Accident Grav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Daca vrei sa calculezi cat este despgubirea maxima indiferent de asigurator vezi pe site-ul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor:

    se ia in calcul doar valoarea de noua, vechimea si gradul de uzura in functie de intretinere (tabelul de la pag 44 parca)
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #47
      Pai daca ai dat 2.700 pe ia ia banii de la asigurare si zici ca o repari in regie propie vinzi epava si-ti iei alt logan.

      Comment


      • #48
        Originally posted by maxtel View Post
        Partea dreapta a masinii care zic eu ca nu e foarte atinsa.
        Nu le spune cu cat ai luat-o, vezi cu cat te-ar despagubi ei.

        Nu poti sa-ti faci o impresie dupa o privire la starea masinii.
        Eu iti spun ca la roti si nu numai e bulit cam tot: lonjeroanele, bara de protectie (aia metalica), unghiuri bulite, cadru motor, si multe alte vicii ascunse.

        Eu am avut ceva similar, cu sifonare mult mai mica decat la tine (am intrat intr-un autobuz...) si au schimbat destul de multe pe ea.

        Iti spun asta doar ca sa stii la ce sa te astepti, daca o repara nu va fi floare la ureche si imperios necesar facuta intr-un service de reprezentanta, sau unul serios care sa aibe aparatura necesara sa-ti faca rotile cum au fost odinioara (si nu numai) , altfel nu o mai aduci in starea de dinainte in veci.

        Comment


        • #49
          Eu zic ca rotile sunt ok... adica mergeau virate din volan fara probleme, mergea impinsa fara probleme... Dar cand m-am suit in ea pe urm, ambreajul era calcat la maxim (inainte de impact am calcat ambreaju si frana) si schimbatorul de viteze era ca o leguma... Oare cutie de viteze o fii fost avariata? sau doar ambreaju a ramas calcat?

          Originally posted by usr1 View Post
          Pai daca ai dat 2.700 pe ia ia banii de la asigurare si zici ca o repari in regie propie vinzi epava si-ti iei alt logan.
          Treaba e ca nustiu cat imi ofera astia de la euroshit. Tare imi e ca mai mult de 1.500 de euro si epava nu-mi da...
          Last edited by maxtel; 27 February 2012, 22:40. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            epava ti-o lasa undeva la 10% din valoarea de nou a masinii. nu poate depasi 10% si ei merg la maxim, deci vreo 700 de euro ar fi calculata epava. daca din tabele le iese suma de 2000-2500 euro, de acolo scazi epava si-ti dau 1500-1800 de euro. la drept vorbind, daca vinzi motorul, cutia, compresorul de clima, geamurile electrice, caseta de directie, usile, etrierii, discurile, tamburii, ma rog, astea-s piese care valoreaza ceva, ideea e sa vinzi cat mai mult, scoti banii, doar ca nu toti deodata. eu zic ca se poate face, foarte probabil nu in reprezentanta, dar daca service-ul dat de ei e ok, merita facuta, daca ti-o pot repara.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #51
              urata treaba
              pana la urma ambreiajul de ce o fii ramas calcat ?
              acum imi aduc aminte , cablul ambreiajului e chiar in fata de unde il poti si regla .. cine stie cum a ramas prins in momentul impactului , ma gandesc ca asta ar fii cauza , daca gresesc ,corectati-ma
              Its just a car ...

              Comment


              • #52
                Au venit fiarele peste furca ambreiajului, si in caz ca nu s-a rupt, sta cumva apasata ca si cum ai actiona pedala de ambreiaj.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #53
                  acum am vazut si eu topicul. e totala masina. a mea era mai putin de atat si a fost totala pe casco. ia banii. ti-o repari cu bani putini dupa si iese masina daca ai meseriasi buni...

                  calculeaza tu ce bani iei pe ea si tine-te de capul asiguratorilor
                  http://www.expertasig.ro/evaluare-auto-rca.php

                  in mare mie mi-a dat :
                  Valoare reala
                  [EURO] Despagubire maxima
                  [ROL]
                  2635 8498

                  e greu de reparat bine la banii astia... da-i viteza
                  Last edited by Costi-bc; 28 February 2012, 04:10.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by maxtel View Post
                    Eu zic ca rotile sunt ok... adica mergeau virate din volan fara probleme, mergea impinsa fara probleme... ..............
                    Pana nu se face un control specializat ne dam cu presupusu.

                    Si eu am dus-o pe roti in service, directia OK, nu tragea volanul (oricum eram zapacit...) nu parea nimic afectat...
                    Si cu toate astea, capetele de lojeroane schimbate amandoua, bara de metal, cadru motor, si alte rahaturi...
                    Asta presupune multe ore de manopera/lucru, plus meseriasi si aparatura competenta sa ti-o faca cum a fost.

                    Nu merge ''la ochi'' si cu atza cu plumb, in serviceuri vaisamariste recomandate si agreate de asigurator.

                    Inca o data, nu vreau sa fac pe desteptu, vreau doar sa stii la ce sa te astepti si ce pretentii sa ai ca sa iasa masina OK.
                    Am trecut prin asa ceva (de doua ori...).
                    Last edited by Octavian; 28 February 2012, 18:46.

                    Comment


                    • #55
                      n-am inteles vreo 2 lucruri. celalalt avea semn cedeaza trecerea ? si ce faceai tu cu 90 in intersectie? nu cred ca e asa simplu. te baga si pe tine pt neadaptarea vitezei. sper ca avea "cedeaza" pt ca prioritate de stanga nu exista.
                      si daca erai pe portiunea dintre autostrada si domnesti chiar e nasol la viteza aia ca sunt niste sleauri de moare lumea..
                      Last edited by B997NDL; 28 February 2012, 19:08.

                      Comment


                      • #56
                        Nu-l baga la nimic.

                        Asa am intrat eu in autobuz...el venea pe centura ca glontu (90/h minim ) eu l-am vazut foarte departe, am crezut ca trec si ciuciu ca in cateva secunde era in intersectie.
                        Bine ca nu m-am luat in plin ca nu mai ramanea nimic din mine.

                        Eu am fost 100% de vina.

                        Comment


                        • #57
                          pai si el nu crezi ca e "putin" vinovat ?! n-am zis ca-l baga ci ca-l scoate si pe el vinovat. el zicea ca ala nu s-a asigurat in stanga. daca ala n-avea cedeaza, nu prea avea de ce sa se asigure in stanga. sa nu fi fost intersectia cu prelungirea ghencea ca acolo n-avea prioritate centura ci ghencea

                          Comment


                          • #58
                            Vinovat moral, faptic greu de probat.

                            Putea sa vina si cu 200/h, daca nu poti proba treaba asta vinovat este cel care nu s-a asigurat cand a iesit pe un drum cu prioritate.

                            Comment


                            • #59
                              pai asta zic si eu, ca n-a explicat unde era si daca avea prioritate pt ca e f posibil sa nu fi avut. si la accidente nu e nevoie de radar, exista martori.

                              Comment


                              • #60
                                in caz de dauna totala nu se acorda valoarea reala (coeficentul de valoare ramasa)?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google