Ofertele S-h De Pe Autovit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incearca cu "Masina potrivita".
    Please watch: "BMW 320 second hand cu doar 129. 000 km - Cat face?" https://www.youtube.com/watch?v=5gW0VP8_0Ys --~--Asigurare prin parteneri MP: https://ri...

    Iti face un raport in care iti expune toate problemele masinii , ce trebuie schimbat pe viitor etc
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Buna seara!
      Inteleg ca nu a mai primit Clio..si nici nu se doreste o marca anume si nici nu stie daca sa fie benzina/diesell...mare problema, oferta este foarte variata.
      La acest buget, as recomanda o masina SH luata de la o reprezentanta din tara, au masini la buy back, se pot scoate preturi bunicele. Se testeaza, se probeaza, se negociaza. Sau direct proprietar.
      Desigur, cele din tara sunt facute pentru Romania, difera calitatea, am vazut de multe ori la acelasi model, din acelasi an diferente intre cele din afara si cele comercializate la noi (destul de multe minusuri la cele facute pentru noi). Nu vreau sa intru in polemici, si eu sunt in cautarea unei masini. Nu vorbim despre Dacia.
      Sau din afara tot de la reprezentante, dar in acest caz se merge pe incredere, Masina este "corecta" (nu e masluita, lovita, rasturnata) dar la primire se constata ca se impune schimbarea a tot ce tine de consumabile..
      Sau la preturi bune de pe site-uri de licitatii (sunt firme ce le aduc pentru un comision), sunt site-uri de incredre ( de ex. COTW - dar pot cumapra doar dealerii), masinile sunt ok, la fel e impun ulteior niste investitii legate de consumabile.
      Si, desigur, la tot ce vine de afara, trebuie avut in vedere , pe langa costul final/comisionul intemediarului (transport, taxe, etc), si cheltuielile din tara legate de inmatriculare: numere rosii, RAR, traduceri acte...
      Sper sa te ajute sfaturile mele.
      Multa bafta!

      PS: doar parerea mea la 3000 Eur poti gasi o masina buna, benzinara, motor nu de racheta, inmatriculata deja (dar de vreo 9-10 ani) , pe care fiul sa se acomodeze. Apoi poate urma o alta masina .

      Comment


      • ai net. intra pe mobile.de si cauti ce-ti place , de la privat. dealerii is tzepari (mai laes turcii , rusii ,etc) , dar privatul cu nume nemtesc aproape sigur nu da tzepe. o rezervi si tragi o fuga in jermani , olanda , belgia etc
        si cam ce masina cauti ?
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Originally posted by prometheus View Post
          Incearca cu "Masina potrivita".
          Please watch: "BMW 320 second hand cu doar 129. 000 km - Cat face?" https://www.youtube.com/watch?v=5gW0VP8_0Ys --~--Asigurare prin parteneri MP: https://ri...

          Iti face un raport in care iti expune toate problemele masinii , ce trebuie schimbat pe viitor etc
          ai idee cat iti cere pentru o vizionare ? fura curent rau de tot. adica pentru o masina de 20.000 de euro poate merita , dar pentru o masina de 5000 sigur nu , mai ales ca ndl are timp sa caute , banii cash si nu e cazut de pe luna ca altii.

          poftim un anunt ideal : https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...2-5b7474a411e4
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • N-am de unde sa stiu daca "fura curent rau de tot" , are si clipuri urcate cu masini de 4/5.000 de euro , banuiesc ca la o masina care se vinde la acel pret nu cere o avere pentru o verificare.
            Daca este adevarat ce spune tipul cu mii de masini verificate , pai asta chiar are experienta , detine o baza de date cu stratul de vopsea pe fiecare model de masina etc etc , adica chiar iti poate verifica masina pe bune.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Asta cu "masina potrivita" mi se pare ca o da in samsar. La inceput il urmaream destul de des, pentru ca posta pe blog. Era foarte ok si profesional. Acum, de cand posteaza le youtube, am vazut cum "gandeste" partial - cauciucuri DOT 2010, mai au carne pe ele, nu se schimba....mai merg ! Pune testerul pe masina, sterge DTC-urile ( erorile ) si asteapta sa se mai puna o data. Si cel mai penibil test mi se pare cu cronometrul. Vede cat scoate 0-100 km... Masina aia ori trage, ori nu. E precum reclama de la service-uri, verificare in 44 puncte, din care daca 5-10 sunt relevante. Aveti grija cu dansul

              Comment


              • Mie nu mi se pare apt in a diagnostica o masina corect si a-si da cu parerea despre o masina. Acelasi feeling il am si eu, neprofesionist si majoritatea sunt chestii de golaneala pe care le zice face. Eu nu am putut niciodata sa privesc pana la capat un clip de-al lui, tocmai din cauza ca ma irita. Mie sincer imi pare omul cu care mergi in piata la samsari sa cumperi masina, in niciun caz cineva care iti poate face un raport despre o masina. Totul e marketing, iar faptul ca este chemat in "nshpe" locuri si la masini de zeci de mii euro nu are nicio relevanta.
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Salutare!
                  Ce parere aveti de motorul 1.2 TCE de pe Clio 3 ? Model 2009 -2010..
                  Stiu de problemele de pe Duster, dar nu prea am gasit pareri despre varianta de pe Clio, in special despre cele vandute in afara, sunt fiabile, sau pline de surprize..se merita un SH?
                  M-ar incanta faptul ca sunt mai infipte decat 1.2 16v aspirat, dar ma tem sa nu merg cu bidonul de ulei, sau mai rau, sa caut motor de schimb..
                  La nr de km parcursi anual ca si a doua masina in familie, sigur nu diesel.

                  Dupa mai mult timp am restrans aria cautarilor la Clio , cel de mai jos doar un exemplu orientativ, pentru a discuta la obiect, ma incanta sa fie si Estate/Grandtour.
                  Multumesc anticipat.

                  Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                  Comment


                  • La orice masina turbo exista riscul de consum de ulei, chiar din fabrica de noua. Diferenta de motor de la 1.2 aspirat la 1.2tce va fi ca de la cer la pamant.
                    Aia cu masinile vandute afara mai fiabile... inca traim in epoca ceausista unde trebuie sa dai spaga ca sa fii sigur ca iasa masina buna din fabrica? )

                    Masinile noi, din pacate toate sunt la fel de prost facute, sunt foarte multe sisteme si foarte multe restrictii mai ales din cauza poluarii care in timp determina foarte multe defecte, sau vezi masinile noi diesel care abia prind 30-40 mii km fara defecte majore pe instalatiile de AdBlue+DPF etc. Ramane doar sa alegi una care iti place foarte mult si sa vezi care sunt problemele comune si sa incerci sa le previi sau sa iti asumi din start.
                    Last edited by Cristi_Xp; 27 February 2019, 10:44.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Asa o masina avea o ruda de a mea de vanzare, dar avea si gpl, rulata in italia masina, daca te intereseaza, ma interesez daca au dat-o sau nu. Astept pm.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Originally posted by Midnighte View Post
                        Asta cu "masina potrivita" mi se pare ca o da in samsar. La inceput il urmaream destul de des, pentru ca posta pe blog. Era foarte ok si profesional. Acum, de cand posteaza le youtube, am vazut cum "gandeste" partial - cauciucuri DOT 2010, mai au carne pe ele, nu se schimba....mai merg ! Pune testerul pe masina, sterge DTC-urile ( erorile ) si asteapta sa se mai puna o data. Si cel mai penibil test mi se pare cu cronometrul. Vede cat scoate 0-100 km... Masina aia ori trage, ori nu. E precum reclama de la service-uri, verificare in 44 puncte, din care daca 5-10 sunt relevante. Aveti grija cu dansul
                        Corect! Baiatu` a luat-o pe aratura grav, cred ca i s-a urcat la cap. Are niste teorii de te doare talpa de la pantof. Mai mult, baga multa vrajeala...ca verifica masina in miloane de puncte si ca nu stiu ce baza de date. Povesti! Colac peste pupaza, cel interesat sa cumpere masina, nu este "primit" la marea vizionare/verificare.
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Scuze de offtopic, insa aveti grija cu masinapotrivita !

                          Mai nou, dupa mii de masini ( SH ) verificate, radiatorul masinii de AC contine antigel... Vedeti in video-ul de mai jos( de la minutul 5 )
                          Nu mai zic de faptul ca el verifica masina fara sa fie urcata pe un elevator, fara sa fie dat jos scutul de la motor ( pentru a se vedea foarte clar lonjeroanele si multe alte lucruri cat mai clar ), km masinii din bord cu km afisati de diagnoza aia de 2 lei, difera total ( o fost fugarita masina aia aproape 100 km prin fabrica probabil, pana cand s-au hotarat sa-i monteze filtrul ) . Ceea ce e si normal, cand folosesti o diagnoza generala, pe masinile din ziua de azi si "ECU calculeaza, aproximeaza km masinii", iar cei din bord sunt afisati de...uau, ECU.
                           

                          Comment


                          • La km, sunt masini care au kilometrajul afisat in bord iar ca si backup sunt si in calculatorul motor. In general, cand se masluiesc km, se masluiesc doar in bord si nu se modifica in motor, pentru ca ar fi un pic mai complex de modificat si ar costa mai mult. Dacia Duster 1.5dci cu injectie continental sid 305/306 are de ex km si in ECU motor, care e diferit de bord si la care am observat de o gramada de ori diferente masluite. La fel Renault megane/laguna 1.5dci cu injectia continental. La fel VW cu Bosch Edc16, la fel pe la BMWuri... Deci km cand se masluiesc se masluiesc in bord insa sunt cateva modele de masini care salveaza si in ECU motor, care e diferit. Sunt altele, care au km stocati doar in bord, asadar... nu ai unde sa ii verifici si altundeva si odata masluiti in bord, asta e...

                            La fel, km din motor, de multe ori nu pusca cu aia din bord, cu abateri destul de mici, din cauza rotilor si a erorilor de vitezometru. Dar nu pusca cu cateva mii...nu cu 100-200 mii )))
                            Last edited by Cristi_Xp; 1 March 2019, 17:23.
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Va salut. Vreau sa dau loganul personal in familie si sa iau altceva. Oscilez intre cateva modele, si vreau neparat diesel(stiu si riscurile care pot aparea, asta e, mi le asum), intrucat vreau sa gust un pic din placerea unui consum decent si un condus placut si sigur la o masina mai buna. Nu vreau sa colind prin tara sa caut masina, vreau ceva local, caci n-am timp de umblat. Momentan am urmatoarele variante:
                              https://www.autovit.ro/anunt/renault...tml#5bd7d10a22 - maine vreau s-o vad
                              https://www.olx.ro/oferta/skoda-octa...4-IDc623C.html - am vazut-o doar pe exterior, pare cam cheala/anosta/uzata - nu prea ma atrage dar stiu ca sunt masini bune
                              https://www.olx.ro/oferta/vand-vw-go...a-IDcl3Cm.html - am vazut-o, am mers cu ea, merge super, arata foarte bine(mici zgarieturi ici colo), rupe asfaltul, nu bate volanta, a fost pe firma cumparata de noua din Romania.
                              https://www.olx.ro/oferta/skoda-octavia-IDbHte5.html - am zis doar asa ca e masina ok, spatioasa, e pe toate drumurile, si e ceva mai ieftina, dar sigur are sute de mii de km.

                              Si cea care m-a innebunit total la cum arata pentru kilometrii ei (a adus-o un vecin samsar si e pusa de curand la vanzare):
                              Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                              Golf 7-le asta e prima in sufletul meu la cum se prezinta estetic, insa are multi km.

                              Ma intereseaza sa nu am probleme prea grave in viitorul apropiat (gen volanta, injectoare, pompe).
                              Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, chiar sunt pe langa total vizavi de ele, mai ales de diesel-uri, plus ca in afara de Golf 6 care imi place cum se conduce si cum se sta in el, de restul habar n-am.
                              Multumesc!



                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google