile.

                          Comment


                          • Originally posted by hmv86 View Post
                            intrebare, sistemul de franare de pe renault megane se potriveste pe logan? ma refer la partea din spate

                            Care dintre cele 3 generatii de megane, si mai ales care dintre cele tzishpe variante de caroserie/motorizare?

                            In general, de la Megane 1 merge ce e cu discuri, numai ca la Scenic1 si Megane 1 Break sunt niste discuri imense, n-ai ce face cu ele.


                            Daca vrei tu sa pui discuri pe spate, iti zic ce sa cauti si de unde. Dar asta doar dupa ce ai pus 200eur deoparte
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • SGM are aceeasi pompa, insa etrieri de seria 7, cu mai multe pistonase.

                              Comment


                              • Originally posted by dsign View Post
                                Care dintre cele 3 generatii de megane, si mai ales care dintre cele tzishpe variante de caroserie/motorizare?

                                In general, de la Megane 1 merge ce e cu discuri, numai ca la Scenic1 si Megane 1 Break sunt niste discuri imense, n-ai ce face cu ele.


                                Daca vrei tu sa pui discuri pe spate, iti zic ce sa cauti si de unde. Dar asta doar dupa ce ai pus 200eur deoparte
                                megane varianta dupa 2007 incolo, au baietii la garaj un dci lovit si ma gandeam daca iau toate componentele de pe spate +conducte+pompa de frana, si intrebam daca pot sa le potrivesc pe masina mea, tin sa precizez ca ei dau puntea de spate la pret de fier vechi
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google