Obisnuinta Naturii Umane Vs. Dumnezeu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai revii dupa moarte in alta forma, mori si gata.
    Nu exista nici viata dupa moarte, e doar marketingul bisericilor promovat din vechime, pentru ca soldatii sa riste mai mult in razboaie, in ideea ca vor ajunge pe un camp verde plin cu desfatari de tot felul, de la liniste si pace pana la fecioare, functie de curentul religios.

    Comment


    • Concluzie, cei care citesc se pun pe ganduri ca gaina pe oua...
      @Seba, de unde ai invatat sa gandesti ca in ultima postare?

      Comment


      • @Mr. K: pune-ti cateva intrebari si te asigur ca vei primi raspunsul

        - Ce inseamna moarte? Nu cumva un act fiziologic precum venirea la viata?
        - Omul este doar o bucata de carne realizata din contopirea unui numar de atomi de ...?
        - Nu cumva avem si o parte energetica, spirituala, pe care nu putem sa o determinam cu cele 5 simturi lasate de "domnul"?
        - Cum este posibil ca sa ai vise cu parinti decedati care nu-ti vorbesc? Aici "marii" doctori dau explicatia pe chimia creierului, pe refacerea unor trasee neuronale. Dar cum pot explica anomalii de genul mergi intr-un loc si ti se pare familiar, stii detalii cu toate ca nu ai mai fost vreodata acolo.

        Cine vrea sa stie va stii. Cine nu nu. Poate o sedinta de spiritism cu un mediu ar fi o experienta pentru multi care "nu cred". A citit cineva vreodata insemnarile lui BP Hasdeu despre relatia sa cu fii-ca Iulia dupa moarte? Lucruri interesante se dezvaluie. Dar BP Hasdeu a fost numit satanist, practicant al stiintelor oculte. Asta desi omul nu a capatat vreun beneficiu material din asta, poate doar unul spiritual - o legatura intre lumea sa si lumea fiicei sale. Dar pe cei care impun produse farmaceutice, care lasa oameni in saracie, pe acestia nu se pun etichete de satanisti.

        Si un film misto de duminica pentru cine nu l-a vazut: http://www.youtube.com/watch?v=Y3eXQwfnAR8

        Comment


        • @vasile: de ceva vreme, cativa ani, as zice, incep sa ma documentez (deocamdata cand mi se iveste ocazia si inca nu pun mare efort in documentariile respective) si sa analizez diferite ipoteze. deocamdata nu pot spune ca am "imbratisat" vreuna dintre variantele alternative la divinitate, viata dupa moarte, etc. cred ca mai toti au "felia" lor de adevar si incerc sa pun bucatile cap la cap cumva. daca gresesc, va trebui sa-mi asum alegerile, daca nimeresc, voi fi multumit de mine.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • @Mr. K: pune-ti cateva intrebari si te asigur ca vei primi raspunsul

            - Ce inseamna moarte? Nu cumva un act fiziologic precum venirea la viata?
            Vezi ca pe pamant se tot inmultesc "sufletele" in corpurile omenesti, de unde rezulta ca ar exista o "fabrica" de suflete undeva.

            - Omul este doar o bucata de carne realizata din contopirea unui numar de atomi de ...?
            Nu, e mai mult decat o bucata de carne.
            Dar si gaina e la fel, dar la alt nivel de gandire.

            - Nu cumva avem si o parte energetica, spirituala, pe care nu putem sa o determinam cu cele 5 simturi lasate de "domnul"?
            Poate. Eu unul nu cred. Suntem doar gaini cu o mai mare capacitate de analiza.

            Dar cum pot explica anomalii de genul mergi intr-un loc si ti se pare familiar, stii detalii cu toate ca nu ai mai fost vreodata acolo.
            Simplet senzatii de deja vu impletite cu amintiri.

            Cred ca exista fiinte superioare, care ori ne vegheaza si indruma ori ne cresc ca intr-o ferma de furnici. Dar noi nu facem parte dintre ele.
            Atat.

            Comment


            • o singura intrebare: ce te face sa crezi ca suntem unici in univers si numarul de suflete e limitat?poate vin "intariri" dintr-un univers unde specia e pe cale de disparitie, ceea ce curand se va intampla si cu noi.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • E posibil sa nu fim unici in univers. Dar extrem de putin probabil ca cei care vin din alta parte sa doreasca sa fie asimilati de noi, sa semene cu noi, sau mai ales, sa fie identici noua.
                Si oricum, e un proces indelungat, de cand ne tot "inmultim", o fi asa redusa capacitatea de transport de nu ii pot aduce pe toti intr-un an-doi, impreuna cu modalitati performante de producere a hranei ? Nu cred ca ne-ar lasa sa lalaim atat timp dezvoltarea planetei.

                Comment


                • Originally posted by Winnie View Post
                  Hai sa-ti spun o vorba mare. Omenirea va avea o sansa de evolutie cand o sa ne putem vedea pe noi insine in cei din jurul nostru. Rumegati asta, am preluat-o si eu, este o vorba mare. Cand te uiti la cersetorul de pe strada esti de fapt tot tu dar sub o alta forma.

                  Credinta incepe in locul unde se sfarseste Religia.

                  Eu sunt roman doar acum in viata asta, cine stie in ce natie am fost anterior (sunt adeptul ideii revenirii la viata). Asa ca de ce sa dau in Rusi, Americani, poate chiar anterior am fost unul dintre ei. Ca si religia, natiile impart oamenii. Ii fragmenteaza, caci asta se si vrea. Divede et impera.

                  Mare grija cui ii spuneti Domnul nostru. Sa nu fie Domnul acela ...
                  Winnie, adevar ai grait - nu stim daca am mai fost in alta viata, nu stim ce am fost in alta viata...

                  Dar noi suntem aici in aceasta viata pe care o cunoastem acum - si trebuie sa traim dupa cuvantul lui Dumnezeu - acum in viata asta... Daca ne-am nascut romani si ortodocsi - atunci sa ne traim viata ca buni crestini si ca buni romani --- mai ales ca noi romanii ne-am nascut crestini ca popor (alte popoare au fost crestinate la porunca regelui/imparatului) si ca romani nu ne-am dus peste alte popoare.

                  M-ai amuzat cu "Asa ca de ce sa dau in Rusi, Americani,..." Hai sa fim seriosi... nu prea vad cum sau cand am dat noi in rusi, americani sau alte natii... Sigur, la nivel teoretic inteleg bine ce spui - dar revenind la realitatea vietii pe care ne-a harazit-o Dumnezeu si prin parintii nostri aici pe pamant romanesc si facand parte din aceasta natie - romaneasca.

                  Nu as spune "Credinta incepe in locul unde se sfarseste Religia." si mai degraba "Credinta incepe in locul unde se sfarseste Dogma."

                  Fapte bune pot face si oamenii care nu cred in Dumnezeu. Dar cei care nu cred in Dumnezeu nu-l pot marturisi pe Dumnezeu si nu se pot jertfi pentru Dumnezeu.

                  "Ca si religia, natiile impart oamenii. Ii fragmenteaza, caci asta se si vrea. Divede et impera" --- Nici vorba de asa ceva. Natiile nu divizeaza pe nimeni. Neamurile si semintiile n-ar deranja pe nimeni - si Dumnezeu - daca ne referim la crestinism a fost propovaduit tuturor neamurilor. Sigur, nu trebuie facut asa ceva cu forta. Cine se simte ca vrea sa se boteze in religia crestina si isi schimba viata dupa cuvantul lui Hristos - acela va trai crestineste. Nu trebuie nimeni facut crestin cu "harcanul".

                  Abitiile, orgliile foarte lumesti ale unor conducatori care asmut unele natii impotriva altora - acelea impart oamenii, ii asmut pe unii impotriva altora si creaza dihonie si strambatate intre oameni.

                  Cititi in Biblie pilda Samarineanului milostiv sau a femeii cananeence si veti vedea ca masura credintei n-are legatura cu o natie sau alta, cu masura vietii traite in credinta de fiecare om in parte.

                  Nu trebuie sa ne punem ca romani mai presus decat altii - dar nici mai prejos. Insa nu trebuie sa uitam ca suntem romani si nu trebuie sa uitam sa ne cinstim parintii, bunicii si stramosii.

                  Fenomenul emigratiei care este foarte des intalnit in ziua de azi, in multe situatii conduce individul la una dintre cele 2 extreme... ori uita cu totul cine este, de unde vine in incercarea de integrarea intr-o lume straina/diferita de cea in care s-a format... Fie incepe sa-si puna intrebari: cine este, de unde vine, de ce lumea ii este diferita fata de cea din care provine si intelege ca este roman - si ca asa va muri - indiferent de pasaportul pe care il va purta mai departe in buzunar. Atata timp cat traim in Romania - de multe ori "identitatea" ca romani nu o sesizam si nu o gandim ca fiind importanta. Odata plecati afara - fie ne intelegem propria identitate si devenem mai constienti de ea, fie ne dezbaram de ea in mod cameleonic si ne "re-etichetam" rapid in mod superficial si parvenim intr-o noua "pseudo-identitate"

                  Daca privim cu atentie la ceea ce inseamna fenomenul de dezradacinare - ceea ce s-a intamplat in societatea romaneasca in anii 60- 80 --- vom intelege mai clar ce inseamna lipsa de identitatea (si asta in cadrul aceleiasi natiuni - mutate "la ordin" de la sat la bloc... de la coarnele plugului, in fabrici si uzine). Rezultatele le vedem si astazi. Daca largim acest fenomen la nivelul emigratiei intre state si culturi diverite - rezultatele nu pot fi decat si mai rele. (a se vedea Franta, Germania, Olanda - cu probleme nu tocmai simple la nivelul societatii - pe care nu si le pot rezolva --- chiar daca vor sau nu sa recunoasca oficial asta) Experimentul emigratiei - o greseala politica - se incearca a se rezolva cu alte masuri experimentale. Insa o greseala nu se poate rezolva cu o alta greseala.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    E posibil sa nu fim unici in univers. Dar extrem de putin probabil ca cei care vin din alta parte sa doreasca sa fie asimilati de noi, sa semene cu noi, sau mai ales, sa fie identici noua.
                    Si oricum, e un proces indelungat, de cand ne tot "inmultim", o fi asa redusa capacitatea de transport de nu ii pot aduce pe toti intr-un an-doi, impreuna cu modalitati performante de producere a hranei ? Nu cred ca ne-ar lasa sa lalaim atat timp dezvoltarea planetei.
                    vorbim de spirit, nu de forma fizica, palpabila cu simturile noastre. despre cat de "meseriase" sunt simturile noastre, nu cred ca are rost sa vorbim, e clar ca suntem extrem de limitati si creierul ne joaca feste (vezi simulatoarele de jocuri/avioane) unde o deplasare de 3cm, la o acceleratie mult sub cea reala, coroborata cu imaginea video care trebuie, iti pot face sangele sa dea pe nas...
                    ti se pare ca 1-2 mii de ani e mult intr-o viata de sistem solar? daca budistii au dreptate si suflet are si musca si rama si....dinozaurul extins acu 65 de mega de ani? eu zic ca surse ar fi destule. iar cunostiintele, de ce sa ti le dea? pana acum n-am dovedit ca stim s agestionam o situatie d epace, daramite de criza majora. suntem prea retardati,primitivi, inca, pentru "next level".
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Despre ce mari simturi vorbim? As spune primitive, cand un caine are mirosul de 100 de ori mai dezvoltat decat omul. Omul in forma sa este net inferior multor animale. Oare de ce? Pentru ca nu a trait in continuare in comuniune cu natura? Deosebirea intre om si animal este data de constiinta. In plus omul are in stare latenta o multime de alte simturi care nu se regasesc si la animale decat intr-o forma primitiva (intuitia prin instinct), dar pe care si le dezvolta foarte putin: clarviziunea, auto-vindecarea, telekinezia, intuitia. Cineva a avut tot interesul ca omul sa nu-si dezvolte aceste abilitati, sa ramana primitiv. Suntem otraviti zilnic tocmai pentru ca acestea duc la adormirea abilitatilor spirituale, care ar fi mult peste cele 5 simturi trupesti. Cine o face? Stim bine cine, dar este bine sa intelegem asta constient. Oare cum ar fi viata hranindu-te energetic in loc sa omori animale si sa le mananci cadavrele? Daca animalul feroce din Africa regleaza cantitatea de antilope, ..., omul ce face? El isi creste singur, omoara la nivel mare animale. Cata mancare nu ajunge la gunoi, risipa, si cati oameni mor de foame in alte parti? Pana nu o sa spunem gata, ajunge, vrem si altceva, nu vom realiza nimic. Continuam sa fim mintiti si sa ne mintim singuri. Credeti ca pe "meseriasi" ii ajuta sa te invete de mic ce esti cu adevarat? Eu zic ca nu atata vreme cat suntem o hrana pentru ei si vor sa fie D-zeii nostri.

                      @ion_R5: Creatia te-a trimis la scoala Pamantului venind iar si iar la viata. Nu a vrut sa te tulbure cu experientele trecute. In corpul nostru spiritual sta acea valiza cu experiente, dar care nu poate fi accesata de nimeni. Sunt sarlatani care afirma asta ca-ti pot spune vietile anterioare. Venirea la viata este ca si cum ai cumpara o masina noua. Stii sa conduci, o inveti si apoi iti faci treaba cu ea. Dar nu stii ca ai pilotat un tanc, un vapor, initial. Inveti, totul este invatatura pentru evolutie. Oare are fi placut sa stii ca ti-ai omorat fratele, ca ai fost un nemernic? Asta este frumusetea Creatiei si a vietii vesnice, ai sanse la o viata fericita.

                      De multe ori spunem As vrea sa..., Mi-as dori. Dar daca in loc de a spune Imi doresc sa fiu fericit am spune sunt fericit? Efectele ultimei fraze sunt inimaginabile. 99.99% dintre oameni isi "nenorocesc" viata si traiesc fara sa o guste datorita afirmatiilor de genul "as vrea sa fiu fericit".

                      Comment


                      • @ Winnie

                        Imi place cum gandesti. Problema este fagasul pe care intra un nou nascut in viata aceasta - care este un sablon din care nu prea ai cum sa iesi...

                        De atata "libertatea" - nu mai putem fi liberi. Intradevar - cautarea fericirii ne impiedica sa o descoperim inauntrul nostru. Fiindca nu o cautam unde trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          vorbim de spirit, nu de forma fizica, palpabila cu simturile noastre. despre cat de "meseriase" sunt simturile noastre, nu cred ca are rost sa vorbim, e clar ca suntem extrem de limitati si creierul ne joaca feste (vezi simulatoarele de jocuri/avioane) unde o deplasare de 3cm, la o acceleratie mult sub cea reala, coroborata cu imaginea video care trebuie, iti pot face sangele sa dea pe nas...
                          ti se pare ca 1-2 mii de ani e mult intr-o viata de sistem solar? daca budistii au dreptate si suflet are si musca si rama si....dinozaurul extins acu 65 de mega de ani? eu zic ca surse ar fi destule. iar cunostiintele, de ce sa ti le dea? pana acum n-am dovedit ca stim s agestionam o situatie d epace, daramite de criza majora. suntem prea retardati,primitivi, inca, pentru "next level".
                          Bun, suntem cum suntem. De mii de ani.
                          Cui foloseste ca ni se sterg amintirile dupa ce ocupam un corp pe perioada unei vieti? Noua, ca spirit in niciun caz.
                          Poate ca eu am trait 100 de vieti, dar ce folos, am doar cunostintele dobandite in viata asta si doar senzatii de dejavu, total nefolostoare.

                          Poate am capacitati de care nu stiu, blocate.
                          Concluzia? Cineva, o entitate superioara face pe mine experimente, lasandu-ma in intuneric, intr-o viata pamanteana, intr-un corp anume.
                          Sunt neputincios dar nu vad rostul acestei perpetue relocari fizice a spiritului meu.
                          Mai pe direct, mi se falfaie. Indiferent ce se vrea la modul spiritual, mizeria se traieste pe aceasta lume in forma materiala.
                          Vezi miliardele de necajiti din Africa si Asia, America de Sud.

                          Daca acea entitate superioara atat poate/vrea sa faca, in privinta noastra, sincer, sunt extrem de dezamagit.
                          Mizeria materiala se poate obtine si fara a avea puteri supranaturale, e de ajuns sa fii la guvernare si bagi milioane in saracie.
                          Last edited by mr.K; 11 September 2012, 09:54.

                          Comment


                          • Pe tema Creatiei se poate polemiza la nesfarsit, eu va zic doar atat: Nu judecati ceva ce ne depaseste arhitectura mintala, dupa niste sabloane si valori ce inca graviteaza in sfera primitivismului. Indiferent de adevaratele motive sau de ce anume sforari care dau un sens lumii, specia noastra se afla la un apogeu ce inca indica extinctia.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • @Mr. K - vad ca iti pui intrebari pertinente. esti pe un drum de trezire la constiinta. acum ai nevoie de informatii din diverse surse. Citeste Scarlat Demetrescu - Din Tainele Vietii si ale Universului si Cristian Ganescu Omul in Afara Trupului, Forta contra Forta, Marele mister, Valeriu Popa a lasat o comoara de carti dupa dansul (pentru inceput in limba romana). Nu-ti spun sa iei ce scrie acolo ca pe o Biblie. Cerceteaza si cere sa ti se activeze busol. Vei intelege multe lucruri. De exemplu de ce dormim si ce se intampla cu noi in timpul somnului.

                              Amintirile nu ti se sterg, ele sunt ale tale si contribuie la Biblioteca Universului. Doar ca nu le poti accesa constient, ai o bariera impusa.

                              Din pacate pe acest Pamant altii se cred D-zei si denatureaza in mod voit liberul arbitru. Citeste acele carti, cei care vin la scoala Pamantului acum nu sunt intamplator alesi. V-ati privit vreodata constient copii in ochi? V-ati intrebat cand spiritul intra definitiv in corp si de ce copii mici vorbesc singuri la pereti, dau explicatii la ceva care nu-l vedem? De ce sa tinem acel post?

                              Fratilor, nu vreau sa va tulbur mintile. Astfel de informatii nu sunt pentru oricine, doar pentru cei care vor sa stie. Acestia pe care i-am citat au fost huliti ca fiind satanisti, la fel BP Hasdeu si toti cei care au spus ca exista ceva mai presus de tot - Creatia/Creatorul. Oare de ce tot ceea ce cauta sa rezolve un mister este usor catalog si omul speriat si indepartat?

                              Pana la urma de ce sa stii? Pentru ca Gandul este cea mai puternica energie din Univers si trebuie controlat. Iti poti modela viata. De ce sa spui "as vrea sa fiu fericit" cand ai putea sa spui "sunt fericit" si sa crezi din tot sufletul tau in asta.

                              Am pus o poza atasata, atunci cand rataciti puneti-o in locuri strategice si veti vedea ce efecte are. Suntem incercati din greu dar evoluam comparativ cu generatiile care vin. Daca ti-ar spune cineva ca vei reveni tot aici peste x ani crede-ma Omule ca ai fi mai grijului cu averea materiala a acestei planete. N-ai mai baga ca spartul in tine ca si cum ar fi prima si ultima experienta - astea nu sunt experiente. Tocmai asta si te invata de mic sa faci. De ce? Pentru ca atunci cand lasi in urma haina trupeasca iei cu tine doar cunostintele acumulate si faptele spirituale, ce ai zidit cu sufletul si ce nu.

                              Valeriu Popa avea o vorba despre liberul arbitru si ce este acesta. Imaginati-va un caine legat in lesa. El se misca intr-o zona determinata dar cat timp este legat nu se va pierde, va avea mancare, va avea un loc de dormit. Daca ii rupi lantul masina poate da peste el, deja apar problemele. Asta se intampla si cu oamenii. Fara sa ne dam seama acem o zgarda care ne tine sa nu deviem de la misiune prea mult. Avem o sansa si tot ce trebuie sa facem este sa CREEM si sa ECHILIBRAM. Pana vom evolua si vom trece peste modificari facute de acesti falsi D-zei. Tot ceea ce in viata se obtine cu eforturi este durabil. Ce se obtine imediat, fara efort si suflet, se pierde (bogatia, sanatatea, ...).

                              Vorbeam cu cineva de Biblie. Ca este amestecata, cu D-zeu violent, dar culmea pe Iisus l-au lasat in pace nealterat. Ei bine Iisus nu puteau sa-l cenzureze pentru ca ... Despre restul acestei carti nu ma voi pronunta, am punctat doar pe ceea ce se simte prin suflet inaltator - evangheliile lui Luca, Matei, ... cele unde este zugravit Iisus si ce spune acesta. Am intalnit persoane care citeaza din Biblie si rezolva totul cu Biblia. Personal as fi mai rezervat fata de aceasta carte care este peste tot in toate casele. Am luat din ea doar partea cu Iisus nimic mai mult, restul le-am respins.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Eu nu folosesc expresia "as vrea" niciodata, zic simplu "vreau".
                                Vreau acces la informatiile arhivate de spiritul meu in celelate vieti. Doar asa voi putea sa-mi imbunatatesc existenta.
                                Altfel, ma pierd in lucrurile marunte de zi cu zi, si chiar nu merita sa stiu ce vrea Base sau ce nunta a facut fecioru' lui Frunzaverde.
                                Dar vreau sa stiu pentru ce incerc sa ma ridic deasupra a tot ce tine de primitivismul societatii actuale.

                                Fara motivatie pe termen lung, natura umana ne limiteaza sa luptam pentru ceva mai bun in timpul vietii.

                                Sincer, eu nu cred ca spiritul vreunui dictator al acestei lumi e undeva, intr-o inchisoare de spirite sa zic asa.

                                Asa ca, ramane sa iau decizii la nivelul meu limitat de existenta si forma materiala.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google