Accident Grav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca se intampla sa moara celalalt in accident ma scotea pe mine vinovat sau cum? o.O
    Sau ce pateam eu?

    Comment


    • @B997NDL, mai gandeste si tu inainte sa scrii.

      Comment


      • Maxtel, tu nu pateai nimic, stai linistit.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Asa ma gandeam si eu... da na.

          Comment


          • Nu cred ca psihic era in regula....plus ca se faceau mai multe investigatii. Zi merci ca ai scapat asa, lovitura e aplicata direct pe partea soferului si se putea termina urat. Nu e deloc usor de trecut peste un accident cu victime, chiar daca esti lipsit de "vina"

            Comment


            • masurau urmele de franare, martori, viteza neadaptata...etc si din cate stiu chestia cu conducerea preventiva nu a fost abrogata. poate ma insel..
              plus ca nevinovatia nu te scutea de un proces civil, daca nevasta-sa ar fi fost pusa pe asa ceva.
              PCH are dreaptate. nu ti-ar fi facut deloc bine sa incepi cariera de sofer cu un mort. si un caine daca-l lovesti si-l omori tot iti ramane in cap si pe constiinta. te tot intrebi daca n-ai fi putut evita..

              Comment


              • masurau o duda daca masina are abs si niste gume calumea. duda de-aia cu piele de se-ntinde, nu de-aia de creste in copaci
                nevasta nu avea ce proces sa inceapa, din moment ce vinovat prin enacordare de prioritate (cauza primara) era soferul de la ea din masina. putea in cel mai bun caz sa-l dea in judecata pe mort, daca e sa povestim "ce-ar fi fost daca".
                pe de alta parte, intr-adevar era nasol sa incepi ca sofer cu un accident, trece greu. si totusi, la caini nu te gandesti. eu am patiti-o cand soferul a vrut sa evite niste prepelite si s-a terminat evitarea in sant, iar fostul meu sef a murit incercad sa evite un caine vagabond. din puntul meu de vedere, nu trebuie evitat nimic, decat eventual vaci, cai, hipopotami si elefanti, ca astia-s mari si deformeaza la greu caroseria. caini, vulpi, pisici, la dracu' cu ele. ca si cu gastele/gainile lasate de nebuni sa pasca asfaltul din sate, pe ideea ca "pune ala frana". uite ca da de-unu de-asta patit, care nu pune frana si-i ia toata ferma pe duda
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Vrei sa eviti un cascat: Tragi de volan ca sa eviti, calci frana ca disperatul si... te urci intr-un copac. Te dai jos de acolo mort, constiinta? Ar trebui sa-ti fie recunoscatoare ca esti viu si inca o poti pastra. Am facut odata o prostie si am evitat un cascat ce voia sa plece din parcare, am tamponat alta masina, mi-am facut masina varza, pe el nici macar nu l-am atins. A oprit 2 secunde masina langa mine si a plecat, nici macar nu m-a intrebat daca ma simt bine. Sau cati nu au dat prin santuri incercand sa evite un caine, eheee, pentru unii soferia se calculeaza numai dupa numarul de semafoare la care au stat.

                  Comment


                  • A scapat ieftin baiatul de la rep.Iveco....daca il loveai la 90 km/h ...aveai sanse mari sa-i rupi masina in doua+ ca nici tu nu ramaneai intreg....a fost o lovitura frontala pe care Loganul a suportat-o cu "brio" chiar daca a iesit sifonat bine....A fost ziua ta norocoasa !!!
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Originally posted by maxtel View Post
                      Daca se intampla sa moara celalalt in accident ma scotea pe mine vinovat sau cum? o.O
                      Sau ce pateam eu?
                      am o curiozitate daca poti sa-mi spui sincer. ai facut un an de cand ai permisul ?

                      Comment


                      • Logan vs tren pe ruta Arad Timisoara. Soferita ,bauta bine, s-a dat jos din logan fara nici o zgaraitura.Se comporta bine loganul de 3 stele.In a doua poza luata imediat dupa accident, soferita isi cauta febril actele.
                        Attached Files
                        Last edited by karlos12; 20 March 2012, 08:28.

                        Comment


                        • vad ca la inpact nici bordul nu sa deplasat,si e lovita destul de rau,inseamna ca loganul e cat de cat rezistent.

                          Comment


                          • Imi cer scuze, am gresit, nu isi cauta actele, ci baniiii!! Va da-ti seama ca daca era ranita si transportata la spital, banii erau probabil prin buzunarele altora.
                            Attached Files
                            Last edited by karlos12; 20 March 2012, 10:29.

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              am o curiozitate daca poti sa-mi spui sincer. ai facut un an de cand ai permisul ?

                              La sfarsitul lui Iulie fac 20 de ani, iar pe 4 septembrie fac 2 ani de cand am permis. Am luat a doua oara pentru ca prima data am picat cu 21 de puncte (am avut emotii mari ).

                              Orcum nu am zis ca in momentul impactului aveam 90. Aveam undeva pe acolo dar cand l-am vazut pe ala, am calcat sanatos pe frana si am simtit ca s`au blocat rotile deci a mai scazut poate vre`o 20 de km cand l-am lovit.

                              Acum un prieten imi zicea "vai razvane, ai reflexe de sofer cum am eu de portar, bla bla bla...". Cum era vorba aia "multi viteji dupa razboi".

                              Ce sa mai... l-am vazut, instinctul a fost sa calc frana, am tras umpic stanga de volan, in acelasi timp am dus si mana la claxon si am apucat sa-l claxonez umpic (eu am o boala cu claxonu ) ) daca el ar fii stat pe loc, il evitam sigur ca intersectia era mai lata + ca nu venea nimic pe contrasens, dar daca el a tot accelerat nu am mai avut ce sa fac.

                              Cand eram foarte aproape de el nu am mai vazut nimic (deja airbag-urile se declansase)... si m-am trezit cu fata spre stanga si stateam blocat asa pret de cateva momente. Dupa aceea nu mai puteam sa respir, se umpluse masina de fum alb si pudra de talc si eram in stare de soc... nu stiam ce se intampla cu mine. Instinctiv stiam ca trebuie sa ies din masina si am dus mana la centura, am desfacut-o, si am deschis usa cat am putut pentru ca se deschidea foarte putin din cauza aripei care era varza, si am fugit la cativa metrii de ea... c-am asta a fost.


                              Dupa vre`o 5-10 minute aveam o stare euforica. Nu imi venea sa cred ca am scapat si eu si tata fara sa patesc nimic. Nu imi mai pasa de masina. Pur si simplu eram extrem, extrem de bucuros ca din punct de vedere fizic nu patisem nimic. Si mai mult eram foarte uimiti de airbag-uri, adica nu credeam ca o sa conteze asa mult + ca nici nu stiam daca o sa sara... ca am auzit povesti fantastice despre logan.

                              Comment


                              • nu te-am intrebat ca experienta. sunt multi care au permis de ani de zile si merg f prost si invers. intrebasem pt ca am vazut ca ai 19 ani si daca aveai sub un an de permis erai in offside cu viteza. stii ca timp de un an viteza limita e cu 20 km/h sub limita de viteza permisa pe portiunea de drum respectiva.
                                aveai destule motive sa te bucuri ca ai scapat cu bine.
                                Last edited by B997NDL; 20 March 2012, 19:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google