Protest Impotriva Taxei Auto & Pretul Combustibilului !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Azi a venit randul Timisoarei

    Comment


    • #62
      Originally posted by dj_ionutz View Post
      Urmatoarea intalnire are loc pe data de 14 ianuarie 2011,la ora 17:00 la Fantana Miorita-Baneasa.

      eu unul voi fi prezent .... incercarea moarte n-are


      B72RBG va fi prezent

      Comment


      • #63
        in seara aceasta a fost un protest reusit la Timisoara
        sigpic #

        Comment


        • #64
          Tot citesc pe aici despre actiunile de protest ce le pregatiti si am zis sa imi expun si eu parerea...

          In primul rand, nu rezolvam nimic daca nu alimentam 3 zile... noi astia cativa... Un lant d-asta national se poate sustine lejer indiferent ca 2-3-5-10 benzinarii raman fara clienti.
          Sincer, eu vad in momentul de fata 3 variante prin care am putea obtine cat de cat ceva.

          Prima varianta ar fi sa nu mai cumparam benzina... dar nu 3 zile... sa zicem 2 saptamani... ar fi catastrofal pentru ei. Mergem cu metroul, transportul in comun, bicicletele, etc.

          A doua varianta ar fi inspirata de la unguri. Ducem masinile in centrele oraselor si la intrarile in ele si le lasam acolo ''Nu mai avem bani de benzina'' Astfel blocam orasul, cererile ne sunt auzite, eventual si rezolvate. Din cate am vazut Boc a intrunit deja o delegatie pentru a analiza daca preturile carburantilor s-au marit justificat. Si asta doar pentru ca 200 de oameni au facut protestul cu monedele... va dati seama daca ar ramane autostrazile blocate ca ''nu mai avem bani de benzina''?

          A treia varianta si preferata mea ( de la Mircea Badea am auzit-o) ar fi sa alegem la intamplare un anume tip de benzinarie Mol, Petrom (OMV), Lukoil, etc. Alegem una singura si ne hotaram sa alimentam toti doar de la aia... astfel, ceilalti ramanand fara clienti o sa fie nevoiti sa scada pretul. Noi mergem in continuare cu masinile, alimentam doar de la unii si pe ceilalti ii lasam cu fundu-n balta. Daca nu alimenteaza nimeni de la OMV 2 luni garantat o sa scada pretul... Dupa aia o sa trebuiasca sa il scada toti sa tina pasul cu ei, inclusiv cea de la care ne-am hotarat sa alimentam. In opinia mea ar fi ideala varianta asta, nu mai ca, din pacate, nu se prea poate... nu suntem uniti si aici nu ma refer la membrii forumului ci la noi ca tara in general...
          sigpic

          Comment


          • #65
            @Sinx: a doua varianta: nu stiu ce s-a rezolvat la unguri, ca benzina a fost cam tot timpul mai ieftina ca la noi. Si nici in cazul asta nu poti pune baza pe marea majoritate a oamenilor, fiindca le e teama. Atitudinea lui Boc e una mediatica si atat. A si spus aseara ca nu are ce le face.

            A treia varianta: sucks din nou, pentru ca numai Boc si Base cred in corectitudinea benzinariilor. 15 milioane de adulti cu minte-n cap le spun ca e o atitudine de cartel, iar ei - betmen, betmen! Nu o sa le facem mai mult rau decat le facem cu cate o ieseala din asta, dar cel putin ne simtim bine alaturi de prieteni.
            Last edited by JREwing; 12 January 2011, 08:21.
            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

            Comment


            • #66
              stiu... dar macar a auzit... asta e bine. Daca as putea maine as renunta la masina... insa programul nu-mi permite lucrul asta... la 3 noapte nu mai circula picior de om pe strada, dar pai transport in comun. Sper sa le vina mintea la cap... insa este normal ca din moment ce exista cerere... sa nu scada pretul... daca reusesc sa vanda scump, de ce ar vinde ieftin?
              sigpic

              Comment


              • #67
                Bre, nu a auzit. Stia, dar zicea ca suntem prosti. Ei bine, a cam ajuns foama-n gat si lor incepe sa la tzatzaie curu' ca la anul sunt alegeri si-o sa-i mai voteze dracu'

                Eu lucrez la 5 km de oras. Fara masina te halesc cainii vagabonzi prin vreo doua zone din oras ca nici ADN-ul nu mai ramane intreg.
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #68
                  oricum populatia o sa asocieze PDL cu foamete, taieri de salarii, etc... dreacu ii mai voteaza pe astia e drept ca poate nici altii nu ar fi fost mai buni, insa trebie sa exista un tap ispasitor pentru toate... singurul lor dezavantaj este ca nu mai au acces la ciolanul bugetar... in rest si-au facut baietii plinul pentru tot restul vietii... vorba aia, daca era loc si de mai bine, de ce nu? Cand ma gandesc ca cea mai mare parte a bugetului de stat este administrata de o blonda... imi vine sa-mi dau capace singur...
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Domnilor, lumea omite mereu acelasi lucru: preturile nu cresc datorita "benzinarilor", ci datorita maririi accizelor statului.

                    Boc deja pune vina pe benzinarii, mai ales pe Petrom care a fost privatizat de Bombonel. Ceea ce omite el sa va zica sunt urmatoarele:
                    1. Nici una din benzinarii nu este de vina, vina e clar a guvernului pentru ca a marit taxele.
                    2. Petrom inca apartine 40% statului, deci nu vad cum Petrom e de vina pentru "monopolul privat". Eu cred ca are legatura cu faptul ca Boc vrea sa dea putin in PSD ca sa-i creasca rating-ul...
                    3. Idea executivului de a "impune regulile economiei de piata" este stupida in sine, deoarece economia de piata este definita prin cerere si oferta. Impunerea de legi economice este IMPOTRIVA economiei de piata. Ceea ce vrea guvernul este sa ne indreptam spre un sistem comunist, cu o economie controlata de stat! Ii lasam? Voi chiar vreti sa va impuna statul ce sa cumparati si cu cat!? Aveti incredere in incompetentii aia sa va dea sfaturi si sa va zica ce sa faceti!?

                    Idea lui Boc e proasta, fiindca vrea sa impuna preturi mici prin "impunerea unor impozite". Asta de ia de prosti oameni buni: mareste taxa, cresc preturile in consecinta, oamanii protesteaza, deci el propune sa mareasca si mai mult taxele. E evident ca nu merge!!!

                    Ceea ce se intampla acum este un circ ieftin menit sa va atraga atentia de la problemele adevarate din tara: lipsa de reforma in sistemul juridic, cresterea excesiva a cheltuielilor statului, coruptia, incalcarile Constitutiei de catre presedinte, etc! Evident ca Boc ne canta in struna!

                    @ sinx:
                    Uite parerea mea despre propunerile enumerate de tine:

                    1. Sa zicem ca nimeni nu cumpara benzina 3 zile si asta "ii loveste pe benzinari", adica pierd profit. Lumea presupune ca daca benzinariile nu fac profit o perioada, or sa scada preturile! GRESIT! Economic vorbind, scaderea cererii nu duce la scaderea preturilor, ba din potriva. In cel mai rau caz, benzinariile isi vor restrange activitatea. Din asta vor avea de pierdut: statul care nu va colecta taxe, angajatii care vor fi disponibilizati si care la randul lor a. nu vor mai plati taxe si b. vor intra in somaji pe banii publici. Nu suna prea bine pentru nimeni treaba asta. Ba mai mult, tot noi platim ca sa "pedepsim" benzinariile!

                    2. Idee mult mai buna, deoarece protestul se duce la sursa problemei: taxele impuse de stat! Problemele economice sunt aceleasi ca mai sus, insa asa fortam statul sa-si reconsidere legile cretine, nu blocam firme care fac profit si tin banii in miscare intr-o economie de piata! Aici e cheia problemei!

                    3. Ideea lui Mircea Badea omite problema taxei, centrala cresterii pretului. Benzinariile nu au de unde sa scada pretul pentru a concura intre ele datorita taxelor uriase. Voi realizati ca mai mult de jumatate din pretul unui litru de combustibil este acciza statului?
                    In ultimii trei ani, acciza a crescut in continuu o data cu preturile. Pe acest fond, profiturile au scazut pentru firmele petroliere din Ro. Cresterea accizei e sursa problemei, nu "foamea miliardarilor". Interesul lor e sa vanda cat mai ieftin si mai mult, nu cat mai putin si mai scump, asta e principiul economic de baza intr-o economie de piata! Asta ar trebuie sa fie si interesul statului, pentru ca daca creste volumul de vanzari, creste si numarul de angajati si implicit suma de bani colecatata din toate taxele.

                    Cum statul ne fute cu taxe pe toti in asa hal incat firmele nu pot da preturi mici, nu vom avea niciodata scaderi de preturi! Voi de ce plm credeti ca toate sunt mai ieftine in SUA decat in Europa? Pentu ca taxele sunt mai mici!

                    E greu de schimbat acum protestul din pacate, exista o inertie! Oamenii protesteaza unde nu trebuie si se multumesc cu "macar se protesteaza". Mi-am luat mai multe injuraturi in astea 2 saptamani decat tot anul trecut, insa prefer sa prezint datele cat mai aproape de realitate, poate ma aude cineva!Pentru mine, analogia acestui protest adresat gresit e asta: "Protesta in fata BGS pentru ca politia mi-a dat o amenda in mod abuziv!".

                    Scularea romani, protestul trebuie mutat la Palatul Victoria, la sursa problemei!
                    sigpic
                    ^Logan turbat (WIP)^

                    Comment


                    • #70
                      da da , scularea , de vorba suntem buni , da cine se da jos din pat de la caldurica ?

                      Comment


                      • #71
                        Lumea s-a dat jos din pat deja, doar ca in loc sa se duca sa protesteze la guvern in frig, stau in benzinarii la caldurica in masina! Romanul sta la coada si la proteste
                        sigpic
                        ^Logan turbat (WIP)^

                        Comment


                        • #72
                          da , in opinia ta, lumea insemnand 20-30 persoane.
                          ia sa iasa intr`o zi vreo 2 cartiere in victoriei , sa vedem atunci boicot.
                          dar cum astea sunt SF-uri , v`a ramane la stadiul de 20 de persoane.

                          Comment


                          • #73
                            Fofule o sa fie degeaba... 100%. Ca sa facem ceva trebuie sa riscam niste bani pentru amenzi si sa mergem sa lasam masinile cu rezervoarele goale prin centru... ca nu mai avem bani... asta cu protestul e fix pix. S-a aruncat ala de la balcon in fata lu` Boc si nu a rezolvat nimic... au venit din tara cu zecile de mii la proteste, etc. Tu chiar crezi ca 200 de oameni se pot pune cu mafia??
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              sinx-ule , daca nu te intereseaza si esti asa pesimist , de ce te mai obosesti sa scrii aici ?

                              Comment


                              • #75
                                fofule nu intelegi ca lupti pentru o cauza pierduta?

                                Daca esti asa de bine-intentionat hai sa lasam amandoi masinile pe magheru fara benzina, sa blocam 2 benzi de circulatie, cu riscul de a ne lua amenda de cateva milioane si eventual si consecinte penale daca exista... la asa ceva m-as baga fara drept de apel daca ar mai fi cativa ca mine... insa la copilarii d-astea cu greve, proteste, etc nu ma bag ca nu-si au rostul... nu intelegi ca trebuie sa ii lovesti undeva sa ii doara? si nu pe patronii de benzinarii ci pe astia de la guvern... pe care, repet, ii doare fix in pix de tine si de alti 300 ca tine nemultumiti de pretul benzinei.

                                Suntem prea mici si prea saraci ca sa contam... democratie cica
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google