"Relatia" Voastra Cu Ciclistii, In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am un obicei,cum vine caldura,mare atentie in oglinda din dreapta.Nu vreau sa generalizez dar 90% din biciclisti,scuteristi sau motociclsti sunt sinucigasi.ori nu stiu regulile de circulatie sau le ignora.Si eu sunt 'tampit' in trafic cand ma enerveaza unul care merge cu viteza melcului obosit dar de asta avem oglinzi la masina,sa ne uitam in ele.Obisnuiti-va sa folositi oglinzile cand schimbati directia de mers.Pune-ti-va in pielea unor motociclisti,cred ca a-ti fi la fel de 'nebuni'.Adrenalina e de vina.
    Last edited by KELBURTOS; 23 April 2010, 21:55.

    Comment


    • #32
      E adevarat ca nici nu nu m-am exprimat cum trebuie...
      Cand am zis ca nu au ce cauta in trafic, nu m-am referit la ei, cum ca ar fi indiscplinati in trafic, am specificat clar, sunt prea multi automobilisti indiscplinati, iar riscul la care se expun biciclistii este foarte mare. Din acest motiv, urcatul pe bicicleta in Bucuresti, nu isi merita efortul.
      Last edited by vitriol; 23 April 2010, 22:25.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #33
        Multi 'soferi' nu stiu sa utilizeze oglinzile.Fratilor,nu sunt motociclist.i
        Invata-ti sa va folositi de oglinzi,de asta le-a pus producatorul in dotarea standard.

        Comment


        • #34
          Eu neavand inca carnet, merg pe bicicleta o mare parte din timp si am destule "aventuri" pe bicicleta si in oras si in afara.
          In afara sunt 3 categori de soferi: prima care ma depaseste, lasand spatiu destul intre biciclidst si masina (eventual si un claxon de departe sa stiu ca vine)
          a2`a categorie cea care lasa cat de cat spatiu intre mine si masina dar ma claxoneaza cand e la 1m in spatele meu (primesc o injuratura de mama)
          a3`a categorie fiind cea care trece la 10cm de coarnele mele cand pe banda din fata nu vine nimic si este drumul cu vizibilitate (daca mai dau si un claxon le urez o calatorie cu cat mai multe peripetii), a3`a categorie fiind cea care este cea mai nesimtita iar din pacate una din cele mai numeroase.

          In oras cat timp mergi regulamentar nu prea "comenteaza" lumea, mi s-a intamplat ca un cocalar sa ma claxoneze 300 de metrii, asta cand eu mergeam pe margine(spatiu destul sa treaca de mine) dar mi se intampla rar, aici zic ca depinde si de biciclist ... in intersectii ma uit de 2 ori in stanga si in dreapta chiar daca eu am prioritate ca nu se stie cum vine cineva cu mai multi cai decat mine ...

          P.S mai sunt atent sa nu imi primesc vro portiera in fata cand vad masini parcate pe margine .

          P.S2 dragi soferi ganditi`va si la biciclisti cat timp sunt in trafic deoarece ei au aproape aceleasi drepturi ca si masinile .

          Comment


          • #35
            Intradevar, biciclistii au aceleasi drepturi ca si soferii, doar ca nu au si aceleasi obligatii. Cel putin nu in practica de zi cu zi. Nu am vazut sau auzit de vreun biciclist amendat ca mergea in stare bahica pe sosele, si slava domnului sunt destui, care cand te astepti mai putin se "varsa" in fata ta. Noi suntem la ani lumina distanta de civilizatia din vest, unde toata lumea respecta regulile si ii respecta pe ceilalti. La noi functioneaza legea junglei, care este mai tare.

            Comment


            • #36
              Oricum chiar daca toti biciclistii sunt "ordonati" in trafic, tot se gaseste cate un sofer care sa injure ciclistii.
              Tinc fest !!

              Comment


              • #37
                Ca mai sunt si soferi care cred ca strada e a lor, si doar a lor, este adevarat. Eu nu sunt din categoria asta, chiar imi place sa merg cu bicicleta de cate ori am ocazia. Totul este sa fie respectul reciproc, atat.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by NPoWer View Post
                  [...]
                  P.S2 dragi soferi ganditi`va si la biciclisti cat timp sunt in trafic deoarece ei au aproape aceleasi drepturi ca si masinile .
                  Nu aproape! Biciclistii AU ACELEASI DREPTURI ca si restul participantilor la trafic. Din pacate nu au armura si cai putere.
                  Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                  Comment


                  • #39
                    Eu zic ca sa intalnesti un grup de 15-20 de ciclisti, echipati, mergand regulamentar in coloana cu 35-40 km/h e ceva frumos.Unii nu inteleg frumusetea acestui sport care la noio nu prea are cautare.
                    Sunt cateva asociatii de ciclisti, eu "fac parte" din grupul unui ciclist experimentat FLORIN LEONTE care incearca sa educe biciclistii sa circule regulamentar, civilizat.
                    Tinc fest !!

                    Comment


                    • #40
                      Ciclismul ca sport e altceva. Ce gasim in trafic e biciclismul ca mijloc de transport, persoane + marfa. Biciclistul de toate zilele nu este un sportiv si nici bicicleta lui nu e una de curse. Din cauza asta este un paria pe sosele. Nu are cum sa mearga cu viteza masinilor, cu toate ca, in anumite situatii, poate obtine viteze medii superioare masinilor. Pe trotuar nu are voie pentru ca legea nu-i permite, nu e pieton, e vehicul. Si de pe trotuare este alungat. In tarile cu "apa calda" sunt piste speciale pentru biciclisti. Pina vom ajunge si noi acolo va mai curge apa pe Dunare. Pentru disciplinarea biciclistilor (mai ales pentru cei cu singe in alcool) sunt legi... dar mai trebuie si aplicate.
                      Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by san View Post
                        Pe trotuar nu are voie pentru ca legea nu-i permite, nu e pieton, e vehicul.
                        Daca nu are voie pe trotuare, atunci ar trebui sa ne intrebam: de ce in unele zone din Bucuresti asa-zisele "piste" pentru biciclisti sunt trasate tocmai pe trotuare?

                        Se cam bat cap in cap, nu credeti?
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          pe trotuare unde NU sunt amenajate piste de bicicleta NU este voie, cum NU este voie nici pe drumuri europene cu bicicleta .....

                          Comment


                          • #43
                            da... cred ca nu ai inteles ce vroiam eu sa scot in evidenta.. oricum asta e ca si cu stickerele lipite pe parbriz, dupa cum am vazut ca se discuta pe alt topic, ti se spune ca nu ai voie sa lipesti nimic pe parbriz dar te obliga apoi sa lipesti rovigneta si stickerul de asigurare, ca altfel nu e valabil, zic ei... asa si cu biciclistii, nu ai voie sa circuli pe trotuare dar iti fac piste tocmai pe trotuare sa circuli... normal ar fi ca aceste piste sa fie trasate pe marginea de carosabil langa trotuar.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              u stiu daca ati observad dar asa zisele "piste pentru biciclisti" care sunt trasate pe trotuar sunt blocate de masini,circula pietonii pe ele, sunt denivelate.Stau si ma intreb, daca pe carosabil nu este voie cum ajungem sa circulam pe acele piste.Mergem cu ratb sau cu masina personala pana la piste si apoi le folosim? Mai noou prin parcuri e interzis plimbatul cu bicicleta pe aleile care nu au piste pentru biciclisti.Ne dau " comunitarii : amenda!!
                              Tinc fest !!

                              Comment


                              • #45
                                Nu stiu daca ati observad dar asa zisele "piste pentru biciclisti" care sunt trasate pe trotuar sunt blocate de masini,circula pietonii pe ele, sunt denivelate.Stau si ma intreb, daca pe carosabil nu este voie cum ajungem sa circulam pe acele piste.Mergem cu ratb sau cu masina personala pana la piste si apoi le folosim? Mai noou prin parcuri e interzis plimbatul cu bicicleta pe aleile care nu au piste pentru biciclisti.Ne dau " comunitarii : amenda!!
                                Tinc fest !!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google