Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Nu te pot obliga, insa contractul devine nul.

    Comment


    • #92
      Originally posted by gabya99 View Post
      Am o intrebare: am casco la Asirom in patru rate, prima rata am platito ce se intampla daca nu mai platesc urmatoarele rate? poate sa ma oblige sa le platesc?
      Fix in aceasi situatie sunt si eu, aceleasi date ale problemei.
      cica exista o marja ("pasuire" ii zic ei...parca am fi milogii lor ) de maxim 15 zile dupa ziua scadentei trecut in contract in care poti in ca sa achiti rata.
      Daca nu o achiti, e simplu, nu se intmpla nimic, nu mai nici o obigatie fata de ei...dar nici ei nu au fata de tine,
      Mai am timp pana pe 27-28 luna curenta, cand expira "pasuirea", sa ma hotarasc daca platesc rata 2 sau le zic pa-pa-pa.

      Comment


      • #93
        Originally posted by gabya99 View Post
        Am o intrebare: am casco la Asirom in patru rate, prima rata am platito ce se intampla daca nu mai platesc urmatoarele rate? poate sa ma oblige sa le platesc?
        Din moment ce nu mai platesti, nu mai beneficiezi de asigurare.Vezi sa nu ai stipulate in contract mai multe clauze, una dintre ele fiind legata de "dorinta" clientului de a nu mai plati rata Casco si implicit sa fie nevoit(clientul) sa plateasca o taxa de reziliere/ anulare a contractului.

        Comment


        • #94
          Casco

          Sincer , nu am auzit ( sau vazut) pana acum penalitati la rezilierea unei polite CASCO pe motiv de neplata.
          La termenul limita de plata al ratei se trimite o instiintare catre client , acesta avand o perioada de gratie de 15zile sa platesca rata sau sa renunte la contract. Teoretic acea instiintare trebuie sa contina si conditiile rezilierii unilaterale a contractului din partea clientului.
          Daca nu este nimic specificat clar , ar trebui ca in acea anexa a contractului in care sunt trecute conditiile de asigurare sa fie mentionate caile de reziliere si eventuale taxe , comisioane , etc...........
          Din pacate multi brokeri nu aduc la cunostinta partile mai putin placute ale unui contract CASCO , iar de partea cealalta sunt si mai multi clienti care nu citesc acea anexa cu conditii (considerand ca fiind pierdere de timp), majoritatea din ei bazndu-se pe faptul ca "i-a spus lui brokerul ca este OK".
          ADRIAN Vatamaniuc
          0727.883.438

          Comment


          • #95
            Originally posted by adrian05ro View Post
            ...
            Din pacate multi brokeri nu aduc la cunostinta partile mai putin placute ale unui contract CASCO , iar de partea cealalta sunt si mai multi clienti care nu citesc acea anexa cu conditii (considerand ca fiind pierdere de timp), majoritatea din ei bazndu-se pe faptul ca "i-a spus lui brokerul ca este OK".
            Brokerul e sincer. Ii spune ca e OK, nu specifica pentru cine e OK. E OK pentru el si firma de asigurari normal.
            As vrea sa ma lamureasca si pe mine cine se pricepe daca dupa ce am busit masina si am reparat-o pot sa-mi fac casco si in ce conditii. Daca se tine cont de reparatiile anterioane sau alte maruntisuri d-astea. Stiu ca-i fac poze dar asta e doar pentru aspectul exterior. Ma refer la Loganul meu 1,4 din 2006.
            Cand am cumparat masina am avut o oferta foarte buna pentru casco dar n-am vrut atunci si pe urma mi-ar fi prins bine. Era 1.000 de lei pe an, iar eu am facut o buba de 1.400 lei.

            Comment


            • #96
              Cine va opreste sa cititi clauzele contractului?. In principiu exceptiile si obligatiile asiguratului.
              Una din ele aparuta mai nou, se refera anvelopele de iarna.
              Nu tine nimeni cont de reparatiile anterioare ale masinii; exceptiile sunt masinile cu dauna totala sau, la unii asiguratori, cele foarte vechi. Nu vorbesc aici de reinoirea politei.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #97
                Originally posted by IancuMIC View Post
                ...
                Nu tine nimeni cont de reparatiile anterioare ale masinii; exceptiile sunt masinile cu dauna totala sau, la unii asiguratori, cele foarte vechi...

                Sa inteleg ca numai in caz de dauna totala se iau in calcul reparatiile anterioare, ceea ce-i scade valoarea.

                Comment


                • #98
                  E bine de retinut.
                  Este bine de stiut ca nu orice masina poate fi asigurata Casco. Majoritatea asiguratorilor ofera Casco pentru masini cu vechime mai mica de 10 ani, doar unii dintre ei ajungand la limita de 12 ani. De asemenea, anumiti asiguratori specializati ofera asigurare Casco si pentru masinile de colectie.
                  Pentru o masina evaluata la 15.000 de Euro, de exemplu, care in timpul unui an sufera daune in valoare de 1.000 de Euro, suma asigurata devine 14.000 de Euro. Daca proprietarul doreste sa revina la suma asigurata initial, de 15.000 de Euro, acesta trebuie sa plateasca o prima aditionala de asigurare, numita prima de reintregire Casco si se va emite un supliment de asigurare.
                  Suma asigurata a autovehicului, adica valoarea maxima a despagubirilor pe care le poate primi proprietarul, se stabileste in functie de valoarea pe care a avut-o autoturismul cand era nou, valoare la care aplicandu-se o scala de uzura stabilita de fiecare companie de asigurari in parte, se determina valoarea reala a autoturismului.
                  Sursa.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #99
                    Informatia luata de pe net este un pic cam veche.
                    La momentul actual "reintregirea sumei se da de catre cea mai mare parte a asiguratorilor, gratuit. Din pacate scazand suma asigurata cu durata vechimii, ajungi ca dupa mai multi ani sa poti efectua reparatii multe dar....cu valoare mica. O dauna majora se poate transforma intr-o dauna totala si sa primesti o suma asigurata mica. In schimb si prima de asigurare este mica (procent din suma asigurat)

                    Comment


                    • Originally posted by gabya99 View Post
                      Am o intrebare: am casco la Asirom in patru rate, prima rata am platito ce se intampla daca nu mai platesc urmatoarele rate? poate sa ma oblige sa le platesc?
                      Niciodata un asigurator nu te poate obliga sa platesti urmatoarea rata, dar este clar ca nici tu din acel moment nu mai ai asigurare casco.

                      Originally posted by Kojak View Post
                      Fix in aceasi situatie sunt si eu, aceleasi date ale problemei.
                      cica exista o marja ("pasuire" ii zic ei...parca am fi milogii lor ) de maxim 15 zile dupa ziua scadentei trecut in contract in care poti in ca sa achiti rata.
                      Daca nu o achiti, e simplu, nu se intmpla nimic, nu mai nici o obigatie fata de ei...dar nici ei nu au fata de tine,
                      Mai am timp pana pe 27-28 luna curenta, cand expira "pasuirea", sa ma hotarasc daca platesc rata 2 sau le zic pa-pa-pa.
                      Nu toate societatile de asigurare au 15 zile, unele au 10 zile.
                      Last edited by DECE; 29 November 2015, 09:48. Reason: Automerged Doublepost
                      https://www.rca-broker.ro/

                      Comment


                      • Daca ai o polita casco in rate daca nu ai avut eveniemente pe parcursul ei daca renunti sa mai platesti ratele nu mai esti acoperit. In schimb daca ai avut dauna pe polita casco atunci esti obligat sa platesti ratele pana la sfarsit. O parte din societati insa cand ai dauna te pune sa platesti toate ratele si apoi suporta reparatia (vezi cazul Omniasig).

                        conditiile casco sunt obligatorii a fi inmanate catre asigurat. Cine nu le da ori are de ascuns ceva ori habar nu are.
                        Acesta este cazul in care faci polita la toti agentii "NoNAME" adica fara autorizare RAF.
                        Altii prosti dau examene si platesc impozite restul ii doare undeva.
                        Last edited by Lucian_2011; 29 November 2015, 23:39. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • La Allianz, nu m-au pus niciodată sa plătesc ratele în avans, chiar dacă a fost un eveniment nefericit. Din nefericire, nu am cerut clauzele la semnare, dar cred ca pot fi găsite pe net.

                          Comment


                          • Nici la City nu m-au pus sa platesc ratele inainte, dar cand a venit momentul reinoirii mi-au dublat suma de plata.
                            https://www.rca-broker.ro/

                            Comment


                            • Omniasig Procedeaza in acest fel, adica sa platesti ratele ramase.
                              La celelalte societati platesti la timp. Dar esti obligat sa platesti pana la capat polita.

                              Allianz in schimb daca ai dauna, in urmatorul an polita casco are o valoare mult mai mare

                              Comment


                              • Am Casco la Omniasig de vreo 3 ani, niciodata nu m-au pus sa platesc ratele ramase, in conditiile in care am avut evenimente. Numai unul a fost de vreo 3800 lei, triplu fata de pretul politei pe un an. Ce-i drept le-am platit ratele mereu la timp.
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google