RCA Mai Scump La Leasing?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu poti muta istoricul din calitatea de utilizator in calitatea de proprietar.

    Comment


    • @ drogas

      cum ti-ai mutat tu BM cand el se face dupa CNP si seria masinii?
      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

      Comment


      • Si tu Vali acum... mutatul istoricului e legal si permis numai ca nu stii ca se poate pentru ca atunci cand faci RCA se "omite" aceasta informatie.

        Ca sa muti istoricul intai faci asigurare cu B0 la noua masina dupa care ulterior le dovedesti cu acte ( fiscal+ contract v-c, ca nu ai avut in paralel 2 masini ci le-ai detinut pe rand) dupa care ei verifica in baza de date care era clasa de b/m la fiecare masina pe care ai avut-o si iti refac calculul initial si ramburseaza diferenta.

        Acum am polita cu B0 la masina si in sistem apar cu B6 iar cand voi reinnoi va scrie pe polita B8

        Comment


        • vyalli, ceea ce spune Drogas este corect, citeste si tu Ordinul CSA nr.5/2010 de la art. 66 la art.73.

          Comment


          • Originally posted by stefano xlf View Post
            Deci se poate schimba firma cu care am asigurare
            Anul trecut am platit asigurarea 600ron,iara anul asta numai 320 .Am ramas uimit dece asa de putin ,adevar ca nu am avut niciun accident sa fie treaba asta.Masina ai an leasing ai al treilea an m-am un an si termin.Sper sa nu mai schimbe astea ceva.
            MULTUMIM PENTRU INFORMATII
            Sunt firme de Leasing mult mai nesimtite ! Uite aici o firma de leasing care timp de 5 ani mi-a facturat RCA la valori de la 700 lei in sus si nici nu a acceptat un RCA de la o alta firma decat Astra s.a
            Attached Files
            Last edited by adonis33; 1 November 2013, 22:42.
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • Peste aproximativ o luna termin Leasingul la una dintre masini dar ma straduiesc sa o platesc pana in 15 luna aceastasi sa-l inchid anticipat chiar daca acest lucru presupune cateva comisioane in plus (20 euro).

              Dar ce vreau sa va zic este urmatorul aspect.

              Dupa cum stiti societatile de leasing prin contractul semnat cu utilizatorul isi aleg singure firmele unde doresc sa asigure masinile .

              Acelasi lucru s-a intamplat si la mine doar ca acum vre-o 2 ani datorita crizei am fost nevoit sa cer o reesalonare a ratelor la aceasta masina si prelungirea contractului cu 6 luni.

              Am primit esalonarea si prelungirea acestui contract de leasing dar nu s-a mai prelungit si contractul prin care o firma de brokeraj (d&ca insurance ) era desemnata de firma de leasing sa incheie Casco-Rca in numele meu.

              In momentul in care am facut cererea de inchidere si plata anticipata a contractului de leasing s-au gandit cei de la D&CA Insurance ca ar fi bine sa mai prinda si ei un RCA pentru 1 an la masina mea si ca atare mi-au trimis cu 33 de zile mai devreme de expirarea RCA o factura de plata (evident mult mai scumpa ) + noul RCA pe numele meu (PF) desi contractul cu ei este expirat de 6 luni ,in situatia asta fiind practic ilegal ceea ce fac , eu avand posibilitatea legala de a asigura masina oriunde doresc ,nu?!

              Voi ce ziceti !?
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Si eu am avut leasing tot la impuls leasing si cel mai mult am platit 770 ron te seaca firma,acuma la aceasta suma fac RCA pe 3 ani!

                Comment


                • Originally posted by adonis33 View Post


                  Am primit esalonarea si prelungirea acestui contract de leasing dar nu s-a mai prelungit si contractul prin care o firma de brokeraj (d&ca insurance ) era desemnata de firma de leasing sa incheie Casco-Rca in numele meu.

                  In momentul in care am facut cererea de inchidere si plata anticipata a contractului de leasing s-au gandit cei de la D&CA Insurance ca ar fi bine sa mai prinda si ei un RCA pentru 1 an la masina mea si ca atare mi-au trimis cu 33 de zile mai devreme de expirarea RCA o factura de plata (evident mult mai scumpa ) + noul RCA pe numele meu (PF) desi contractul cu ei este expirat de 6 luni ,in situatia asta fiind practic ilegal ceea ce fac , eu avand posibilitatea legala de a asigura masina oriunde doresc ,nu?!

                  Voi ce ziceti !?
                  La momentul lichidarii anticipate tu ai RCA valabil incheiat pe numele firmei de leasing dar apari si tu pe polita ca utilizator. Aceasta polita isi pastreaza valabilitatea pana la data de expirare inscrisa fara modificarea primei de asigurare daca noii proprietari sunt utilizatorii prevazuti in documentele de asigurare.(Art.5 al.(2) din ORDINUL pentru punerea in aplicare a Normelor privind aplicarea legii in domeniul asigurarilor obligatorii de raspundere civila pentru pagube produse tertilor prin accidente de autovehicule si autorizarea asiguratorilor pentru practicarea asigurarii obligatorii de raspundere civila publicat in MO partea I, nr. 1214/17.XII.2004.).

                  Cu noua polita pe PF zi-le pas ca nu au nici-o baza legala sa te forteze s-o platesti. Ma rog, ei au incercat ca poate se prinde.

                  Sunt nelamurit cu o chestie. Cum adica nu au modificat si contractul CASCO in momentul cand ti s-a aprobat prelunguirea leasing-ului? Pai daca tu ai fi mers dupa ultima forma a contractului, cea cu prelungire, in ce baza iti mai facturau ratele la asigurarea CASCO?

                  Comment


                  • Merci pt ajutor ! Hai ca la asta nu m-am gandit cu Casco ! E buna de tot !

                    Chiar n-au prelungit vechea intelegere ! Am toate documentele si vechiul contract cu brokerul de asigurare a expirat in urma cu 6 luni ca atare ceea ce imi zici tu acum este in afara legii facturarea Casco ! Ca atare maine sunt pe ei !

                    Deja le-am facut muzicuta tare cu RCA-ul si vad ca toti tac malc !

                    Am trimis chiar ieri un e-mail cu urmatorul continut :

                    '' Buna Ziua,

                    Multumesc pentru precizari dar va va informez pe aceasta cale, ca mandatul de brokeraj nr 48----11.12.2009 semnat cu dvs a avut o valabilitate de 42 de luni de la semnarea lui si ca atare intre societatea dvs si mine nu mai exista nici o relatie contractuala legala.

                    Pe perioada valabilitati contractului am respectat fiecare ,virgula, clauza si mentiune contractuala (foarte multe abuzive) chiar daca asigurarea RCA a fost extrem de scumpa si societatea dvs nu a facut nimic pentru a cauta o oferta mai avantajoasa pe piata de asigurari, desi mandatul de brokeraj semnat impreuna va permitea (si era de dorit) alegerea altor societati de asigurare RCA-Casco avand seriozitatea si profesionalismul celor de la Astra s.a dar preturi mult mai mici .
                    Ca atare nu mai doresc ca in numele meu (si pe bani mei) dvs sa ma mai reprezentati si sa ma obligati practic sa inchei o asigurare RCA la acest autoturism.


                    Ca urmare a expirari contractului de brokeraj nr 4----/11.12.2009 si-a faptului ca asigurarea RCA expira la data de 12.12.2013 data pana la care contractul de leasing va fi inchis nu ma vad obligat sa va mai platesc reinorea acestui RCA la societatea dvs, avand si alte optiuni de asigurare RCA mult mai ieftine.

                    Imi ajunge toti acesti ani in care am platit RCA foarte scump la societatea dvs.
                    La aceasta masina pot plati mult mai ieftin RCA la alte societati de asigurare la reinmatricularea acestui autoturism pe numele meu

                    Avand in vedere cele mentionate mai sus am rugamintea de-a anula facturarea acestui RCA pe numele meu.

                    In situatia in care acest lucru nu se va intampla pe cale amiabila voi fi nevoit sa fac o reclamatie la adresa societati dvs catre Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor si Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului.

                    Multumesc.
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Trebuia sa astepti mai intai factura finala in care se precizeaza tot ce mai ai de platit. Daca pe factura finala iti apare de plata si acest RCA abia atunci poti sa le faci o sesizare.

                      Valoarea reziduala se va factura separat si reprezinta Contractul de vanzare cumparare.

                      Comment


                      • Valoarea reziduala a fost inclusa in rate fiind 0 la final....Nu stiu cum se procedeaza cu regularizarea TVA ca ma tot bat la cap cei de la Leasing....o sa intreb contabilul sa ma lamureasca....
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • Tu avand valoarea reziduala inclusa in rate s-a considerat ca fiind un avans pentru ca aceasta se achita in mod normal la sfarsit. Regularizarea TVA inseamna ca ti se va aplica TVA de 24% la valoarea reziduala platita in rate pe perioada cand acesta era 19%.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google