Protest Impotriva Taxei Auto & Pretul Combustibilului !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Vin si eu!
    Daca merge bine, sper sa mai aduc inca 3 masini.
    sigpic
    ^Logan turbat (WIP)^

    Comment


    • #47
      asta seara(18;00) la mine in oras.(tg-jiu)urmeaza sa facem si noi,acest protest..

      Comment


      • #48
        Eu unul o sa reduc plecatul cu masina la maxim!Si ar trebui postat cumva pe prima pagina thread-ul ,eu am dat de el pentru ca am vrut sa postez si eu acelasi lucru.Rog administratori sa faca ceva, daca pot binenteles!La multi ani si sarbatori fericite sa aveti !

        Comment


        • #49
          fara frica,la noi se astransara,peste 40 de masini,eram si in strada,veni politia,si incercara sa fluidize,traficu,dar noua nu ne zisara nimic,chiar ne felicitara,sa luati bonu de la peco,noi patiram,sa ne faca reclamatie ,ca alimentaram si nu platiram,dar totii ne luaram bonu..up si ceva poze,de la gorj...
          Attached Files

          Comment


          • #50
            threadul este facut sticky , multi privesc , putini se misca , ba chiar pun si bete in roate.

            Comment


            • #51
              azi la bucuresti sau boicotat 3 benzinarii Petrom ,pe blv Mihai Bravu.
              din ce in ce mai multi , de la anul sigur se v`a organiza sa blocam 2-3-4 benzinarii in acelasi timp.
              VAlentin_N nu a mai venit , am fost doar eu cu un vecin , atat ! , din toata comunitatea LC Bucuresti !
              Attached Files

              Comment


              • #52
                Bravo baieti, tot respectul pentru cei ce s-au mobilizat!

                Comment


                • #53


                  Tot ce va intereseaza: stiri, program tv, vedete, stiri mondene, sport, meteo, horoscop, muzica, noutati auto, stiri din televiziune si timp liber


                  stiri calde.

                  Comment


                  • #54
                    bv baieti pt ceea ce faceti , nu pot comenta mai mult decat dupa ce particip si eu , fizic vorbind , la aceste proteste ...
                    urmatorul pas , tocmai asta e , sa incercam sa blocam in acelasi timp , pe cat se poate , mai multe benzinarii , fie din acelasi oras , fie in orase diferite ...

                    Comment


                    • #55
                      Felicitari si la mai multe .
                      Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

                      Comment


                      • #56
                        mai degraba veniti la boicoturi , decat sa felicitati.

                        Comment


                        • #57
                          salutare !
                          cand inca un protest si eu prezent '' promit ''

                          Comment


                          • #58
                            Urmatoarea intalnire are loc pe data de 14 ianuarie 2011,la ora 17:00 la Fantana Miorita-Baneasa.

                            eu unul voi fi prezent .... incercarea moarte n-are
                            Can't touch this !

                            Comment


                            • #59
                              si eu la fel , deja am maruntisul pregatit

                              Comment


                              • #60
                                Am fost impresionat de virulenta cu care s-a raspundit acest anunt si chiar am fost tentat sa particip la unul dintre proteste.
                                Mi s-a parut totusi ciudat faptul ca se protesteaza impotriva taxei auto blocand benzinariile, n-am vazut legatura. Am decis sa investighez putin, speriat fiind si de modul foarte polarizat in care lumea priveste acest subiect.
                                Zecile de pagini de urlete de pe patru-truning m-au speriat cel mai mult. La cat text cu majuscule exagerat de mari s-au postat acolo, mi s-a parut ca se vrea revolutie cu varsare de sange, nu protest pasnic.
                                Anyway, iata nemultumirile mele cu privire la aceasta initiativa.

                                1. In ce fel ajuta blocatul benzinariilor private la reducerea taxei auto impuse de stat? Intrebarea e retorica bineinteles. NU exista nici o legatura intre aceste doua lucruri. Protestul e la pachet cu cel de mai jos. Sunt total impotriva taxei de prima inmatriculare, asa cum sunt majoritatea romanilor si chiar Uniunea Europeana. Totusi sa blochezi benzinarii din cauza asta e ca si cum ai protesta in fata BGS pentru ca ti-a dat Politia amenda pe nedrept...

                                2. Cum pretul benzinei creste datorita maririi accizelor impuse de stat (vezi link), in ce fel ajuta blocatul benzinariilor particulare la reducerea accizelor impuse de stat?

                                La inceputul lui 2010, acciza pentru carburanti va creste cu aproximativ 15% fata de cea stabilita anul trecut, iar acest lucru ar insemna un cost suplimentar de 7% pentru litrul de benzina, bani care vor merge la bugetul de stat.


                                Pentru cei care nu vor sa citeasca articolul: statul mareste accizele la petrol cu 15%, pretul benzinei creste cu 7%. Statul mareste accizele datorita devalorizarii leului. Leul s-a devalorizat ~12% in ultimul an, pretul benzinei creste cu 7%. Unde e vina benzinariilor!?

                                Personal sunt multumit sa vad ca lumea protesteaza, e un semn bun. Pe de alta parte sunt de parere ca protestul are o tinta gresita si este lipsit de un fundament cand vine vorba de "locatie". Anuntul care circula pe messenger de cateva zile mi se pare de prost gust: "sa nu ne mai lasam calcati in picioare de MILIARDARI".
                                E scris de parca miliardarii ar fi problema, nu devalorizarea leului, asa cum e evident de vazut. Ma intristeaza faptul ca oamenii care nu au inteligenta necesara verificarii unor cifre publice au atata influenta incat sa incite la niste proteste inutile. Dar deh, asa suntem noi romanii, ne uitam in gura cui tipa mai tare!
                                Sa zicem ca boicotul este de succes si benzinariile pierd profit indeajuns de mult incat sa faca ei gura pentru noi la stat (asta pare mesajul sincer). Daca benzinariile pierd profit, cine credeti ca are de suferit? "miliardarii", sau miile de angajati care lucreaza pentru ei in rafinariile benzinariile din romania?
                                Revenind la devalorizarea leului: acest lucru se datoreaza faptului ca statul roman merge in pierdere si se imprumuta excesiv. Singurele firme care tin partea economiei sunt cele care fac profit si implicit platesc taxe. Cateva exemple ar fi Dacia si benzinariile. Protestul este complet gresit target-uit, pentru ca prin el se vrea blocarea activitatii unor firme care 1. angajeaza romani, 2. prin profitul adus se opun devalorizarii leului. Toate asta pentru ca leul se devalorizeaza si oamenii nu pot accepta ca o data cu marirea euro-ului, se maresc atat salariile, cat si taxele...

                                Parerea mea e ca protestul trebuie facut in fata guvernului, nu la benzinarie. Pentru ambele cauze.
                                sigpic
                                ^Logan turbat (WIP)^

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google