Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Aia se repara destul de usor, nu e musai sa o schimbe.
    cum, ma rog, se poate repara?

    Comment


    • Daca ai CASCO, spoilerele sparte se schimba, nu se repara. Iar la reprezentanta ti-l vor inlocui cu unul de origine, nu cu panarame care crapa cand lovesti o musca in viteza.

      Comment


      • mr.K, bagi tu mana in foc?
        lui JRewing i-au pus panarama turceasca in reprezentanta

        Comment


        • Pai nu bag mana in foc, doar nu-i reprezentanta mea.
          Dar am vazut spoiler inlocuit cu tot cu unul original.

          Eu personal am avut o capota motor inlocuita cu una originala. Si nici nu era lovita tare, putea fi reparata, cazuse o placa de azbest pe masina, in timpul unei furtuni.

          Comment


          • am fost la groupama, m-au pus sa sun la un callcenter unde am fost programat pt. ziua de miercuri pt. inspectorul de daune ...culmea la reprezentanta dacia.
            chiar tipa de la callcenter mi-a sugerat ca sa imi repar masina la REPREZENTANTA.
            eu sper sa nu faca figuri sau sa comenteze ca nu ma despagubeste... ca nu e cazul de casco, sau cine stie ce mai nascocesc astia...

            si inca ceva: care ar fi interesul unei reprezentante dacia (sa-i spunem spre exemplu AUTOSIMA BAYER) sa monteze piese turcesti in locul uneia de origine? iar daca ar face-o cum mi-as putea da seama ca e chinezarie? se observa ? sunt asa mari diferente?

            multumesc inca o data.

            Comment


            • cum care e interesul? Banii iti spun ceva ? Un spoiler de origine in jur de 750 si unul turcesc cam 200?
              Uita-te pe topic-ul meu, am avut un accident si a iesit masina destul de sifonata, aripa, capota si far dreapta pa. Spoilerul nu era nici macar crapat. Daca era unul turcesc, il adunam cu aspiratorul de pe jos.

              Comment


              • de acord, dar cheltuielile sunt suportate de asigurator si nu de reprezentanta dacia, deci sa inteleg ca cel ce decide este asiguratorul ce piese mi se monteaza...

                Comment


                • Doar de curiozitate, cati ani ai?
                  Ce kilu meu conteaza cine plateste atata timp cat vin banii? asiguratorul plateste 750 pt spoiler, dar service-ul plateste doar 250! Acum ai inteles?
                  500 raman la service in buzunar.

                  Comment


                  • razvy, tu esti un gica contra al forumului? observ ca intri in contra cu oricine iar daca cineva a patit ceva, toti vom pati la fel.
                    si, dragul meu, poti sa-mi spui daca un service face asa ceva (adica eu sa platesc original si sa primesc chinezarie), poti sa-mi spui tu mie cine KILU' MEU se mai duce la service-ul ala, indiferent de varsta?
                    ori, pot sa pun aceeasi intrebare, CE VARSTA AI TU PRETENE?

                    Comment


                    • Originally posted by maustec View Post
                      salut pe toata lumea !!!

                      acum cateva zile am observat ca bara din fata a loganului este crapata in partea dreapta si as dori sa stiu daca prin asigurarea casco as putea sa o schimb.
                      daca se poate imi puteti spune care este procedura? care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac?
                      am asigurare casco facuta la finele lui 2009 la ASIBAN (care am inteles ca au fost preluati de GROUPAMA (obligat fiind de BRD cand am facut creditul), nu au fost intarzieri cu platile.
                      am atasat poze cu bara.

                      multumesc!
                      Bara asta cu toate ca se va da la inlocuit se poate si repara usor. Eu as cere bani in regie proprie si as repara-o . Asa ai sanse sa iti ramana bani si pentru un schimb de ulei bun. Ai grija cu reprezentantele ca acolo se petrec cele mai mari hotii.
                      Daca mergi totusi pe varianta de decontare directa cere sa vezi piesa inaintea montajului .
                      La fel trebuie sa ai in vedere si faptul ca service-urile au obiceiul sa repare piesele date la inlocuit dar sa le factureze de originale .

                      Comment


                      • Originally posted by kosfunny View Post
                        Bara asta cu toate ca se va da la inlocuit se poate si repara usor. Eu as cere bani in regie proprie si as repara-o . Asa ai sanse sa iti ramana bani si pentru un schimb de ulei bun. Ai grija cu reprezentantele ca acolo se petrec cele mai mari hotii.
                        Daca mergi totusi pe varianta de decontare directa cere sa vezi piesa inaintea montajului .
                        La fel trebuie sa ai in vedere si faptul ca service-urile au obiceiul sa repare piesele date la inlocuit dar sa le factureze de originale .
                        sunt de acord ca bara se poate repara tocmai de asta am intrebat daca cei de la casco nu vor face figuri.
                        sa vad cum va decurge intalnirea cu inspectorul de daune. cred ca o sa merg pe decontare directa si voi cere sa vad piesa inainte de montaj avand in vedere ca platesc casco de aproape 5 ani si nu am profitat in niciun fel.
                        as vrea sa o schimb deoarece am de gand sa renunt la casco si nu mai am alta ocazie.

                        bafta!

                        Comment


                        • Originally posted by kosfunny View Post
                          Din ce in ce mai multe firme de asigurari isi externalizeaza serviciul de constatare daune . Inspectorul de daune constatator nu are absolut nicio legatura cu ce se va intampla cu dosarul tau. Acesta trebuie dar sa va consemneze cat mai coresct elementele avariate si sa va informeze cu actele si procedurile necesare solutionarii dosarului. Atata si nimic mai mult .
                          Foarte corect punctat - de aceea, conteaza foarte mult cat de bine isi face meseria agentul constatator. Ca daca nu stie ce inseamna reparatia propriu-zisa a masinii, eventual cumulat cu ceva "mare durere in spate" fata de client, respectiv - chiar ca iti pune nervii la incercare.

                          Una peste alta, nici unele societati de asigurare nu mai tolereaza smecheriile care se fac prin service-uri si solicita serviceurilor toate piesele inlocuite (similar sistemului de garantie a producatorilor auto - unde piesele inlocuite in garantie si distruse in prezenta reprezentantului producatorului)

                          Comment


                          • @kosfunny - unui prieten i s-a refuzat de catre Astra, reparatia in regie proprie, un motiv/pretext fiind ca masina-i prea noua (Logan, 2010). L-au trimis direct in reprezentanta.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • am fost la groupama, m-au pus sa sun la un callcenter unde am fost programat pt. ziua de miercuri pt. inspectorul de daune ...culmea la reprezentanta dacia
                              .
                              Inspectorii de daune ai Groupama sunt in fiecare zi la o alta reprezentanta, FORD, MERCESDES, DACIA etc.
                              Daca ii gasesti miercuri la DACIA, ai noroc, ca nu mai bati un drum la service sa iti faci programarea, fiind deja acolo.
                              Si inspectorii de daune Groupama sunt salariatii lor. Am de 8 ani CASCO la Groupama si cu grija diversilor Dorei la volan, am ajuns sa "beneficiez" de 6 dosare cu autori necunoscuti si de un dosar de care era vinovata vremea rea, fiind furtuna.
                              De fiecare data mi-am rezolvat problemele la reprezentanta.
                              Ultima oara cineva mi-a agatat si rupt cineva oglinda (sa ma ...bip bip eu pe sistemul de rabatare inventat de Renault). Am schimbat-o tot pe CASCO, cu toate ca pe forum o oglinda electrica era ieftina, eu am vrut noua si fara a ma plange de vreo teapa luata pe aici.
                              Last edited by mr.K; 11 June 2013, 09:13.

                              Comment


                              • Originally posted by maustec View Post
                                cum, ma rog, se poate repara?
                                Folosind metodele renault de reparat plastice.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google