"Relatia" Voastra Cu Ciclistii, In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sunt si sofer si biciclist. Au fost perioade in care am facut cu bicicleta 1500-2000Km in 6-7luni. In ultima perioada imi este frica sa mai merg cu bicicleta pe drumurile principale din oras. Trebuie sa fiu tot timpul foarte atent, chiar si cind am prioritate. Foarte multi soferi nici nu ma baga in seama. Sper in vremuri mai bune pentru biciclisti.
    Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

    Comment


    • #17
      Originally posted by CataLiNNN View Post
      Sunt tipuri si tipuri.
      Parerea mea este ca biciclistiii sunt putin mai atenti si mai respectosi din cauza faptului ca ei nu pot prinde vitezele care pot fii atinse cu un scuter/motor.
      Sunt mai respectuosi fata de trafic in general, dar nu si fata de regulile de circulatie in special (semne de circulatie, reguli de prioritate).
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #18
        JREwing - de multe ori nu prea stiu regulile de circulatie - eu de exemplu stiu cand am sau nu prioritate - ca am si carnet - dar merg pe principiul eu nu prea am prioritate ca oricand te trezesti cu o masina care iese de pe strada secundara fara sa se asigure(si fac ei asta vs alta masina daramite vs o bicicleta) - stiu ca nu e corect dar macar nu intru in spital... azi era un scuterist care zicea ca el nu respecta biciclistii - si l-am indemnat sa fie mai atent ca poate cand o sa fiu cu masina nici eu nu o sa-l mai respect si il bag in primul copac si s-a potolot(il stiu ca face acelasi traseu ca mine aproape zilnic si l-am mai vazut prin trafic...)
        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

        Comment


        • #19
          tinand cont ca imi place bicicleta,ii respect in trafic daca isi vad de treaba si merg normal!mai sunt destepti care cred ca sunt intr-o scania si merg pe mijlocul benzii 2 sau 3....de aia am grija....scuteristii nu ii suport

          Comment


          • #20
            Sunt si multi biciclisti, defapt majoritatea care sunt atenti la ceilalti participanti la trafic, iar pt astia tot respectul. In schimb pentru cei care nu au nici o treaba cu prioritatea, am o vorba sa le spun.................
            Frate, cand vezi cate unul turmentat, ca mai merge si pe bicicleta, imi vine sa ma dau jos si sa-l umplu de palme, asa baga oamenii in puscarie. Am vazut pe unul odata a cazut exact sub o masina care mergea normal, norocul lui ca omul de la volan nu avea viteza, si a pastrat ceva distanta intre el si individ. Sunt cazuri cand din cauza traficului chiar nu ai loc sa pastrezi o distanta de siguranta intre tine si biciclisti.

            Comment


            • #21
              Sunt zmei la volan care se cred "regii soselelor".Cu cotul scos pe geam si cu ochelarii la ochi conduc cu 3 degete "bolidul" lor si se cred cei mai destepti si incomodati de biciclisti. In Romania nu exista civilizatie, respect, infrastructura ca in tarile vestice.Am un respect si o stima pentru tarile vestice incat nu-mi vine sa cred cati ani trebuie sa mai traim sa ajungem la nivelul lor.
              Cum e posibil ca un catatean de 55-60 de ani sa coboare din autovehicolul personal, si sa deschida portiera masinii unei domnisoare cu numere de Buzau,cu intentia clara de ai acorda putina "educatie" pentru faptul ca nu l-a lasat sa iasa de pe un drum priorita.Chestia asta s-a intamplat azi dimineata in apropierea Spitalului Titan.
              In trafic merg civilizat si respect regulile de circulatie ,dar ma expun unui risc foarte mare in cazul in care circul pe un drum cu prioritate.Risc sa fiu calcat de masini.As merge doar pe drumuri fara prioritate, sa stau sa dau prioritate.Nici nu mai stiu daca claxoanele unor soferi sunt din salut, injuratura, sau pentru a ma antentiona.
              Tinc fest !!

              Comment


              • #22
                In opinia mea, biciclistii nu au ce cauta pe drumurile publice! Nu va ganditi ca am ceva cu ei, dar atunci cand vad ce dementi sunt in trafic (la automobilisti la refer) ma fac in ea de bicicleta si ma urc in masina sa contribui la noxle acestui oras si la incalzirea globala. Cei care se urca pe bicicleta in traficul din Bucuresti, se supun unui risc foarte mare, care zic eu ca nu-si are rostul. Daca vrei sa faci miscare, ori mergi pe jos, ori iesi seara si in weekend cu bicicleta in parc.
                Am mers pe bicicleta in tarile din vest, in orase de doua ori mai mari decat Bucurestiul, dar acolo chiar nu ai nici o treaba cu traficul. Acolo ai pista de biciclete pe care toata lumea o respecta si nu ai absolut nici un stres. Dar pana sa ajungem noi la nivelul de acolo, prefer masina.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #23
                  Am citit putin topicul si nu prea imi place ce raspunsuri au dat unii.
                  Eu sunt deocamdata scuterist , cu A1 si am grija si de mine dar si de ceilalti participanti la trafic.
                  Nu este bine sa se generalizeze treaba ca scuteristii sunt tarani, batuti in cap, martieni si pe deasupra nici nu au acte sau au luat un atestat cu spaga pentru ca nu puteau sa invete 2 reguli de circulatie.
                  Adevarul esta ca fiecare padure are uscaturile ei.
                  Apropo, nu ma simt tocmai bine cand vad un cocalar cu masina de j-de mii de euro care scuipa sau arunca tigara pe geam chiar cand un scuterist/motociclist trece pe langa el.
                  Ca sa fiu si on-topic: Incerc sa ajut participantii la trafic care au aceasi pasiune ca si mine, 2 roti.
                  Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele! Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

                  Comment


                  • #24
                    @mihairadu de cand ai permis A1 si de cate ori ai cazut de pe scuter? Sincer...
                    OnTopic: Eu am suportul de bicicleta montat pe barele transversale, nu risc sa-mi rupa vre-un cocalar picioarele, ma plimb doar pe faleza sau in parc...

                    Comment


                    • #25
                      Sincer.....e pericol cu biciclete, trotinete si altele pe doua roti !!! nu m-as incumeta la traficul din ziua de azi....si alti cocalari de 2 lei....
                      Atentie la neatentie
                      sigpic
                      Maică, ce mafioți de treabă !!!

                      Comment


                      • #26
                        vitriol : nu sunt de acord cu tine. Ai vazut stirile conform carora e interzis plimbatul prin parc pe bicicleta?Acum ar trebui interzis si pe strada.O sa ne plimbam prin copaci si pe blocuri,eventual prin paduri si pe dealuri.Nu va inteleg , dar e parerea voastra.
                        Riscurile la care se expun biciclistii sunt amplificate si de soferi.Sunt unii care pur si simplu ori nu se asigura ori cred ca nu trebuie acordata prioritate biciclistilor, mai au putin si te sfarama langa bordura sau iti taie calea si numai numai risti sa te izbesti de masinile lor.Pe mine erau sa ma faca praf, majoritatea femei.La semafor opresc exact langa bordura, la plecarea de pe loc nu se asigura,la schimbarea directiei de mers nu se asigura.Ce mai, femeile cu bulina in geam sunt pericol public.
                        Intamplarea de azi : mergeam linistit pe B-dul Tineretului, cand deodata o incepatoare periculoasa imi taie calea, face dreapta prin fata mea si aproape ca loveste pietonii care circulau pe bordura.Ridica mana si isi cere scuze.Pai de scuzele ei laveau nevoie pietonii, daca ii lovea?
                        Last edited by Kalimera22; 21 April 2010, 22:41.
                        Tinc fest !!

                        Comment


                        • #27
                          Cu ce anume exact din ce am scris eu nu esti de acord?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #28
                            eu de biciclisti m`am lecuit, mai ales de cei cu alcoolemie de 0.90 in aer, din cauza unui "biciclist" a trebuit sa imi duc usa la tinichigerie sa o indrepte si sa imi schimb oglinda stanga fata(care spre norocul meu e electrica si devigranta) noroc ca am bracat volanul si nu a atins si aripa. Daca nu aveam geamul ridicat ajungea sa imi fie pasager pe scaunu din dreapta.

                            Ca si concluzie: desi stiu ca nu toti biciclisti sunt ca cel de mai sus descris eu mi-am luat o antipatie pe ei ii pot zice chiar fobie.
                            "cati santeti?!?"

                            Comment


                            • #29
                              Vitriol : nu sunt de acord cu afirmatia conform careia spui ca biciclistii nu au ce cauta pe strazile orasului.Mersul pe bicicleta, pe langa pasiune iti aduce si beneficii.Poti merge pe bicicleta la plimbare,dar si la munca.
                              Legat de biciclistii "turmentati" , ei nu trebuie introdusi in acceasi "oala" ci cei disciplinati.Asa se poate spune si despre soferi ca daca unu face accidente si nu da prioritate , inseamna ca toti sunt la fel?
                              Oricum unii soferi cand vad un grup de ciclisti care merg civilizat , in loc sa- salute ei i claxoneaza si ii injura, mi s-a intamplat asta de foarte multe ori cand mergeam in coloana, unu in spatele celuilalt spre mihailesti.Rar erau soferi care scoteau mana pe geam si ne salutau.
                              Asteptam sa se civilizeze si romania sa putem merge cu bicicleta linistiti si fara frica ca in orice moment putem si trantiti la pamant de soferi inconstienti si de carosabil cu capcane.
                              Tinc fest !!

                              Comment


                              • #30
                                Nu va mai ofticati atat, intotdeauna o sa existe aceasta lipsa de respect a unor participanti la trafic fata de altii.
                                Soseaua e facuta pentru toti indiferent din ce categorie faci parte, fie ca esti sofer, motociclist, scuterist sau biciclist, ai dreptul sa circuli pe ea... bineinteles respectand regulile de circulatie care ti se impun.
                                Exista oameni si "oameni"... nu se poate generaliza.
                                Asa cum bine stim, exista "specimene" care se cred superioare indiferent de mijlocul de deplasare pe care il aleg, 4 roti ori 2 roti... dar daca ar fi sa facem un top al celor mai necivilizati si nerespectuosi (incluzand soferii, motociclistii, scuteristii si biciclistii), cei care se cred imparatii soselelor, tot soferii ar iesi pe primul loc.
                                Dupa cum bine zice domnul kenjiro_sanga... "atentie la neatentie", indiferent ca va deplasati pe 4 sau 2 roti, pentru ca paza buna trece primejdia rea!
                                Si ca sa fiu on-topic... n-am avut probleme cu ciclistii pana acum, din cate imi amintesc.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google