"Relatia" Voastra Cu Ciclistii, In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Relatia" Voastra Cu Ciclistii, In Trafic

    Deschid acest thread din dorinta de a afla parerile voastre despre ciclistii intalniti in trafic,probleme create de ei, respectul fata de ei, regulile de circulatie respectate ,in cazul acordarii de prioritate unui ciclist, si alte subiecte legate de relatia sofer-ciclist.
    Deschid threadul deoarece pe langa pasiunea pentru masini, sunt pasionat si de ciclism.Merg la servici pe cursiera prin trafic,respect regulile de circulatie exact ca atunci cand ma aflu la volan.Am intalnit destui soferi civilizati care au un respect fata de ciclisti dar si destui "experti" care in loc sa se asigure iti deschid portiera in nas, nu iti acorda prioritate cand mergi pe drumul cu prioritate, iti taie calea, te injura,claxoneaza si chioar scuipa, toate acestea din cauza ca el are masina si eu bicicleta, eu normal fiind inferior.
    Nu vreau sa zic sa avem civilizatia din traficul francez dar macar sa respectam ciclistii,deoarece NU AVEM PISTE PENTRU CICLISTI, iar cele care exista sunt blocate de pietoni,masini,canale.Cu respect!!!
    Tinc fest !!

  • #2
    nicio problema. ciclistii sunt linistiti. mai nasol este cu MOTOciclistii/scuteristii. pentru ca ei sunt ceva mai sus decat taximetristii (scuze daca jignesc pe cineva) ei sunt aia care trec imediat dupa o banda pe alta cand nu te astepti, care merg pe bulevard printre masini cu viteze >100 km/h

    Comment


    • #3
      odata cu incheierea acestei ploi care nu se mai termina imi voi scoate si eu bicicleta pe drumul munca-casa si sper sa am cat mai putine probleme ca biciclist - chiar am prieteni pe care i-am dezvatat de traversarea trecerii de pieton pe bicla(corect este pe langa ea), statul la semafor care odata cu dobandirea carnetului nu mai este o povara, vorbitul la telefon cand mergi samd... lucruri care ca sofer le taxam ... chiar am avut certuri cu biciclisti care dupa ce l-am pus in fata faptului cu politistul de fata mi-a dat dreptate. Cu speranta unui trafic mai calm (autoturisme/moto/biciclisti) sper ca initiativa mersului pe bicicleta sa fie cat mai populara - nu privita ca un semn de saracie - ca uita-te si la ala merge pe bicicleta ca nu are bani de benzina/ratb... dar din pacate la acest nivel sunt foarte multi ...
      Last edited by Canto; 20 April 2010, 22:04.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • #4
        eu sunt inca biciclist....
        pana acum nu am avut probleme

        Comment


        • #5
          Eu am grija de biciclisti in trafic. pastrez intotdeauna distanta relativ mara fata de ei... ai atentionez cu un claxon foarte scurt la apropierea de ei...chiar am grija.
          Cand eram mai tinerel am mers foarte mult cu bicicleta...am avut si 2-a accidente...la primul accident mi sa deschis o portiera in fata,mi-a agatat mansonul si m-am rostogolit de 3 ori in aer...conseciinta : bicicleta stricata ,eu sifonat.
          La al 2-lea accident..nu mi-a acordat prioritate un bou de taximetrist...ma lovit in plin... conseciinta: cadru indoit , eu sifonat...

          Va dati seama acum de ce am grija mare de biciclisti.
          Scuteristii si motociclistii insa sunt praf...nesimtiti,cretini,idioti. (si pe ei ai feresc...desi nu ar merita-o)
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #6
            Biciclisti ii respect in trafic,cred ca sunt singuri care mai respecta cat de cat regulile de circulatie,eu am ce am cu scuteristi/motociclisti nu toti doar cei care nu au bun simt ca de aici se trag toate.Un exemplu des intalnit-stau la semafor ca totomu,drumul are 2/3 benzi pe sens, vine scuteristu din spatele coloanei printre oglinzi si pana ajunge el in fata se da verde acum e un adevarat test de abilitati sa te dai mai in stanga mai in dreapta sa nu il acrosezi cu oglinda.

            Comment


            • #7
              Aveti grija ca eu sunt biciclist si motociclist. Poate va prind prin trafic ca va luati de mine, ca vedeti voi dupa.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • #8
                Vad ca majoritatea dintre noi acem ceva cu scuteristii/motociclistii.E adevarat ce-i mai inconstienti sunt scuteristii deoarece majoritatea dintre ei nu sunt echipati corespunzator,multi nu cunosc regulile de circulatie,unii nu au mai mult de 15-16 ani.In schimb motociclistii par ceva mai rasariti dpdv al echipamentului ,a cunoasterii legislatiei , nu si ceea ce priveste viteza, pentru ca odata urcat pe un motor toti tind sa-i dea viteza, iar pe drumurile noastre se intampla multe accidente.
                Ca idee vreau sa spun ca daca intalniti ciclisti, ce-i mai civilizati si cunoscatori de legislatie sunt cei care merg pe semi/cursiere.
                Tinc fest !!

                Comment


                • #9
                  intr-adevar multi merg pe semi-cursiere pentru ca stiu cu ce se mananca - restul isi iau MTB - cu sanse reale de a se dezmembra(am patit-o si de atunci sunt mai atent la ce piese/biciclete cumpar) la o groapa sanatoasa - insa mai sunt si persoane de genul meu - care la 1.90 si 105 kg - nu prea pot merge pe o semicursiera fara sa se gandeasca la banii bagati in ea - asa ca am preferat sa-mi iau un hard-tail ca sa ma si tina - si sa si pot merge asa cum trebuie pe ea...pana ajung la o greutate mai "corespunzatoare".

                  -in ceea ce priveste motociclistii- o sa vedeti ca cei care sunt trecuti de 25-30 de ani sunt chiar civilizati pe cand cei cu varste pana acolo sunt ceva mai kamikaze datorita faptului ca o motocicleta este ieftina de cumparat si un permis categoria A nu este greu de obtinut ... prin urmare cum prind plasticul se urca si incearca sa se dea mari - > incindente grave.
                  Last edited by Canto; 20 April 2010, 23:10.
                  B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                  Comment


                  • #10
                    eu cu ciclistii normali nu am nicio problema. cu ciclistii beti.... este alta problema. cand vad cate unul abia iesit din crasma si merge in zig zag, mai ca as vrea sa il ating putin sa il invat minte..... dar ma abtin.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Ciclistii din orase nu prea-i bag in seama in mod deosebit. Ei cu treaba lor eu cu treaba mea, am invatat cum sa-i evit sa nu avem necazuri reciproce. Exceptie fac ce-i ce cara cate ceva pe bicicleta si ai ocazia sa-ti zgarie masina cand este parcata.

                      In schimb ciclistii din sate sunt extrem de periculosi. Nu se asigura si de multe ori sunt turmentati.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        Atata timp cat respecta regulile de circulatie, nu am nimic, cu nimeni. De acord ca scuteristii si motociclistii se cred invincibili (desi am vazut cativa priponiti bine in copaci sau alte masini), dar si biciclistii ar trebui sa caste ochii, fiindca nimeni nu este obligat sa le acorde atentie in mod particular. Si aici ma refer la faptul ca biciclistii cer sa fie respectati de soferi, desi majoritatea: nu semnalizeaza schimbarea directiei de mers (trebuie sa fii Mama Omida, sa-i intuiesti directia), daca semnalizeaza nu se asigura, se baga printre masini exact ca scuteristii, trec zebra pe bicicleta (nu pe langa, asa cum ar fi normal), iar enumerarea o pot continua.
                        In ce priveste ce se spunea mai sus despre traficul francez, fiti siguri ca acolo toata lumea respecta legea (pe langa faptul ca exista piste pentru biciclete), iar legea e aspra cu toti cei care o incalca, nu ca la noi.
                        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                        Comment


                        • #13
                          pana acum am vazut numai laude la adresa lor. altceva legat de laude nu mai am ce sa zic, in schimb scriu cateva aspecte negative. la intersectii unde nu au prioritate se dau jos de pe bicicleta si traverseaza strada pe la trecerile de pietoni, in cel mai rau caz, unii nu se dau jos si traverseaza pe trecere pedaland. este mai usor sa opresti masinile sa le acorzi prioritate, decat sa ne acorde ei prioritate.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Are rost sa mentionez faptul ca majoritatea nu au vesta reflectorizanta, instalatie de lumini pe bicicleta, nici macar ochi de pisica, sa-i poti vedea noaptea. Bogdane, faptul ca traverseaza zebra pe langa bicicleta e ok. Grav e cand ii vezi cum sar de pe trotuar pe zebra exact cand se face verde la masini...
                            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                            Comment


                            • #15
                              Sunt tipuri si tipuri.
                              Parerea mea este ca biciclistiii sunt putin mai atenti si mai respectosi din cauza faptului ca ei nu pot prinde vitezele care pot fii atinse cu un scuter/motor.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google