Cu Si Despre Biciclete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Să spunem lucrurilor pe nume: e clar că dacă ai o bicicletă de downhill (care prin natură e destul de grea şi are o transmisie diferită de cele mai multe biciclete) şi mergi cu ea prin parc e cam aiurea. Dar când ai o bicicletă aşa şi-aşa mai merge să mergi cu ea în parc, dacă tot o ai, mai ales că mai faci şi ture de zeci de kilometrii de-a lungul unui râu, deci nu o ţii chiar degeaba, dar ca orice om mai ieşi şi în parc, că e aproape şi la îndemână. Că odată ce ai mers cu o bicicletă mai răsărită, la care nici nu simţi gropile, cel puţin cu ghidonul, cine naiba ar mai merge cu o frucă fixă?
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

    Comment


    • #47
      Originally posted by mumus View Post
      Ma scuzi, dar daca ai bani de asa o bicla de munte... iti permiti si una de oras...

      Cu asta prin parc e ca si cand ai merge cu un offroader adevarat la teatru...
      Te scuz, ca vorbesti in necunostinta

      Am avut si de downhill si de oras in acelasi timp, ma saturasem sa tin 2-3 biciclete sa le rotesc. Asa mi.am luat.o pe aia de sus, care este mai usoara decat multe biciclete de oras.
      Ambele amortizoare printre multe alte functii, au si modul de blocare complet.
      Si daca mai ai intrebari precum "la ce iti trebuie asa o bicicleta scumpa" tin sa.ti zic ca eu "ma dau" , imi este necesara. Ca mai ies in parc la plimbare si ca au unii impresia ca doar parc vede bicicleta, e fix problema lor

      Comment


      • #48
        Aia din poza e downhill sau allmountain? Ca am incercat sa merg pe plat cu una de downhill si era chinu de pe lume, geometria aia e ciudata rau, ca sa nu mai zic de gume.
        Nu mai face pe ofuscatul ca stii f bine la ce gen de snobi ma refer, ii vezi in orice parc daca astepti 20 de minute.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #49
          Mai mult spre enduro, dar poti zice si all mountain.
          una de downhill da, e ciudata si incomoda la plimbari in parc.

          Comment


          • #50
            vineri 13, s-a dovedit a fi cu ghinion pe bicicleta mea dar nu facuta cu mana mea
            are cineva piesa aceasta din poza? rotile sunt mavic crossride din 2009.
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • #51
              Sent from mobile
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 22 March 2015, 18:54.
              Keep walking...

              Comment


              • #52
                Faina galbejita.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • #53
                  never mind! am gasit piulita si deja am bifat prima iesire din judet. mai exact o plimbare pe la poalele muntilor macin. nu s-a putut intra mai mult in munti din cauza noroiului.
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Cu Si Despre Biciclete

                    ImageUploadedByTapatalk1427042662.238936.jpg

                    Sa vezi febra dreaq ce o sa am maine!
                    Danke mumusescu' !
                    Bogdane...ala e drumu spre Turcoaia, nu? Varianta off road...


                    Sent from mobile
                    Keep walking...

                    Comment


                    • #55
                      drumul acela este spre o cariera de piatra in apropierea macinului. turcoaia e prevazuta in planul de trasee pentru 2016.
                      jonnie007 saua trebuie sa fie peste ghidon cu pana la 10 cm, iar picioarele trebuie sa fie intinse pe pedale in pozitia cea mai de jos.
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Pe forumul dedicat gasesti explicatii exacte referitoare la pozitie.

                        Eu unul nu sunt de acord 100 la 100 cu acei 10 cm... pozitia corecta o reglezi prin pipe de diferite lungimi, rise pozitiv sau negativ... la Jonnie poate ar fi ok sa intoarca pipa in jos/rise negativ, jucandu-te cu saua inainte-inapoi, etc...in functie de ce te nemultumeste la pozitia pe bicicleta. Si sa nu uitam ca sunt biciclete ptr diverse teluri/scopuri.

                        Iar cu privire la inaltimea corecta a seii: in primu rand, sa fie la boloboc, paralela cu solul, iar ca saua sa fie la inaltimea corecta, ca test, trebuie sa poti pune calcaiul pe pedala, cand pedala este maxim jos. Iar in timpul pedalatului cand ai piciorul pe pedala normal, cand pedala este maxim jos, genunchiul nu trebuie sa fie intins la maxim.
                        Last edited by mumus; 22 March 2015, 22:24.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #57
                          asa este mumus, nu am vrut sa intru in detalii pentru ca sunt o sumedenie de articole si videoclipuri cum sa cumperi bicicleta pe marimea corespunzatoare si cum sa o reglezi.
                          referitor la sa. am potrivit saua la boloboc, dar partea unde se aseaza oasele este mai moale in comparatie cu ciocul si ciocul ramane mai sus si jeneaza. dupa testat a trebuit sa mai cobor putin ciocul ca atunci cand ma asez pe sa sa fie la acelasi nivel.
                          nici nu pare ca ieri si sambata au fost 15-16 grade. joi am vazut temepraturi de 20 grade. abia astept sa se mai incalzeasca sa trec la costumul de vara
                          Last edited by bogdan_1984; 23 March 2015, 09:47.
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Cu Si Despre Biciclete

                            Ghidonul mai merge coborat vreo 2 cm din distantierele alea...dar am citit ca pozitia corecta sa --> ghidon e sa fie la aceeasi inaltime....sau saua cu pana la 10cm mai sus...
                            Saua mai trebuie urcata cam 1cm...pipa intoarsa (negativ) nu cred...ca as sta mult prea aplecat...poate o pipa dreapta ar fi mai ok...
                            Intr-o alta ordine de idei...bicla e senzationala...insa saua mi-a cam rupt obrajorii ...e fie ca nu mi se potriveste...fie "datorita" faptului ca nu am mai calarit de mai bine de 12 ani...



                            Sent from mobile
                            Last edited by jonnie007; 23 March 2015, 12:53.
                            Keep walking...

                            Comment


                            • #59
                              Si asta e posibil, daca dupa 2-3 luni nu te acomodezi cu ea, masoara distanta dintre oase si cumpara o sa cu dimensiunile potrivite, si cum a zis si bogdan, ciocul poate fi cu un click mai jos. Daca nu ma insel asa e si la mine.

                              Eu am in plan o sa brooks, urata, da toti zic ca e canapea.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • #60
                                Cu Si Despre Biciclete

                                Daaa...brooks e ca un fotoliu de S

                                O sa incerc sa o inclin usor...sa vedem ce iese


                                Sent from mobile
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google